"ВІЛЬНА, СПРАВЕДЛИВА ТА СИЛЬНА УКРАЇНА"
Я, Віктор Ющенко, йду на вибори, щоб гарантувати збереження курсу, який ми разом обрали на українському Майдані. Це курс національної гідності, соборності і сильної держави. Це утвердження європейських стандартів у житті Української держави і кожного її громадянина.
Ми йдемо нелегким шляхом, але тільки він веде Україну в майбутнє. Незалежна Україна не раз гідно відповідала на складні виклики. Мені особисто не раз доводилося виводити країну з кризових ситуацій. На чолі Нацбанку мені вдалося успішно ввести українську гривню, на чолі Уряду — врятувати Україну від дефолту, покінчити з ганебною бартеризацією економіки та повернути заборгованість з виплати пенсій та зарплат. Мені довелось заплатити високу особисту ціну за нашу свободу.
Жодної миті я не вагався у правильності нашого вибору. Разом ми зробили важливі кроки до нової України — вільної, справедливої, сильної.
Усі п'ять років президентства моїми незмінними орієнтирами були незалежність, демократія, потужна економіка і сильна українська держава.
Я не поступався національними інтересами заради прихильності чужих столиць.
Під час мого перебування на найвищій державній посаді Україна побачила демократичні способи врегулювання протиріч, ніхто не може дорікнути мені переслідуванням політичних опонентів.
Поза сумнівом, країна досягла б більшого, якби деструктивні зміни до Конституції не розбалансували державний механізм. Саме тому я ініціював конституційну реформу, яка дасть Україні ефективну справедливу владу.
Я вдруге постаю перед Українським народом, бо не маю права залишити поле боротьби за нашу державу.
Моя програма зрозуміла і цілісна. Вона спрямована на те, щоб об'єднувати, а не розділяти, будувати, а не руйнувати, переконувати, а не примушувати.
Моя програма для тих, хто вірить в Україну.
УКРАЇНІ БУТИ ВІЛЬНОЮ
Ми утверджуємося як модерна європейська нація з унікальною історією та культурою. Ми здобули незалежність і свободу, вони наші найвищі цінності. У них — ключ до нашого майбутнього, і ми їх захистимо.
1. Ми відстояли право народу обирати Президента України. Так само ми відновимо право громадян обирати депутатів. Вибори до Верховної Ради України відбуватимуться за відкритими списками, а до місцевих рад — за мажоритарною системою.
2. Ми скасуємо недоторканність депутатів, суддів та Президента. Кількість депутатів буде скорочена, Верховна Рада працюватиме відповідально і професійно, парламентський безлад буде припинений.
3. В Україні знищена політична цензура. Ми захистили свободу слова. На черзі — утвердження незалежної журналістики, громадський контроль за інформаційним простором, пріоритет для національного медійного продукту.
4. Я відроджую пам'ять про національні трагедії та перемоги. Ми пам'ятаємо минуле, щоб мати майбутнє. Ми досягли порозуміння у суспільстві щодо засудження Голодомору та інших злочинів проти українського народу. В Україні й надалі буде відновлюватися історична справедливість: громадяни — жертви сталінського режиму отримають компенсацію у вигляді доплат до пенсій.
5. Ми віддаємо належне ролі християнства у становленні української нації і держави. Поважаючи право всіх на свободу віросповідання, прагнемо єдності українського православ'я.
6. Моя мета — членство України в ЄС. Громадяни України відчують на собі переваги європейського курсу. Українці отримають право в'їзду до країн ЄС в безвізовому режимі, їх права за кордоном будуть захищені.
7. У непростих умовах Україна зберігає суверенітет і територіальну цілісність. Як Верховний Головнокомандувач я не залишу Україну наодинці із зовнішніми загрозами. Разом з європейськими сусідами ми будемо зміцнювати євроатлантичну систему колективної безпеки.
8. Україна залишається вірною своїм зобов'язанням і добиватиметься взаємності від держав-партнерів. Чорноморський флот Російської Федерації буде виведений з України до 2017 року відповідно до Конституції України та укладених угод.
9. Україна самостійно визначає зовнішню політику відповідно до власних національних інтересів. Ми різні, але ми — рівні, і я буду вести активний діалог з усіма нашими сусідами на засадах рівноправності, добросусідства та взаємної поваги.
УКРАЇНІ БУТИ СПРАВЕДЛИВОЮ
Ми хочемо справедливості у ставленні держави до своїх громадян. Своїми діями вона буде утверджувати солідарність, повагу до людини і взаємну підтримку.
1. Закон встановить чесну прозору формулу визначення розміру зарплат і пенсій. Вирішення проблем бюджету за рахунок заниження розміру прожиткового мінімуму буде припинено.
2. У системі нарахування пенсій буде наведений порядок, розрив їх верхньої і нижньої межі буде скорочений. Розмір пенсії визначатиме трудовий стаж та заробіток, зростання "ваги" кожного року трудового стажу буде продовжено, мінімальна пенсія дорівнюватиме реальному прожитковому мінімуму.
3. Однаково важлива для країни праця не може по-різному оплачуватись. Держава встановить справедливі співвідношення в оплаті праці всіх працівників бюджетних установ. Статус працівників сфери освіти, культури, охорони здоров'я буде прирівняний до статусу державного службовця.
4. Ми розпочинаємо глибоку судову реформу. Громадяни отримають право відкликати суддів, зможуть звертатися за захистом до Конституційного Суду України.
5. Міліцейське свавілля буде припинено. Термін попереднього затримання буде скорочено з 72 до 24 годин. "Перевертні в погонах" будуть каратися максимальним терміном ув'язнення з конфіскацією майна.
6. Ми завдамо рішучого удару по корупції, почавши з верхніх ешелонів влади. Для цього буде створене Антикорупційне бюро, наділене особливими повноваженнями з перевірки і притягнення до відповідальності високопосадовців.
7. Багаті мають платити в бюджет більше за бідних. Спеціальним податком буде обкладатися розкішне майно — таке, як вілли, яхти, лімузини.
8. Запровадження зовнішнього незалежного оцінювання зупинило корупцію при вступі до вищих навчальних закладів. Держава збільшить держзамовлення, щоб усі здібні діти мали можливість вчитися. Призов до Збройних Сил України не перериватиме навчання. Для цього буде збільшена кількість військових кафедр в університетах.
9. Захист материнства і дитинства буде продовжений. Для матерів, діти яких відвідують дошкільні заклади та навчаються в молодших класах, робочий день буде скорочений на 1 годину зі збереженням заробітної плати.
10. Буде проведена реформа системи захисту прав споживачів, посилений контроль якості і безпеки продуктів, в першу чергу дитячого харчування. Буде законодавчо встановлена дієва процедура відшкодування шкоди, завданої споживачеві.
УКРАЇНІ БУТИ СИЛЬНОЮ
В останні роки Україна демонструвала динамічне зростання економіки, виразну соціальну спрямованість її розвитку. Вдвічі зріс бюджет, вшестеро — прямі іноземні інвестиції, розпочалась дерегуляція підприємництва.
Але криза показала — без глибоких реформ, збільшення внутрішнього попиту, розбудови розвиненого національного ринку економічна ситуація в Україні буде нестабільною. Наш шлях до успіху — економічна свобода, сучасні механізми регулювання ринків, інновації, енергоефективність.
1. Пріоритет у подоланні кризи — збереження робочих місць. Держава запровадить податкові стимули для підприємств, спеціальні програми трудової мобільності, гнучкого реагування освіти на ринковий попит.
2. Держава обмежить можливості наживатись на коливаннях валютних курсів. Гривня стане єдиним платіжним засобом в Україні, на внутрішньому ринку не буде валютних розрахунків і цін в іноземній валюті.
3. Діри в бюджеті не будуть лататись за рахунок податкового знекровлення економіки. Практика введення додаткових податків та зборів, стягування податків наперед, подвійного оподаткування прибутку буде припинена. Податок на додану вартість відшкодовуватиметься вчасно, система оподаткування доданої вартості буде приведена у відповідність із європейським законодавством.
4. Адміністрування податків буде суттєво вдосконалене, зокрема знижені штрафні санкції до підприємств, продовжені граничні терміни подання звітності і терміни подання апеляцій. Відбудеться узгодження податкового та бухгалтерського обліку. Будуть визначені спеціальні податкові суди, що спеціалізуватимуться на вирішенні податкових, митних та інших фіскальних спорів.
5. Корупція чиновників не зможе перешкоджати малому і середньому бізнесу. З цією метою буде запроваджений принцип "мовчазної згоди" при реєстрації, додатково обмежена кількість перевірок, ліцензій, дозволів, сертифікатів.
6. Через бездумну політику запозичень витрати державного бюджету на обслуговування зовнішнього боргу вже перевищують видатки на освіту і охорону здоров'я разом узяті. Ця політика буде припинена, Україна має заробляти, а не позичати. Запозичення будуть здійснюватись лише для забезпечення законодавчо визначених інвестиційних пріоритетів і відповідно до можливостей бюджету їх обслуговувати.
7. Формула ефективності — децентралізація. Місцева громада отримає гроші, повноваження і відповідальність за вирішення своїх проблем. Громада, а не чиновник у Києві вирішуватиме, де в районі будувати чи ремонтувати лікарню, школу, дорогу.
8. Ключ до зростання економіки — сприятливе конкурентне середовище. Держава створить надійні механізми правових гарантій для бізнесу, захисту прав власності, запобігання монополізму. Довіра інвесторів до України буде повернута.
9. Україна стала членом СОТ. Ми можемо скористатися перевагами широкого доступу до зовнішніх ринків, одночасно підтримуючи українського виробника. Держава стимулюватиме експорт, енергозбереження та імпортозаміщення. Буде створена ефективна система захисту українських підприємств від недобросовісної конкуренції і контрабанди.
10. Українська економіка зможе сповна реалізувати свій інтелектуальний та інноваційний потенціал. Державна підтримка високих технологій та інновацій дасть змогу українським підприємствам і країні в цілому підвищити свою конкурентоспроможність, зберегти і зміцнити позиції на світових ринках наукоємної продукції.
11. Ми запровадимо прозорий ринок землі, що спирається на сучасний земельний кадастр. Держава встановить чіткі правила використання земель і належний контроль за їх дотриманням. Це збільшить потік інвестицій в українське село, в модернізацію сільської інфраструктури. Держава збільшить обсяги бюджетної підтримки села, подовжить розвиток системи пільгового кредитування.
12. Україна стане потужною транзитною країною. З цією метою держава стимулюватиме модернізацію транспортної інфраструктури, портів і залізниць, будівництво швидкісних автомобільних доріг.
13. Здобуте нами право на футбольний чемпіонат Євро-2012 — це нові робочі місця, це сучасна туристична та спортивна інфраструктура, це новий образ України у світі. Я гарантую — Україна сповна використає цей шанс.
14. Україна створить надійні гарантії своєї енергетичної безпеки. Буде здійснена модернізація національної газотранспортної системи та інтеграція її до європейської системи газопостачання. Відкриється постачання каспійської нафти нафтопроводом "Одеса-Броди". Ми збільшимо частку української нафти і газу в національному енергетичному балансі, буде здійснена державна програма енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії.
15. У перший термін мого президентства розпочато військову реформу. Для її продовження Україна буде витрачати не менше, ніж на державне управління. Вітчизняний оборонно-промисловий комплекс працюватиме насамперед на українську армію і флот. Збройні сили України стануть потужними, професійними, контрактними.
* * *
Для подальших перетворень Україні потрібна міцна правова основа держави, чітка система державного управління.
Мої найперші дії будуть спрямовані на їх створення.
З урахуванням результатів всеукраїнського обговорення я внесу народний проект Конституції України до Верховної Ради України.
Якщо протягом 100 днів країна не отримає нової Конституції, повноваження Верховної Ради України будуть достроково припинені, позачергові вибори відбудуться з одночасним референдумом з ухвалення Основного Закону держави.