Звіт про дотримання прав людини у світі оприлюднила днями в столиці на прес-конференції міжнародна правозахисна організація «Міжнародна амністія». Як і раніше, критиці було піддано Азербайджан, Білорусь, Росію та Центральну Азію. Не залишили без уваги і проблеми України.
На думку правозахисників, особливу занепокоєність нині у світі викликають недержавні збройні групи. За 2014 рік вони скоювали порушення принаймні в 35 країнах, зокрема і в Україні.
«По мірі того, як вплив таких формувань, як «Боко Харам», «Ісламська держава» і «Аль-Шабаб», переходить межі національних кордонів, дедалі більше цивільних осіб змушені жити під їх контролем, піддаватися насильству, переслідуванням і дискримінації», — заявила на заході старший директор програми з досліджень ПО «Міжнародна амністія» Анна Нейстат.
За її словами, подібна ситуація і в Україні. Сепаратисти, яких підтримує Росія, а також українські регулярні війська та добровольчі батальйони показали зневагу до прав людини стосовно цивільних осіб, які опинилися під перехресним вогнем. Мовляв, жодна зі сторін не притягнула до відповідальності тих, хто скоював звірства.
У Сирії, Іраку, Газі, Ізраїлі та Україні Раді Безпеки ООН (РБ ООН) не вдалося впоратися з кризами і конфліктами, навіть у ситуаціях, коли держави чи збройні групи вчиняли жахливі злочини проти мирного населення.
Ризик російського вето унеможливив застосування ефективних заходів РБ ООН щодо подій, які розгортаються в Україні.
«Відмовившись від своїх прав вето, п’ять постійних членів Ради Безпеки нададуть ООН більше можливостей для того, щоби вживати заходів із захисту цивільного населення, коли життя перебувають під смертельною загрозою, і відправити потужний сигнал порушникам, що світ не сидітиме склавши руки, у той час як відбуваються масові злодіяння», — зазначив, у свою чергу, генеральний секретар ПО «Міжнародна амністія» Саліл Шетті.
У звіті правозахисники також закликають світових лідерів запровадити нові обмеження на використання у населених районах зброї вибухової дії, такої як авіабомби, артилерія, ракети, зокрема балістичні, що призвело до незліченних смертей цивільних осіб у 2014 році.
«Використання «градів», «смерчів» та мінометів позбавили життя сотень цивільних на Донбасі.
Міжнародне співтовариство може й має робити більше для захисту мирних жителів, чиї будинки стали прифронтовими зонами боїв воюючих сторін», — сказала А. Нейстат.
Трагічним наслідком нездатності міжнародного співтовариства до боротьби з конфліктами, що змінюють форму, є одна з найгостріших криз біженців за всю історію світу. Мільйони людей, у тому числі чотири мільйони тільки з Сирії, продовжують тікати від насильства та переслідувань.
В Україні внутрішньо переміщені особи з Донбасу та окупованого Росією Криму отримали певну допомогу від держави, проте в основному покладалися на власні сили, сімейні зв’язки та допомогу волонтерських організацій.
Вл. інф.
Дніпропетровська область. Сім’ї переселенців з Донбасу в транзитному містечку. Люди потребують допомоги, в тому числі й від міжнародної спільноти.
Фото прес-служби Дніпропетровської ОДА.