Черкаську агропромислову компанію «Маїс» добре знають як виробника найурожайніших гібридів кукурудзи, соняшнику, сої вітчизняної та зарубіжної селекції. Три роки тому новаторська енергійна команда агрономів та менеджерів компанії взялася за нову для себе справу — вирощування саду на промисловій основі.
— Нам просто соромно було дивитися, — розповідає директор новоствореного департаменту садівництва «Маїс» Олександр Самойленко, — як на Черкащину, батьківщину видатних учених-помологів Симиренків, край, де споконвіку щедро родили сади, завозять імпортні яблука, груші, навіть горіхи. «Невже ми не здатні вирощувати свої фрукти?» — запитали ми себе і розпочали підготовку до закладання саду інтенсивного типу на крапельному зрошенні.
Перш ніж на відведену у Чигиринському районі ділянку землі привезли з-за кордону саджанці яблунь, маїсівці встигли побувати на десятках семінарів і в Україні, і за її межами. Бо, як не крути, а зарубіжна селекція у садівництві випередила нашу на півстоліття. Набравшись досвіду у молдавських, польських, французьких майстрів вирощування найкращих сортів яблук, абрикос, груш, черкащани розбили сад на площі понад 100 гектарів.
— Першого року, — веде далі головний «творець» саду Олександр Самойленко, — ми висадили близько 200 тисяч саджанців. Звичайно, дуже переживали: як приживуться, перезимують наші яблуньки. Непокоїлися за щойно змонтовану систему зрошення — чи не дасть збій, не підведе. Слава Богу, все обійшлося. Саджанці вкоренилися, зміцніли, навесні дружно зацвіли. А восени зачервоніли першими соковитими плодами.
Окрилені успіхом, маїсівці вирішили розширити площу під сад, а заодно закласти й свій розсадник. Під час однієї із закордонних поїздок побачили, як вирощується фундук, і загорілися ідеєю мати таку само високоприбуткову культуру. Завезли й саджанці фундука.
— Тепер у нашому власному розсаднику, — долучається до розмови головний технолог департаменту садівництва Станіслав Мельник, — понад 100 тисяч саджанців яблуні і груші. Є ще 35 тисяч саджанців волоського горіха.
Коли ми побували у саду «Маїсу», там саме закінчували збирання яблук сортів Голден Делішес, Гала, Чемпіон, Флорін. Перед цим зняли плоди груш сортів Конференція і Гортензія.
— Вінчає осінній яблучний «парад» знаменитий Ренет Симиренко, — завершує свою розповідь Олександр Самойленко. — Колись цей неперевершений за смаковими якостями сорт, виведений у Млієві легендарним Левком Симиренком, підкорив на міжнародній виставці у Парижі всю наукову еліту помологів. Ренет Симиренко довгий час був візитною карткою аграрної Черкащини. Тепер наше завдання — повернути славу улюбленому всіма сорту, відродити садівництво Шевченкового краю.
На знімку: працівниці саду Ольга Золотар (зліва), Лідія Горбей та директор департаменту садівництва агропромислової компанії «Маїс» Олександр Самойленко.
Фото автора.