Україна підпише контракт із російською компанією ТВЕЛ на постачання ядерного палива в першому кварталі наступного року. Як передає УНІАН, про це в ході «гарячої лінії» у Кабінеті Міністрів повідомив міністр палива та енергетики України Юрій Продан, зіславшись на відповідні домовленості, досягнуті на урядовому рівні між українською та російською сторонами.
«Це буде довгостроковий контракт. Причому з більшості показників і умов контракту ми вже дійшли згоди. Зважаючи на те, що потрібен певний час, щоб запустити виробничі програми із ТВЕЛ, ми його підпишемо на початку 2010 року. Але він уже погоджений на 99,9%», — заспокоїв усіх Юрій Продан.
Він також зазначив: «Є певні позиції, які ми ще погоджуємо. Але повірте, українська сторона зробить усе, щоб були враховані в повному обсязі інтереси України... І я не бачу проблем».
Як відомо, термін дії довгострокового контракту на постачання ядерного палива між НАЕК «Енергоатом» і ВАТ «ТВЕЛ» закінчується 31 грудня 2010 року. Підписання нового документа передбачалося здійснити до 15 липня. Потім ішлося про допрацювання контракту й про те, що сторони підпишуть його на засіданні Комітету з питань економічного співробітництва україно-російської міждержавної комісії в Ялті 19 листопада. І 20 листопада на спільній із главою уряду РФ Володимиром Путіним прес-конференції за підсумками двосторонніх переговорів у Ялті Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко підтвердила, що між профільними міністерствами відпрацьований стратегічний контракт про співробітництво у сфері ядерної енергетики до 2020 року. Однак його підписання не відбулося. Це породило безліч чуток і домислів.
Проблема у тому, що більшу роль грає політична складова. Більше того, питання постачання ядерного палива не раз пов’язували з політизованими переговорами між Росією й Україною відносно скасування штрафних санкцій за недобір природного газу. Тим часом фахівці зазначають, що коли відкинути всю передвиборну лузгу, справді серйозним чинником у переговорах є питання будівництва заводу з фабрикації ядерного палива в Україні. І Юрій Продан підтвердив, що довгостроковий контракт на постачання ядерного палива буде підписано лише після оголошення результатів тендеру на будівництво заводу. Раніше Мінпаливенерго заявляло про можливість проведення конкурсу цього року, однак все-таки було вирішено відкласти його на другу половину січня—лютий.
За право на участь у цьому проекті борються, з одного боку, російські атомники, з другого — американські... При цьому більшість українських експертів віддають перевагу співробітництву із РФ у цьому питанні. Наші фахівці в галузі атомної енергетики відзначають, що росіяни пропонують побудувати завод з використанням перевірених роками технологій, які до того ж періодично обновлятимуться, підтримуючи підприємство на постійно високому технологічному рівні.
Крім того, вони хочуть реалізувати у нас не просто складання тепловиділяючих касет, а й надати гарантовані послуги зі збагачення. Глави урядів двох країн на нещодавній зустрічі не виключали можливості й надання під будівництво заводу державного кредиту Російської Федерації. До того ж Україна може розраховувати на залучення великої кількості підприємств, які на сьогоднішній день гостро відчувають нестачу замовлень. Американський «Вестингауз» такі умови навіть не позначає.
І поки наші чиновники з'ясовують, хто писатиме технічне завдання на тендер по заводу, ТВЕЛ не приховує, що веде переговори з іншими зацікавленими партнерами. 
Деякі фахівці побоюються, що в результаті ситуації, що склалася, українські АЕС взагалі можуть залишитися без ядерного палива. Зокрема, професор кафедри атомних електростанцій та інженерної теплофізики Національного технічного університету «КПІ» Сергій Широков зазначає, що для виробництва палива «під ключ» потрібно приблизно рік, і виробник просто фізично не зможе виготовити й поставити паливо до потрібної для безперебійної роботи АЕС конкретної дати: «Що в цьому випадку робитиме Україна, яка близько 50% виробленої електроенергії одержує в результаті роботи атомних установок? І це навіть не газ, що дає країні тільки 17% життєво важливого ресурсу для роботи нашої економіки».
«Що стосується політичного підґрунтя питання, то побоювання викликає те, що в запалі політичної боротьби сили, що перешкоджають підписанню контрактів з росіянами й відповідно стабільній, прогнозованій ситуації у нашій атомній галузі, можуть так начудити, що після виборів АЕС опиняться без палива», — застерігає експерт.