Повідомлення про те, що епідемічний поріг пройдено, дещо розслабило людей. Особливо у західних областях. У вихідні дні у великих українських містах поменшало людей в масках. Далася взнаки робота політтехнологів кандидатів у президенти, і люди вирішили, що епідемію створено штучно. Але реалії довели, що це не зовсім так. І медики не радять бути безпечними. Дуже багато ускладнень.
Інфекціоністи скасовувати карантин не радять, а чиновники закликають до системної роботи
Як повідомляє наш тернопільський кореспондент Любов ЛЕВИЦЬКА, у вихідні від пневмонії помер молодий чоловік. Кількість жертв грипу зросла до 18 осіб. Більше півтори тисячі хворих на ГРВІ та грип перебувають у лікарнях, з них у важкому стані майже два десятки. Хоча карантин у Тернополі та деяких районах ввели на десять днів раніше, ніж в Україні загалом, але інфекціоністи поки що проти того, щоб його скасовувати. Лікарі також прогнозують, що другу грипозну хвилю слід очікувати наприкінці січня, у лютому, можливо, і на початку березня.
Наразі працівники Генпрокуратури вилучили документи, історії хвороб, щоб з’ясувати, наскільки адекватними були дії медиків і влади. Як відомо, починаючи з 17 жовтня санепідеміологи області інформували Міністерство охорони здоров’я про різке збільшення захворювань на ГРВІ та грип, про незрозумілі смерті. Згодом підключилася місцева влада, однак жодної реакції не було. Більше того, з Києва пригрозили перевірити правомірність введення карантину. Аж коли в депешах до Києва вжили словосполучення «свинячий грип», з міністерства приїхала комісія. Десять днів було втрачено. За цей час можна було вжити заходів, щоб локалізувати епідемію, аби вона не поширювалася такими темпами, як тепер. Як розповів на прес-конференції голова облдержадміністрації Юрій Чижмарь, якби до думки керівників областей в уряді хоч трохи прислухалися, можна було б уникнути багатьох проблем. Хіба не відомо було, що Тернопільщина немає інфекційної лікарні, що в областях відсутні вірусологічні лабораторії? Чому зразки з України доводиться возити до Лондона? Перелік цих питань можна продовжити. Потрібна системна робота, а не авральна. Скажімо, тепер препарат «Таміфлю» у лікувальних закладах є з великим запасом, однак не вистачає антибіотиків та інших потрібних ліків.
В аптеках, як і раніше, здебільшого відсутні найнеобхідніші препарати із затвердженого Кабміном переліку. «А де його взяти?» — резонно запитують фармацевти? Всі аптеки працюють «з коліс», однак забезпечити попит вони не здатні.
А люди продовжують помирати
Антивірусний спротив прикарпатців помітно згас. Народ потрохи потягнувся до кафе і ресторанів. Незважаючи на те, що так званий масочний режим ніхто не скасовував, багато івано-франківців зняли маски. Схоже на те, що людей дещо розхолодив приїзд президентів України і Білорусі, які в суботу відвідали Прикарпаття разом зі своїми дітьми. Олександр Лукашенко прибув до Івано-Франківська зі своїм 5-річним сином Миколкою. Віктор Ющенко привіз трьох наймолодших дітей і запевнив: складається враження, що у західному регіоні пік епідемії минув, мовляв, є тенденція до спаду захворювання...
Частка правди в цьому є: протягом доби по допомогу до медичних працівників звернулося на півтори тисячі менше, ніж за попередню. У чотири рази зменшилася госпіталізація хворих. Однак люди продовжують помирати.
З п’ятниці по неділю зафіксовано ще сім летальних випадків. Особливо прикарпатців потрясла смерть 19-річної породіллі, яка щойно народила здорове дитя. Дитина жива, а ось молоду маму врятувати не вдалося. Померла також 12-річна дитина. До речі, це перша смерть дитини в час епідемії на Прикарпатті. Таким чином, кількість жертв епідемії на Прикарпатті сягнула 25 чоловік. У реанімаційних відділеннях області перебуває 83 хворих, повідомляє наш власний кореспондент Дарина НАЗАРЧУК.
Перша паніка в Кам’янці-Подільському минула ще в перші дні оголошення епідемії. Міський голова по радіо кілька разів спростовував різноманітні чутки, зокрема, й про те, що місто окроплюють із вертольотів невідомими засобами. Влада та медицина міста й однойменного району продемонструвала високу організацію під час подібних епідемій. Тепер кам’янчани багато говорять про те, що тему грипу використали деякі політики, щоб показати, як вони вболівають за народ, каже наш власкор Віра ШПИЛЬОВА.
Хвороба відступає, але дуже повільно
У складні часи епідемії грипу Західна Україна не залишається без підтримки. 400 тисяч захисних масок та 3744 засоби для дезінфекції рук на загальну суму 27,033 тисячі доларів США прийняли представники ГУ МНС у Львівській області в київському аеропорту «Бориспіль». Однак не лише засобів дезінфекції та захисних масок потребують на периферії. Приміром, керівництво Городоцького району скерувало в головне управління охорони здоров’я Львівської ОДА листа, в якому йдеться про те, що для якісного та оперативного обслуговування хворих людей в районі не вистачає двох карет «швидкої допомоги» та реанімобіля. Також скеровано заявку в область про необхідність апарату штучної вентиляції легенів.
За оперативними даними, ситуація на Львівщині все ще залишається складною. З 19 жовтня до 8 листопада кількість померлих становить 63 особи, доповідає наш власкор Ірина ЄГОРОВА.
Кількість звернень до лікарів у зв’язку із застудними захворюваннями на Вінниччині зменшилася на 500 пацієнтів, звітує із Вінниці Віктор СКРИПНИК. Про це нашому кореспонденту повідомив начальник обласного управління охорони здоров’я Олександр Жупанов. З початку епідемії в області захворіли на грип та ГРВІ більш як 24 тисячі людей. За словами співрозмовника, «на цьому тижні епідемія піде на спад».
Найбільш складна ситуація була в обласному центрі, де зафіксовано найвищий епідемічний поріг (246 хворих на 10 тисяч населення). Але й тут грип відступає.
Чернівецькі підприємці вимагають поновити роботу речових ринків
Чернівецька обласна організація ВО «Свобода» звернулася до міської та обласної надзвичайних протиепідемічних комісій з вимогою поновити з 10 листопада роботу речових ринків Чернівців та Буковини. Активісти заявляють, що готові влаштувати акції непокори. Підприємці вимагатимуть від епідеміологічних комісій дозволу на поновлення роботи в «масковому» режимі.
Наш кореспондент Сергій СУЛИМА нагадує, що речові ринки Буковини (серед них — МТК «Калинівський ринок») були закриті на карантин 1 листопада. У сусідній Хмельницькій області робота речових ринків поновлена з 6 листопада. Тим часом у Чернівецькій області від ускладнень грипу вже загинуло семеро людей...
Перший випадок смерті зареєстровано в Донецькій області
Лише за добу по медичну допомогу звернулися 9460 пацієнтів — на тисячу більше, ніж у попередній день. Як повідомили «Голосу України» в обласній санітарно-епідеміологічній станції, експрес-діагностика свідчить, що серед причин захворювання переважають збудники грипу типу «А». Більш точну відповідь мають дати аналізи, відправлені до вірусологічної лабораторії в Києві, розповідає наш донецький кореспондент Ліна КУЩ.