ПОСТАНОВА  ЦЕНТРАЛЬНОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ 

До Центральної виборчої комісії 22 грудня 2009 року надійшла скарга кандидата на пост Президента України Противсіх Василя Васильовича на дії кандидата на пост Президента України Тимошенко Юлії Володимирівни про порушення вимог Закону України "Про вибори Президента України" щодо проведення передвиборної агітації. 

У скарзі суб'єкт звернення зі скаргою просить Центральну виборчу комісію прийняти рішення про оголошення попередження кандидату на пост Президента України Тимошенко Ю.В.

Свої вимоги суб'єкт звернення із скаргою обґрунтовує тим, що, перебуваючи з робочою поїздкою в місті Чернігові 17 грудня 2009 року, Прем'єр-міністр України Тимошенко Ю.В. під час свого виступу на Красній площі проводила передвиборну агітацію. Як стверджує скаржник, Тимошенко Ю.В. виступала на Красній площі в місті Чернігові як Прем'єр-міністр України, а не кандидат на пост Президента України. На підтвердження своєї позиції суб'єкт звернення додав до скарги як доказ довідку окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 208 про те, що в порядку, передбаченому частиною восьмою статті 58 Закону України "Про вибори Президента України", повідомлення про проведення кандидатом на пост Президента України Тимошенко Ю.В. публічних заходів передвиборної агітації у місті Чернігові до цієї комісії не надходило.

Також до скарги додано копію листа голови Чернігівської обласної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" Куровського І.І. Чернігівському міському голові Соколову О.В., яким інформовано про зустріч Прем'єр-міністра України Тимошенко Ю.В. з громадянами міста 17 грудня 2009 року на Красній площі.

Крім того, доказами перебування Тимошенко Ю.В. у місті Чернігові з робочим візитом як Прем'єр-міністр України, на думку Противсіх В.В., є окремі офіційні повідомлення на урядовому порталі, в тому числі й фотографії із зазначенням "Юлія Тимошенко з робочою поїздкою на Чернігівщині", а також у пресі та інших засобах масової інформації, зокрема повідомлення Українського національного інформаційного агентства (Укрінформ).

Вивчивши скаргу, Центральна виборча комісія зазначає.

За змістом статей 91 та 92 Закону України "Про вибори Президента України" (далі — Закон) скарги, що стосуються призначення, підготовки і проведення виборів Президента України, можуть бути подані, зокрема, кандидатом на пост Президента України на дії кандидата на пост Президента України. Частиною першою статті 93 Закону встановлено, що скарга, зазначена у статтях 91 та 92 Закону, розглядається відповідною виборчою комісією згідно з цим та іншими законами України.

Відповідно до пункту 3.3 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 8 грудня 2009 року № 432 (далі — Порядок), до Центральної виборчої комісії або до суду оскаржуються, зокрема, дії кандидата на пост Президента України.

Пунктом 10.2 Порядку визначено, що під час вивчення скарги виборча комісія встановлює, зокрема, чи віднесено Законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб'єкт розгляду скарги).

Кандидата на пост Президента України Противсіх Василя Васильовича зареєстровано постановою Центральної виборчої комісії від 6 листопада 2009 року № 260. 

Кандидата на пост Президента України Тимошенко Юлію Володимирівну зареєстровано постановою Центральної виборчої комісії від 31 жовтня 2009 року № 228. 

Таким чином, суб'єктом звернення зі скаргою — кандидатом на пост Президента України оскаржено дії іншого кандидата на пост Президента України. Розгляд скарги кандидата на пост Президента України Противсіх В.В. на дії кандидата на пост Президента України Тимошенко Ю.В. належить до повноважень Центральної виборчої комісії.

Скарга, зазначена у статтях 91 та 92 Закону, може бути подана протягом п'яти днів після дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності (частина перша статті 94 Закону). Оскаржувані дії вчинені Тимошенко Ю.В. 17 грудня 2009 року. Отже, скаргу подано належному суб'єкту розгляду в установлений Законом строк оскарження.

На виконання вимог частини п'ятої статті 96 Закону про час і місце розгляду скарги 23 грудня 2009 року суб'єкта звернення зі скаргою та суб'єкта оскарження було повідомлено відповідними виборчими телеграмами.

До Центральної виборчої комісії 24 грудня 2009 року довіреною особою кандидата на пост Президента України Противсіх В.В. в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі Довбушем Я.С. були подані доповнення до скарги з доданою до них копією доручення Прем'єр-міністра України щодо організаційних заходів з підготовки робочої поїздки до Чернігівської області. Зазначені доповнення не можуть братися Центральною виборчою комісією до уваги, оскільки за змістом частини п'ятої статті 94 Закону не вважається новою скаргою і не підлягає встановленим обмеженням строків лише зміна або уточнення вимог скаржника під час розгляду скарги у виборчій комісії, викликані виявленням обставин, невідомих раніше суб'єкту звернення зі скаргою. Неможливість подання зазначених матеріалів разом зі скаргою суб'єкт звернення не обґрунтував.

Пояснення суб'єкта оскарження до Центральної виборчої комісії не подавалися.

Розглянувши скаргу та додані до неї докази, а саме: копію повідомлення Чернігівської обласної партійної організації ВО "Батьківщина" Чернігівському міському голові від 14 грудня 2009 року; копії повідомлень Українського національного інформаційного агентства (Укрінформ) про робочу поїздку Прем'єр-міністра України до Чернігівської області від 17 грудня 2009 року; копії фотоматеріалів щодо робочої поїздки Прем'єр-міністра України до Чернігівської області, розміщених на урядовому Інтернет-порталі; довідку окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 208 від 21 грудня 2009 року; акт про виявлення порушень виборчого законодавства, складений у місті Чернігові 17 грудня 2009 року з доданою до нього копією друкованого матеріалу щодо зустрічі з Прем'єр-міністром України 17 грудня 2009 року на Красній площі у місті Чернігові; переглянувши у засіданні Комісії фрагмент доданого до скарги відеозапису виступу Прем'єр-міністра України, кандидата на пост Президента України Тимошенко Ю.В. на Красній площі в місті Чернігові 17 грудня 2009 року, оцінивши зазначені докази з урахуванням їх дослідження в сукупності, заслухавши у засіданні Комісії пояснення уповноваженого представника кандидата на пост Президента України Тимошенко Ю.В. у Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу, Центральна виборча комісія встановила.

Згідно з частиною першою статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Статтею 114 Конституції України встановлено, що до складу Кабінету Міністрів України входять Прем'єр-міністр України, Перший віце-прем'єр-міністр, віце-прем'єр-міністри, міністри. Прем'єр-міністр України призначається Верховною Радою України за поданням Президента України. 

Постановою Верховної Ради України від 18 грудня 2007 року № 7-VI Тимошенко Юлію Володимирівну призначено на посаду Прем'єр-міністра України.

У місті Чернігові 17 грудня 2009 року на Красній площі відбулася зустріч громадян з Прем'єр-міністром України, кандидатом на пост Президента України Тимошенко Ю.В. Про проведення зустрічі з Прем'єр-міністром України Чернігівського міського голову Соколова О.В. було повідомлено 14 грудня 2009 року народним депутатом України Куровським І.І. — головою Чернігівської обласної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", яким висунуто кандидата на пост Президента України Тимошенко Ю. В. У вказаному повідомленні міститься, зокрема, прохання до міського голови надати необхідні вказівки органам внутрішніх справ, управлінням пожежної охорони, охорони здоров'я та житлово-комунального господарства для забезпечення правопорядку та безпеки під час проведення заходу.

Перебування Тимошенко Ю.В. у Чернігівській області 17 грудня 2009 року анонсувалося як робоча поїздка Прем'єр-міністра України, що виключало проведення нею передвиборної агітації як кандидатом на пост Президента України під час такої поїздки відповідно до вимог Закону. 

Подані до Центральної виборчої комісії та досліджені на її засіданні докази свідчать про те, що під час зазначеної зустрічі використовувалися матеріали та інші елементи передвиборної агітації. Це дає підстави кваліфікувати зазначену зустріч як публічний захід передвиборної агітації, про проведення якого на порушення частини восьмої статті 58 Закону не було повідомлено відповідну окружну виборчу комісію (довідка окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 208 від 21 грудня 2009 року).

Звертаючись до присутніх на зустрічі громадян, Прем'єр-міністр України, кандидат на пост Президента України Тимошенко Ю.В., зокрема, сказала: "…Не дайте їм в день виборів, не дай Боже, залишитися вдома. Залишились вдома — відкрили шлях цій банді. Десь там прийшли і поставили пташку Противсіх — знаєте, там такий кандидат. Це значить — відкрили шлях для цієї банди, і я не хочу, щоб так було …". 

Центральна виборча комісія вважає, що зазначені вище висловлювання Прем'єр-міністра України, кандидата на пост Президента України Тимошенко Ю.В. порушують установлені Законом обмеження щодо ведення передвиборної агітації. Такі висловлювання Тимошенко Ю.В. як Прем'єр-міністра України також порушують установлений частиною третьою статті 3 Закону принцип рівності прав і можливостей кандидатів на пост Президента України брати участь у виборчому процесі, який, зокрема, забезпечується забороною втручання органів державної влади у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених Законом (пункт 2 частини четвертої статті 3 Закону).

Наведені висловлювання Тимошенко Ю.В. є передвиборною агітацією у формі публічних оцінок особистих якостей та діяльності кандидата на пост Президента України Противсіх В.В. та повинні кваліфікуватися як агітація проти цього кандидата.

У Рішенні від 24 березня 2005 року № 3/рп-2005 Конституційний Суд України, зокрема, зазначив, що "одним із етапів виборчого процесу є передвиборна агітація, основною метою якої є формування волі виборців голосувати за того чи іншого кандидата на пост Президента України".

Відповідно до частини першої статті 58 Закону передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.

Стаття 64 Закону встановлює обмеження щодо ведення передвиборної агітації на виборах Президента України. Згідно з пунктом 2 частини першої цієї ж статті Закону одним з таких обмежень є заборона участі у передвиборній агітації органам виконавчої влади, їх посадовим та службовим особам.

Аналіз обставин, за яких були допущені оскаржувані висловлювання, свідчить, що Тимошенко Ю. В. діяла саме як Прем'єр-міністр України, а не як кандидат на пост Президента України. Прем'єр-міністр України є посадовою особою вищого органу у системі органів виконавчої влади — Кабінету Міністрів України. Передбачена Законом заборона участі у передвиборній агітації посадових чи службових осіб органів виконавчої влади поширюється і на Прем'єр-міністра України. Відповідно до частини першої статті 64 Закону Тимошенко Ю. В. як Прем'єр-міністр України не має права брати участь у передвиборній агітації. Її участь у передвиборній агітації як кандидата на пост Президента України не може поєднуватися з виконанням обов'язків Прем'єр-міністра України.

Крім того, Центральна виборча комісія відзначає, що частиною п'ятнадцятою статті 64 Закону кандидатам на пост Президента України, які займають посади в органах виконавчої влади, забороняється залучати для передвиборної агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов'язаної з проведенням передвиборної агітації, підлеглих їм осіб (у робочий час), службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації.

У Рішенні від 24 березня 2005 року № 3/рп-2005 Конституційний Суд України у цьому зв'язку також зазначив:

"1.1. Положення пункту 2 частини першої статті 64 Закону України "Про вибори Президента України" треба розуміти так, що посадовим і службовим особам органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування забороняється брати участь у передвиборній агітації у будь-який час (робочий чи позаробочий).

1.2. Положення частини п'ятнадцятої статті 64 Закону України "Про вибори Президента України" треба розуміти так:

— кандидати на пост Президента України, які займають посади, у тому числі за сумісництвом, в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, на державних, комунальних підприємствах, у закладах, установах, організаціях, військових частинах (формуваннях), не мають права залучати як у робочий, так і позаробочий час для передвиборної агітації підлеглих посадових і службових осіб, які працюють в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, а в робочий час з цією ж метою — всіх інших підлеглих осіб, які працюють у зазначених органах, та підлеглих осіб, у тому числі посадових і службових, які працюють на державних, комунальних підприємствах, у закладах, установах, організаціях, військових частинах (формуваннях); 

- кандидати на пост Президента України не можуть використовувати у робочий і позаробочий час службовий транспорт, зв'язок, устаткування, приміщення, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи, а також службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації; 

- "місцем роботи" кандидатів на пост Президента України є конкретний орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, державне, комунальне підприємство, установа, заклад, організація, військова частина (формування), в яких вони займають посаду, у тому числі за сумісництвом; 

- "підлеглими особами" кандидатів на пост Президента України за місцем роботи є особи, які виконують службові (трудові) обов'язки в органі виконавчої влади, органі місцевого самоврядування, на державному, комунальному підприємстві, в установі, закладі, організації чи проходять службу у військовій частині (формуванні) і перебувають з цими кандидатами у відносинах підпорядкованості. 

1.3. Положення пункту 4 частини третьої статті 56 Закону України "Про вибори Президента України" треба розуміти так, що підставою для оголошення Центральною виборчою комісією попередження кандидату на пост Президента України та партії (блоку), яка його висунула, є вчинення кандидатом на цей пост дій, заборонених частиною п'ятнадцятою статті 64 зазначеного Закону."

Зважаючи на викладене, Центральна виборча комісія дійшла висновку, що оскаржуваними діями Прем'єр-міністра України Тимошенко Ю.В. порушено встановлені статтею 64 Закону обмеження щодо ведення передвиборної агітації стосовно заборони участі в ній посадових осіб органів виконавчої влади, а отже, скарга підлягає задоволенню.

Оскільки кандидат на пост Президента України Тимошенко Ю.В., яка займає посаду Прем'єр-міністра України, зустрічаючись із виборцями в місті Чернігові 17 грудня 2009 року, залучала та використовувала для проведення передвиборної агітації підлеглих їй осіб, службовий транспорт, інші об'єкти та ресурси за місцем роботи, в Центральної виборчої комісії наявні передбачені Законом підстави оголосити їй попередження згідно з пунктом 4 частини третьої статті 56 Закону.

Враховуючи викладене, відповідно до частини третьої, пункту 2 частини четвертої статті 3, частини першої, пункту 13 частини другої статті 25, частин першої, сьомої статті 28, пункту 4 частини третьої статті 56, частин першої, другої та восьмої статті 58, пункту 2 частини першої, частини п'ятнадцятої статті 64, статей 91, 92, частини першої статті 93, частин першої, п'ятої статті 94, статті 95, частин першої, четвертої, п'ятої статті 96, статті 97, частин першої, п'ятої статті 98, частини першої статті 103 Закону України "Про вибори Президента України", керуючись статтею 2, статтями 11 — 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє: 

1. Скаргу кандидата на пост Президента України Противсіх Василя Васильовича задовольнити.

2. Визнати дії Прем'єр-міністра України, кандидата на пост Президента України Тимошенко Юлії Володимирівни щодо ведення нею передвиборної агітації 17 грудня 2009 року в місті Чернігові неправомірними.

3. Оголосити кандидату на пост Президента України Тимошенко Ю. В. попередження за залучення та використання для проведення передвиборної агітації підлеглих їй осіб, службового транспорту, інших об'єктів та ресурсів за місцем роботи.

4. Цю постанову видати уповноваженим представникам кандидатів на пост Президента України Противсіх В.В. та Тимошенко Ю.В. у Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу, а також оприлюднити в державних засобах масової інформації — газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр".

Голова Центральної виборчої комісії В. ШАПОВАЛ.

24 грудня 2009 року.

№ 550.