Село Бирине — за 10 кілометрів від Новгород-Сіверського. Хоч до райцентру і недалеко, та весною й у дощову осінь село опиняється ніби на острові. Бо під самим Новгород-Сіверськом протікає Десна. А мосту на Бирине немає — лиш понтонна переправа. Та коли повінь — її приймають, щоб течія не знесла. Отож з кінця березня по середину червня добратися у Бирине проблематично. Таке трапляється й восени. Вода перекриває зв’язок з «материком».
У Бириному мені розповіли, що у 1918 р. такою природною перешкодою скористалися місцеві селяни і відстрочили встановлення більшовицької влади, а також німецької (7 квітня у Новгород-Сіверський прибув підрозділ німців). Задеснянці згуртувалися, аби боронитися від нав’язування їм порядків, що диктувалися у великих містах. Так і була утворена Биринська республіка.
— Я у середині 1980-х років став директором Биринської школи, розповідає депутат райради, учитель-історик з Новгород-Сіверського Борис Домоцький. — Тоді й дізнався від старожилів села про події 1918 р. у селі. Про це мені та учням розповіли Петро Павлович та Микита Павлович Фролови, Савелій Борисович Тупиця, Гаврило Павлович Шлапак, Михайло Ананійович Мурашко.
— Що ж це було таке за утворення?
— У селі влада належала місцевим отаманам. Тоді ж жителі іменували свою територію «Биринською республікою». Схожа ситуація була і у сусідньому (за декілька кілометрів. — Авт.) селі Івот, де «Івотську республіку» очолював полковник царської армії Іван Ладинський. Цю «державу» у жовтні 1918 року розгромили партизани Дем’яна Коротченка.
Завідуюча музеєм краєзнавства у Биринській школі Людмила Плахута повідомила, що у республіці селяни затвердили свої порядки, усі питання вирішували самостійно.
— Це була невеличка держава, — пояснила вчителька-історик. — Вона забезпечувала волю тутешнім жителям, дбала про порядок в окрузі, дотримання родинами правил співжиття.
Схоже, республікою керували розумні люди. Вони провели конфіскацію поміщицької землі й справедливо поділили її між трудящим людом. Старожили згадували, що у Биринській республіці навіть налагодили друкування власних грошей.
...Але зійшла вода. А навкруги світ революційно змінився. У 1919 р. Биринська республіка загинула, бо не могла протистояти тій силі, яка завоювала простір Росії та України. Багатьох заможних хліборобів через кілька років більшовики розкуркулили, отаманів відправили на заслання.
 
Чернігівська область.