Ранкове засідання 3 листопада
Верховна Рада України прийняла у цілому проект закону про внесення змін до Закону «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (щодо забезпечення усіх лікарень країни необхідними ліками та обладнанням для діагностики хвороби і протидії поширенню епідемії грипу (401 «за»). Законопроектом передбачено виділення додаткового фінансування на 2009 рік у сумі мільярд гривень із резервного фонду держбюджету за рахунок перерозподілу між загальним та спеціальним фондами держбюджету, перевищення валових доходів над видатками НБУ. Головним розпорядником коштів визначено Міністерство охорони здоров’я.
Новий пленарний тиждень у парламенті розпочався з обговорення ситуації з поширенням в Україні епідемії каліфорнійського грипу. Хоча в сесійній залі лише декілька депутатів перебували в захисних масках. Перед заслуховуванням прем’єра Голова Верховної Ради Володимир Литвин закликав народних депутатів не використовувати це питання з політичною метою і провести «спокійну, зважену і відповідальну розмову». «Розуміючи, що ця тема безпрограшна під час виборчої кампанії, треба усвідомити одне: ми повинні продемонструвати відповідальну розсудливість в обговоренні цього питання», — закликав глава парламенту.
Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко з парламентської трибуни повідомила, що внаслідок захворювань на грип та його ускладнень уже померла 71 особа. А захворіло на грип, станом на 2 листопада, 19 189 людей, на ГРВІ — 236 327. За словами прем’єра, епідеміологічний стан та карантин у дев’яти областях України було запроваджено через перевищення епідеміологічного порога захворюваності. І у восьми з дев’яти західних областей України, де запроваджено карантин, ситуація з розповсюдженням грипу наразі стабілізувалася. Виняток становить Волинська область.
Водночас Ю. Тимошенко навела статистику захворюваності на грип та ГРВІ в Україні у минулі роки порівняно з нинішнім: за 9 місяців 2009 року кількість хворих і померлих від грипу і ГРВІ становить 5 мільйонів 316 тисяч 524 людини. А за 9 місяців 2007 року мали кількість хворих і померлих від грипу і ГРВІ 6 мільйонів 279 тисяч 819 людей. Тобто майже на мільйон більше. Щодо померлих від грипу і ускладнень від ГРВІ: за 9 місяців 2007 від грипу і ускладнень померли 4 тисячі 720 людей, за 9 місяців 2009 року — 3 тисячі 822 людини.
«Тоді питання, чому ми вводили епідеміологічний стан в дев’яти областях і карантин? Саме тому, що щоденна кількість захворювань перевищує епідемічний поріг», — пояснила прем’єр.
Ю. Тимошенко запевнила, що уряд належно реагує на ситуацію, перерозподіляючи необхідні медичні препарати в регіони. І пообіцяла, що закуплений державою за ціною собівартості противірусний препарат «Таміфлю» розподілятиметься виключно по лікарнях, де його видаватимуть хворим безплатно. А до аптек його не постачатимуть, щоб не продавали за спекулятивною ціною.
Однак під час запитань до глави уряду в народних обранців було менше оптимізму, й вони не скупилися на критичні стріли у бік уряду. Парламентарії звинувачували Кабмін у тім, що ще з літа лунали попередження про епідемію каліфорнійського грипу, однак жодних превентивних заходів урядом вжито не було. Особливе занепокоєння викликає ситуація в аптеках — препарати для попередження та лікування грипу вщент зникли з полиць, а якщо й з’являються, то продаються за завищеною ціною. Скажімо, вищезгаданий противірусний препарат «Таміфлю», за словами депутатів, уже продають в деяких аптеках за ціною до 100 доларів за упаковку. Тоді як держава закупила цей препарат за ціною 67 гривень за упаковку.
Депутати з профільного комітету підготували проект постанови парламенту про виділення додаткових 500 мільйонів гривень на боротьбу з епідемією грипу.
Під час обговорення звіту прем’єра у багатьох виступах депутатів домінувала думка, що епідемія та паніка політичні. А також стала наслідком безвідповідальності влади, бездіяльності та безпечності, тому й Україна виявилася не готовою до епідемії, про яку попереджали. Натомість депутати-медики наголошували, що епідемія грипу мусить змінити ставлення держави до медицини, а політики не повинні заважати лікарям. «Охорона здоров’я є питанням національної безпеки і потребує відповідного ставлення до галузі», — стверджував Сергій Шевчук (БЮТ). Ганна Герман (Партія регіонів), у свою чергу, заявила, що мережа аптек, яка єдина може реалізовувати препарат «Таміфлю», належить одному з депутатів-бютівців: «Ми виявилися не готові до кризи, до зими, до епідемії. Кому війна, кому комерція. Вони заробляють на бідах простих людей». Катерина Лук’янова («НУ—НС») звернула увагу на те, що у багатьох селах нині закрито фельдшерсько-акушерські пункти. Хоча, за інформацією, яка надходить до депутатів, сільські голови отримали до 20 тисяч гривень на закупівлю медикаментів, але фельдшерсько-акушерські пункти так і залишилися без ліків. Водночас більшість промовців були єдині в тому, що нині не час з’ясовувати стосунки, а має бути злагоджена робота всіх гілок влади, треба захистити і підтримати лікарів, котрі перебувають в епіцентрі епідемії, повернути мережу державних аптек. Викликало занепокоєння й становище в житлово-комунальній сфері, зауважували депутати. Багато населених пунктів і окремих будинків досі перебувають без опалення. Юрій Прокопчук (БЮТ) запропонував перерахувати тижневу зарплату парламентаріїв на боротьбу з пандемією грипу.
Голова Верховної Ради Володимир Литвин закликав народних обранців до «відповідальної розсудливості». «Замість того отримали взаємні звинувачення та змагання в тому, хто краще турбується про народ, — сказав він. — А виходить так — у нас змагання іде за те, хто очолить цю біду і осідлає цю проблему. А людей розглядаємо винятково як матеріал, бо ця тема безпрограшна. Якби епідемії не було, то її варто було б, очевидно, придумати».
Парламент ухвалив за основу проект постанови про першочергові заходи протидії поширенню пандемічного грипу в Україні. Вона, зокрема, передбачає з 1 листопада 2009 року підвищити у п’ять разів посадові оклади медичним працівникам, які задіяні у здійсненні заходів щодо боротьби з епідемією грипу. Свої пропозиції до проекту постанови депутати подаватимуть до профільного комітету в письмовій формі, а на голосування в цілому проект постанови буде винесено в середу.
***
На брифінгу голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва висловила тривогу з приводу того, що в Україні не працює Центр грипу, на який було виділено величезні кошти. Там уже декілька років роблять... капітальний ремонт. Вона закликала уряд нарешті налагодити контроль за цінами на медпрепарати в аптеках. За її словами, лише одна компанія в Україні має право на постачання препарату «Таміфлю». «І вона може хоч 600 гривень поставити ціну, хоч 100 доларів», — зауважила Т. Бахтєєва.
«Якщо триватиме така ситуація, ми втрачатимемо людей, залишиться одна земля. Може, це комусь вигідно? — стверджувала депутат. — Нині регіони не мають ані обіцяного противірусного препарату «Таміфлю», ані тест-систем, ані апаратів штучного дихання, все перебуває або в дорозі, або на складах».
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.