Негайно демонтувати незаконну надбудову п’ятого поверху, балкони та металеві конструкції, а також зробити ремонти в квартирах, які постраждали від руйнівного будівництва, вимагають мешканці Староєврейської вулиці у Львові. Річ у тім, що в історичній частині міста, яка внесена до Переліку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, в одному з будинків, просто поруч із площею Ринок, проводиться грандіозний ремонт, що здійснюється без погоджувальних документів. У внутрішньому дворику надбудований поверх має стати оглядовою терасою, з якої можна буде споглядати середньовічне місто. Однак навряд чи люди стали б так голосно бити на сполох, якби в прилеглих квартирах не почали протікати дахи, тріщати стіни, відвалюватися плитка і загалом не виникало враження, що ось-ось заваляться і самі будинки.

 

Два місяці нещасні громадяни без відчутного результату розсилали листи, заяви і скарги, куди тільки можна. І лише коли за три дні над дахами середньовічних кам’яниць виникла 5-тонна металева конструкція, заблокували вхід до будинку 48 на Староєврейській вулиці.

Не можна сказати, що влада Львова, яка відверто прошляпила це будівництво, не йде людям назустріч. Уже і голова міста неодноразово зустрічався з львів’янами, що постраждали, і в кабінеті голови Галицької районної адміністрації проходять перемовини, однак складається враження, що у владних інституціях просто товчуть воду у ступі. (Невже інвестор завжди правий?!) Усю відповідальність скидають на «Архбудконтроль», хоча за логікою речей самі представники місцевої влади мали б подати до суду на порушників порядку, а мешканці будинків — лише підтримати їх. Однак так не сталося. Тому вже більше двох тижнів жителі вулиці практично цілодобово чергують біля вхідної брами (і цим самим припинили ремонтні роботи), пікетують під міськрадою, проводять численні прес-конференції і надсилають листи в Інтернет. Щиро кажучи, люди налаштовані рішуче, і все ж таки... відчувають себе беззахисними. В кожному з будинків, що стоять обабіч споруди, яка впевнено реконструюється, мешкають по кілька сімей, причому здебільшого це — пенсіонери. Вони не мають ні впливових зв’язків, ні великих грошей.

Пікантність ситуації полягає ще у тому, що власник будинку подав зустрічний позов про незаконне вимагання у нього грошей, і тепер непокірних львів’ян навіть викликають у міліцію...

Ситуація з будинком, розташованим на території історичної забудови Львова, та ще й у сакральній частині єврейської дільниці, де поряд стояли 4 синагоги 1582—1800 років, без сумніву, схвилювала громаду Львова і ще раз підкреслила факт того, що жоден з руйнівників міста не поніс серйозної відповідальності за свої вчинки. Грошовиті власники львівських старих помешкань і цілих споруд перебудовують їх, як їм заманеться, а опісля просто «узаконюють» роботи, сплачуючи офіційно мізерні штрафи. Так має намір зробити і власник кам’яниці на Староєврейській. До речі, він викупив усі квартири в будинку і впевнений, що «діє згідно з законом», який дозволяє опісля завершення робіт «підтягнути всі документи до норми». Щоправда, забувся, що це сумнівне, однак розповсюджене у Львові правило стосується винятково об’єктів, споруджених у кінці минулого, ХХ століття, і аж ніяк не будинків середньовіччя, що перебувають під охороною ЮНЕСКО. Тому будинок на Староєврейській чимало хто з львів’ян вважає лакмусовим папірцем для діяльності сьогоднішньої команди міського голови.

На знімку: мешканці Староєврейської вулиці пікетують міськраду.

Фото автора.