![](/images_upload/2009/11/071109/stina.jpg)
Тодішній перший секретар ЦК СЄПН Вальтер Ульбріхт звернувся по допомогу до Микити Хрущова — з питання... захоплення Західного Берліна. Той вислухав з розумінням, але на авантюру не пішов: це було б найгрубішим порушенням рішень Кримської та Потсдамської конференцій, і могло призвести до початку нової світової війни. Тоді Ульбріхт запропонував іншу, «домашню», заготовку: розділити Східний і Західний Берлін муром. Що знайшло розуміння в радянського лідера.
Уночі 13 серпня 1961 року почалося його зведення. До ранку місто «розрубали» на дві частини. 9-кілометровий мур розділив не тільки мости, площі, цвинтарі, бульвари, ставки й парки, а й людські долі...
Чи можна було уникнути будівництва муру, що розколов не тільки Німеччину, а й світ? Відомий діалог лідерів СРСР і США Микити Хрущова та Джона Кеннеді під час Віденської зустрічі 1961 року. Хрущов: «Війна або мир — тепер усе залежить від вас. Якщо ви пошлете в Берлін одну дивізію, я доправлю туди дві». Кеннеді: «Ви хочете домогтися будь-що змін, а я — ні». Хрущов: «Мирний договір з НДР із усіма наслідками, що випливають звідси, буде підписаний до грудня цього року».
![](/images_upload/2009/11/071109/stina4.jpg)
А ось — запис міркувань Кеннеді: «Втративши Східну Німеччину, СРСР втратив би Польщу, та й усю Східну Європу. Він повинен був щось робити, щоб зупинити потік біженців. Може, мур? Ми не зможемо заперечувати. Я можу об’єднати альянс (НАТО) для захисту Західного Берліна, але не в змозі утримати відкритим Східний Берлін».
А кількість інакомислячих і обурених порушенням прав людини в НДР збільшувалася. Тисячі людей як і раніше хотіли вирватися із соціалістичного раю, і їм це вдавалося. Тодішній глава НДР Еріх Хонеккер не міг з цим змиритися, і наказав прикордонникам відкривати вогонь на ураження по порушниках кордону. Невдовзі кількість жертв режиму перевищила 200 осіб. Криза досягла апогею в 1987 році, коли під час рок-концерту біля Рейхстагу за спроби перейти кордон спалахнули масові заворушення. Втрутився президент США Рональд Рейган, який звернувся до лідера СРСР: «Пане Горбачов, будьте люб’язні, зруйнуйте цей кривавий мур».
Покладливий Михайло Сергійович, звичайно, не кинувся на мур з киркою. Але відносини між керівниками двох братніх країн почали обростати симптомами протиріч. День 40-річчя НДР — 7 жовтня 1989 року проходив у атмосфері масових маніфестацій і заворушень. Мешканці Східного Берліна зустрічали Горбачова з надією: «Горбі, допоможи!» Він допоміг швидко. Тисячі громадян НДР, засуджених за спробу втечі з країни, були амністовані, і їм дозволили виїхати на Захід. 18 жовтня політбюро ЦК СЄПН зняло з Хонеккера «окови» всіх керівних посад, а в листопаді рухнув і Берлінський мур. Німеччина стала єдиною.
На знімках вид на Мур зі Східного Берліна — від Бранденбурзьких воріт. Його будівники передбачали, що він простоїть сотні років, і подолати його зможе хіба що птах; Мур біля Бранденбурзьких воріт 9 листопада 1989 року. Мури руйнуються, якщо цього забажає народ.