Ранкове засiдання 7 жовтня
Після оголошення депутатських заяв, повідомлень і пропозицій народні обранці продовжили розглядати інформацію Кабінету Міністрів про виконання державного бюджету України за перше півріччя 2009 року. Зокрема, на численні запитання парламентаріїв відповідав заступник міністра фінансів Анатолій М’ярковський. Уряд, за його словами, робить усе можливе для наповнення доходної частини бюджету, щоб безперебійно виплачувати пенсії, стипендії і зарплати.
Але комуніст Петро Цибенко назвав доповідь заступника міністра «спробою подати провальний бюджет як великий успіх». Крім того, депутат поцікавився: які суми отримали учасники Великої Вітчизняної війни до Дня Перемоги. Всі виплати, запевнив А. Мярковський, було здійснено відповідно до законодавства. Щоправда, суми не уточнив. Водночас він не зміг пояснити, чому і хто ініціював вилучення з проекту бюджету норми про фонд гарантування вкладів населення. Однак поінформував, що до нього було спрямовано близько одного мільярда гривень.
Зовсім песимістичні прогнози оприлюднив голова Рахункової палати Валентин Симоненко. Абсолютно нереальні макропоказники, ігнорування більш як 100 законів, поглиблення негативних тенденцій в економіці, нереалізація урядом жодного з антикризових заходів, зниження експорту на 18,3 відсотка, погіршення інвестиційного клімату (в результаті чого обсяг інвестицій зменшився у 3,3 разу), зниження життєвого рівня громадян, невиконання більш як 80 відсотків соціальних програм, розподіл коштів в «ручному режимі» ... Це за вісім місяців далеко не повний перелік «досягнень» уряду, який «втрачає контроль над соціально-економічною ситуацією». «Заборгованість із зарплат сягнула 1,6 млрд. грн. За підсумками дев’яти місяців з’явилися загрозливі тенденції зниження доходів до державної скарбниці порівняно з минулим роком», — зазначив він. Бюджет може недоотримати 20 відсотків від запланованих доходів. Крім того, глава Рахункової палати переконаний, що за підсумками року інфляція становитиме щонайменше 15 відсотків. Фінансові проблеми, за його словами, спіткали Пенсійний та стабілізаційний фонди.
Потім парламентарії заслухали інформацію голови ради Національного банку Петра Порошенка про основні засади грошово-кредитної політики на 2010 рік. Нині, за його словами, спостерігається певне пожвавлення економічної ситуації, оскільки через кризу банки зменшили кредитну ставку. «Отже, головне завдання — це відновлення кредитування економіки, забезпечення стабільності банківської системи», — наголосив Петро Порошенко. Він поінформував, що загальні збитки банківської системи перевищують 20 млрд. грн. З огляду на це має бути правильна, професійна, твереза бюджетна політика. Крім того, процес рефінансування банків має бути прозорим і не підпадати під «банківську таємницю». Однак, незважаючи на кризу, зазначив голова ради Нацбанку, кошти в комерційних банках протягом року збільшилися з 2 млрд. до 5 млдр. доларів. Водночас, на його переконання, нині є вже всі умови для виходу з кризи, покращення експорту і виплати зовнішніх боргів.
А на запитання регіоналів, хто винен в підриві національної валюти, Петро Порошенко зазначив, що обвал гривні був закономірний, оскільки ми мали «шість років стабільного курсу гривні при стабільній інфляції». «Ми споживали не зароблене, вся країна споживала. А кого звинуватити — питання політичне», —зазначив він. Щоправда, нині, додав він, криза недовіри до банків ще не минула. І доцільно фінансувати покупця товарів.
Крім того, Петро Порошенко повідомив, що Нацбанк не використав жодної копійки з кредиту МВФ.
— Загальний обсяг золотовалютних ресурсів України, який неодноразово був перевірений міжнародними аудиторськими компаніями, є високоліквідним і становить 28 мільярдів 177 мільйонів, — сказав він. — Із цих 28 мільярдів 10,2 мільярда — кошти МВФ. Жодна копійка МВФ не витрачена. Вони знаходяться в золотовалютних резервах держави.
Він нагадав, що золотовалютні резерви — це не лише стабільність національної валюти, а й забезпечення потреб критичного імпорту, в тому числі енергоносіїв та ліків.
На початку ранкового засідання Голова Верховної Ради Володимир Литвин привітав народних депутатів Анатолія Коржева і Віктора Уколова з днем народження.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.