Щоб врятувати від продажу медсанчастину заводу «Радіоприлад» (вона ж — Запорізька міська лікарня № 7), потрібно знайти 25 мільйонів гривень
У «Голосі України» вже розповідали про тривожну ситуацію, яка склалася в колективі медико-санітарної частини державного заводу «Радіоприлад». Не маючи замовлень на свою продукцію, колись прославлене підприємство оборонної галузі збанкрутувало, розгубило кваліфіковані кадри і почало «скидати» своє майно на погашення численних боргів. Оскільки основний майновий комплекс заводу (а це 30 гектарів території та 120 тисяч квадратних метрів приміщень) розташований на центральному проспекті поряд з привокзальною площею залізничної станції Запоріжжя—1, то це не дає спокою багатьом, хто хоче ними заволодіти. Зокрема, за борги продали їдальню, де одночасно обідали дві тисячі заводчан, і тепер тут знаходиться «завєдєніє» з промовистою назвою «Фуршет».
Та, як кажуть, що з воза впало, те пропало, хоча за фактом розпорошення цілісного майнового комплексу стратегічного підприємства прокуратура порушила кримінальну справу. Городянам і місцевій владі найбільше пече загроза втрати приміщень поліклініки й стаціонару медико-санітарної частини заводу, бо тут обслуговують 50 тисяч мешканців Південного житлового масиву. Вже не один рік міська влада добивається від Міністерства промислової політики України передачі цього закладу в комунальну власність, але безрезультатно. Тим часом з дозволу того ж міністерства медсанчастина потрапила в майнову заставу, і тепер її можуть у будь-який момент продати для погашення банківського кредиту. 
За словами виконуючого обов’язки директора заводу Сергія Панфілова, ця сумна історія почалася в 2006 році, коли для погашення заборгованості з виплати заробітної плати та обов’язкових платежів до державного бюджету і страхових фондів підприємство позичило в акціонерного «АвтоЗАЗбанку» 20 мільйонів гривень. З того часу змінилися три директори, але жодної копійки від «Радіоприладу» банк так і не отримав. Зате наросло 5 мільйонів гривень процентної ставки, припинив існування й сам «АвтоЗАЗбанк». І ось новий господар — ВАТ «Банк Кіпру» — в лютому нинішнього року звернувся з позовом у господарський суд і виграв справу. Після цього дійшла черга до відданого в заставу майна, і 1 вересня судові виконавці описали медико-санітарну частину.
Того самого дня голова Запорізької облдержадміністрації Олександр Старух відправив телеграму Прем’єр-міністру України Юлії Тимошенко з проханням терміново доручити Мінпромполітики подати позов про визнання недійсним іпотечного договору, укладеного «Радіоприладом» та «АвтоЗАЗбанком» 31 травня 2007 року, «з обов’язковим застосуванням в якості заходів забезпечення позову заборони на виключення і відчуження будь-яким способом майна закладу охорони здоров’я до завершення судового розгляду». Підстава: іпотечний договір укладено з грубим порушенням вимог двох статей Законів України «Про заставу» та «Про іпотеку», згідно з якими предметом застави не можуть бути об’єкти державної власності, приватизація яких заборонена.
Активно виступила на захист медсанчастини заводу «Радіоприлад» і міська рада, яка звернулася до керівників держави із закликом зберегти заклад для працівників підприємства та населення обласного центру. А щодо самого міського голови Євгена Карташова, то в столиці важко знайти посадовця, з ким би він не зустрічався з цього приводу. Врешті-решт, міська рада отримала письмову відповідь міністра промислової політики України Володимира Новицького, в якій він запевнив, що перед керівництвом заводу поставлено завдання не допустити вилучення майна і продажу медсанчастини.
Начебто доброзичливо налаштоване й керівництво ВАТ «Банк Кіпру». Принаймні, воно заявило про те, що не хоче псувати стосунки ні з міською владою, ні з городянами. І водночас прагне повернути свої гроші, тому згодне на будь-який компромісний варіант.
Але що вдієш у такому разі? Оскільки жоден з об’єктів стратегічного підприємства не можна ні передати в заставу, ні продати (ось який парадокс!), то єдиним виходом залишається отримання кредиту під державні гарантії під якийсь інвестиційний проект.
— Інших гарантій, крім державних, у нас не може бути, тому що завод перебуває в процедурі банкрутства, — каже Сергій Панфілов.
— В основі цього конфлікту криється проблема управління державною власністю з боку держави, — вважає перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Бережний. — Ті, хто бажає поживитися за її рахунок, діють за однією схемою: заводять свої колективи в глухий кут, нарощують борги і роблять усе для того, щоб підприємство стало банкрутом.
На жаль, це правда. Саме за такою схемою був знищений «Південдизельмаш», паралізовано ВАТ «Вуглецевий композит». І хоча нинішній керівник «Радіоприладу» ні в кого не викликає сумнівів, без допомоги профільного міністерства він навряд чи зможе в кризовий період самотужки знайти замовників на продукцію заводу, а тим паче — вийти на перспективний інвестиційний проект. Терпіння кредиторів теж не безмежне. Отож, коли за запевненнями столичних посадовців не буде практичних дій, вони почнуть бурю, наслідки якої важко спрогнозувати.
 
Запорізька область.
На знімку: вхід до поліклініки медсанчастини заводу «Радіоприлад».
Фото автора.