ВАТ «Донецькобленерго» виграло судовий процес проти комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу». Тепер судові виконавці намагаються стягнути із комунальників борг у 253 мільйони гривень. Арештовано кілька рахунків підприємств, які входять до структури «Води Донбасу». Обласна влада заявляє: якщо роботу комунальників паралізують, мешканці регіону і промислові підприємства залишаться без води.
Генеральний директор компанії Олександр Аліпов визнає: справді, заборгованість за електроенергію досягла майже 400 мільйонів гривень. Адже компанія експлуатує канал Сіверський Донець—Донбас, який не знав реконструкції з 50-х років минулого століття. Усе обладнання зношене і морально застаріле. Тому в структурі собівартості електроенергія займає майже 80 відсотків. З другого боку, каже директор, з 2000 року держава заборгувала компанії майже ті само 400 мільйонів гривень — це недоплачена компенсація за різницю в тарифах (населення та комунальні водопостачальні підприємства споживають воду, дешевшу за собівартість, і державний бюджет компенсує «Воді Донбасу» різницю). Комунальники пропонують енергетикам взаємозалік. Енергетики не згодні: в разі бартеру вони матимуть заплатити до бюджету податок на прибуток. Конфлікт зайшов у глухий кут. Не виключено, що рахунки всіх 260 підприємств, які входять до компанії, будуть арештовані.
Підклав дров до багаття оприлюднений днями висновок Рахункової палати, яка заявила, що програма «Питна вода України на 2006—2020 рр.» на Донеччині не виконується. Показово, що на офіційному сайті відомства цю інформацію подано під заголовком «Комунальна «засуха» Донбасу, або Як довго ще жителі регіону питимуть воду за графіком?» Голова обласної ради визнає: 99 відсотків того, що написано у висновках Рахункової палати, — правда. Але причина «засухи» в тому, що формування тарифів не відповідає ринковим методам.
«Обленерго дає електроенергію і вправі вимагати оплату, — каже керівник області. — Але вся область не відшкодовує повну вартість тарифів. Рівень платежів за електроенергію становить близько 70 відсотків. Це неправильно. Треба піднімати тарифи майже вдвічі, щоб забезпечити ці платежі. Хто буде це робити, тим більше напередодні виборів?» Анатолій Близнюк звинуватив Кабінет Міністрів у згортанні програм реконструкції комунального господарства в регіонах та невиконанні договору з Донецькою областю (підписаного тоді, коли Прем’єр-міністром був Віктор Янукович). Згідно із договором, одним із об’єктів, куди уряд пообіцяв спрямувати кошти, повинна була стати компанія «Вода Донбасу». Теперішній Кабмін не поспішає виконувати обіцянки попередників.
Голова облради переконаний: забезпечення водою індустріального регіону — загальнодержавна проблема. Адже лише в Донецькій області комунальне підприємство забезпечує також і роботу каналу. За словами Олександра Аліпова, це все впливає на собівартість кубометра води: «Ми з вами платимо за те, щоб подати воду до маловодного регіону. А це повинна робити держава. І вода у нас дорожча, ніж в інших регіонах України».
В області кажуть, що приватні інвестори виявляють інтерес до комунальної компанії, але партнерству перешкоджають, по-перше, борги, а по-друге, — тарифи, які не покривають собівартості кубометра продукції. На думку комунальників, спочатку внесок у реконструкцію водної артерії Донбасу повинна зробити держава. Тоді компанія стане привабливою для інвесторів.