У Донецькій області запрацював полігон твердих побутових відходів, споруджений за європейськими нормами. Тим часом усі інші звалища не відповідають санітарним і природоохоронним нормам.

Ділянка автошляху між Дружківкою і Слов’янськом добре відома водіям машин і пасажирам: наближаючись до неї, потрібно... підняти скло. Адже «аромати» із місцевого сміттєзвалища, схованого за лісосмугою, надовго залишаються в салоні і на одязі. Пікантності ситуації додає той факт, що саме цією дорогою їздять численні дорогі гості області: щоправда, їх від зустрічі із «термоядерними» запахами рятує авто з кондиціонером і ароматизатором...
Тепер подорожнім можна забути про звичку затуляти носа на кілька кілометрів: відкрився перший регіональний полігон твердих побутових відходів для міст півночі області — Краматорська, Слов’янська і Дружківки. Полігон споруджено за найсучаснішими технологіями. Тут прийматимуть, складуватимуть, ущільнюватимуть та пошарово ізолюватимуть сміття і водночас виконуватимуть комплекс заходів, спрямованих на зниження негативного впливу на навколишнє середовище. У цьому — істотна відмінність полігону від звалища. На новому об’єкті застосовуватиметься протифільтраційний екран, який захищає грунтові води від забруднення, на шар відходів укладатиметься негниючий ізолюючий матеріал, а спецавтотранспорт на виїзді з території знезаражуватиметься.
Під час проектування полігону, яке відбувалося за участі європейських фахівців, враховані всі вимоги нормативних документів України та основні директиви Євросоюзу, що регулюють процедуру розміщення відходів. Міста півночі області просто завалені сміттям: у Краматорську і Дружківці звалища постійно розширюються і вже вийшли за свої межі, а аналогічний об’єкт у Слов’янську може експлуатуватися не більше десяти років. За твердженням фахівців із обласної ради, всі звалища регіону влаштовані та експлуатуються із порушенням вимог санітарних правил і норм, природоохоронного законодавства і є потенційними джерелами забруднення грунтів, грунтових вод, водойм і повітря. Крім того, проблемою залишаються несанкціоновані смітники в містах.
Фахівці говорять про можливості використання біогазу, який утворюватиметься в результаті розпаду відходів. Теоретично тонна побутового сміття може дати 60 кубометрів метану. Розробники полігону пропонують різні варіанти спалювання або утилізації газу. Наприклад, його можна використовувати для опалення господарських приміщень або перетворювати на електроенергію. Після обробки теплотворна здатність кубометру біогазу дорівнює такому само показнику літра мазуту. Уже через п’ять років після початку експлуатації полігон зможе виділяти близько 30 тисяч кубометрів метану.
Фото надано прес-службою Донецької обласної ради.