Управління МВС України в Житомирській області провело показову акцію знищення самогонних апаратів. Перед об’єктивами телекамер по них проїхався бульдозер, під гусеницями якого на металобрухт перетворилися 110 міні-гуралень. Набралася така чималенька «колекція» всього за десять днів буденної роботи правоохоронців.

 

Привернути увагу громадськості до проблем самогоноваріння міліціянти вирішили не випадково. Як зазначив заступник начальника УМВС в області Валерій Марчевський, статистика засвідчує: з року в рік це негативне явище набирає обертів. Цього року з незаконного обігу на Житомирщині вилучено вже близько шести тисяч літрів самогону, більше 40 тисяч літрів закваски, понад півтори тисячі апаратів.

Ні для кого не секрет, що серед загалу побутує думка, нібито немає нічого страшного, якщо гонять «для себе». Хто так думає, забуває, що систематичне вживання самогону дуже швидко перетворює людину на алкоголіка, веде до деградації особистості. І це закономірно. Горілка, що продається в магазинах, звичайно, теж шкідлива для здоров’я. Але ж там спирт усе-таки пройшов ретельне очищення. Алкоголь, виготовлений у кустарних умовах, — це гримуча суміш отрут, які б рецепти і способи позбутися їх не вигадували «умільці», котрі женуть «для себе». А ті, хто заробляє на торгівлі оковитою, навпаки, додають ще те, що в голову стрельне, щоб тільки сильніше «брало».

От і п’ють усе що завгодно. Зовсім недавно з риболовлі потрапили до реанімації районної лікарні троє рибалок, що отруїлися якимось саморобним пійлом. Зусилля медиків виявилися марними: вони померли через кілька годин.

Уже перестало бути сенсацією, коли до реанімації внаслідок отруєння алкоголем потрапляють діти. Цього року, наприклад, медикам довелося рятувати... п’ятирічного хлопчика з сільської місцевості — у нього теж був такий діагноз.

«Самогоне, самогоне, хто тебе тепер не гонить — і в селах, і в містах» — співали на мотив відомої тоді пісні ще сорок років тому. Цього року 3 тисячі 684 особи притягнуто до адміністративної відповідальності за зберігання самогону та самогонних апаратів без мети збуту, тобто «для себе». Хоч і можна дискутувати, що вважати збутом. Адже в селах оковита давно перетворилася на рідку валюту. Допоможе хтось зорати город, зібрати врожай, нарізати дров, то перший розрахунок — чарка. А потім дивуються, чому чоловіки саме в сільській місцевості так мало живуть...

Напиваються за будь-яких обставин і з будь-якого приводу. Цієї осені двоє друзів років вісімнадцяти поверталися на велосипедах із поминок. Зверніть увагу, навіть не з весілля. Але напилися так, що один із них заїхав у канаву глибиною більше двох метрів. Довелося викликати бійців МНС із Коростеня, щоб витягнути його звідти.

А чи знаєте ви, що таке «рідкий цукор»? Ось приклад з міліцейських буднів. До кількох жінок, що продавали на Житньому ринку Житомира цукор та різні крупи, постійно вчащали чоловіки прим’ятого вигляду. Секрет простий: з-під прилавку їм продавали сивуху. Міліціонери поклали цьому бізнесу край. «Підприємниці» покарані відповідно до статті 203 Кримінального кодексу України «Заняття забороненими видами господарської діяльності». Всього під дію цієї статті цього року в області вже підпало 253 особи.

Як правоохоронцям стає про них відомо? Ось історія, що сталася в Ємільчинському районі. До міліції стали надходити скарги від тих, хто потерпав через таку от підпільну торгівлю алкоголем (чоловік нап’ється, а тоді дружину чи матір удома кулаком виховує). Перевіривши цю інформацію, дільничні інспектори виявили в помешканні 52-річної місцевої жительки 80 літрів самогону та майже дві тонни(!) закваски — цілу гуральню на два самогонні апарати. Самогонщицю викрили й у Житомирі. Господарка чекала зовсім не людей у погонах, а спраглих покупців своєї продукції. Їй залишилося тільки спостерігати за тим, як вилучають банки з оковитою та апарат. А запросили сюди працівників міліції сусідки, бо жінка споювала їх чоловіків, і вони вже втомилися думати про те, що сім’ї ось-ось розпадуться. Звичайно, перед тим, як стати непрошеними гостями, правоохоронці проводять усі необхідні в таких випадках процедури, передбачені законом.

Над деякими цифрами варто замислитися. За торгівлю самогоном (Кримінальний кодекс кваліфікує це як заняття забороненими видами господарської діяльності) передбачено накладення штрафу від 50 до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вартість горілки в магазинах зростає, бо підвищується акцизний збір. Значить, услід за «казьонкою» дорожчатиме й самогон. Якщо порахувати можливі прибутки від самогоноваріння і потенційні втрати через штраф, баланс виявиться на користь легкого способу заробітку. Особливо для тих, кому, як кажуть, чхати на репутацію — шелестіли б купюри.

А тим часом кожен десятий злочин загальнокримінальної спрямованості скоюється в стані алкогольного сп’яніння. Якщо ж брати вбивства на побутовому ґрунті, то сценарій взагалі простий: випили, посварилися, схопилися за ніж чи сокиру... А через деякий час — «нічого не пам’ятаю».


Фото автора.