Комітет Верховної Ради з питань науки і освіти провів виїзні комітетські слухання в Дніпропетровську на тему «Промислова власність в інноваційній економіці України: ефективність застосування законодавства та державного регулювання». Це перші в практиці діяльності парламентських комітетів слухання.
У роботі взяли участь народні депутати України, керівники центральних органів виконавчої влади, винахідники та раціоналізатори, представники наукових, вищих навчальних та професійно-технічних закладів, проектно-конструкторських організацій, промислових підприємств, судових та правоохоронних органів Дніпропетровської, Донецької, Запорізької та Харківської областей.
Учасники засідання підкреслювали, що конкурентоспроможність та стабільне зростання країни визначаються виваженою державною політикою у сфері інноваційної діяльності та охорони промислової власності. Об’єкти промислової власності, коли йдеться про чинники економічного зростання, у розвинених країнах ціняться вище, ніж природні багатства, інновації вище, ніж інвестиції.
Володимир Полохало розповів, що очолюваний ним профільний комітет протягом останніх років приділяв порушеним на слуханнях питанням багато уваги. Так, відбулись парламентські слухання «Захист прав інтелектуальної власності в Україні: проблеми законодавчого забезпечення та правозастосування» (21 березня 2007 р.), комітетські слухання «Ефективність застосування законодавства України у сфері авторського права і суміжних прав» (3 вересня 2008 року та 3 червня 2009 року), а також парламентські слухання «Стратегія інноваційного розвитку України на 2010—2020 роки в умовах глобалізаційних викликів» (17 червня 2009 р.).
Зазначалось, що Кабінетом Міністрів України в останні півтора року здійснено низку важливих заходів щодо розвитку інноваційної діяльності, підвищення рівня охорони та захисту прав промислової власності та частково виконано рекомендації комітету. Однак, підкреслювали учасники слухань, залишається багато проблемних питань, які не розв’язувалися протягом 15 років і які потребують термінового і системного вирішення. Наслідки світової економічної кризи для України саме тому такі значні, що олігархічний бізнес не запроваджував нові технології та інновації, не впроваджував інтелектуальний продукт вчених і винахідників у виробництво, а через це вітчизняна продукція виявилась неконкурентоспроможною на світових ринках.
Тож в проекті рекомендацій акцентовано увагу на необхідності створення єдиного центрального органу виконавчої влади в сфері інтелектуальної власності (комітету чи агентства) задля систематизації державних управлінських функцій, ефективного використання бюджетних коштів для реалізації інноваційних проектів і програм, ефективного функціонування системи охорони промислової власності, підвищення відповідальності за реалізацію державної політики в цій сфері.
Крім того, учасники обговорення вкотре констатували, що досі з незрозумілих причин не введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України, ухвалене ще в листопаді 2008 року, «Про право і захист інтелектуальної власності та посилення її ролі у формуванні національного багатства».
Прес-служба комітету.