У листопаді 2009 року планувалося розпочати роботи з утилізації меланжу, одного з компонентів рідкого ракетного палива, який зберігається у військовій частини поблизу Вінниці. Тендер на їх виконання виграла одна з російських компаній. Приблизно тисяча тонн агресивної, високотоксичної рідини, яку раніше військові використовували як окислювач до ракетного палива, знаходиться у військовій частині поблизу Калинівки.
— Цю гидоту давно треба було вивезти з нашого міста, — каже міський голова Калинівки Віктор Кучинський. — І ми не раз і не два порушували питання на сесії, писали листи в різні інстанції. Бо маємо, вибачте, у себе під носом не тільки меланж. Тут залишилися ще й цистерни з-під гептилу. То ще страшніша речовина. Сам гептил вивезли, а в цистернах лишилися на дні, як кажуть військові, незливні залишки.
За словами співрозмовника, цю роботу мало намір виконати одне з вітчизняних підприємств. Однак воно не отримало дозволу на це в обласних екологів. Не надало його і Міністерство з охорони навколишнього природного середовища. Представники компанії зустрічалися з жителями військового містечка. Проводили також зустріч із мешканцями Калинівки у Будинку культури...
— Саме перед тим з’явилася інформація, що під Калинівкою планують відкрити пункт для утилізації меланжу з усієї України, — каже міський голова Калинівки. — Звичайно, така інформація викликала відповідну реакцію серед моїх земляків. Пішли листи в різні інстанції...
Зреагували на неї і в обласній державній адміністрації. Керівник області Олександр Домбровський звернувся до Міноборони з вимогою не допустити створення у регіоні підприємства з утилізації меланжу.
— Якось нам телефонують з Міноборони і запитують, що ми там робимо в Калинівці, — каже начальник управління утилізації підприємства «Українська авіатранспортна компанія» Міноборони Олексій Дробот. — На той час ми вели мову про утилізацію гептилу. Про меланж не йшлося. Хоча ми маємо технологію знищення й меланжу. Дай Боже Калинівці справитися зі своїм меланжем, якого тут, за моєю інформацією, не менше тисячі тонн. Але комусь, схоже, було вигідно у такий спосіб кинути тінь на нас. Тож навіть після того, як улітку «Українська авіатранспортна компанія» презентувала в Сумах свою технологію утилізації меланжу, вінничани не зреагували на пропозицію з виконання таких робіт. Ми запросили їх на презентацію. Так само, як і представників з усіх областей.
Замість того, щоб, як мовиться, вхопитися за отриману можливість одночасно позбутися, крім гептилу, ще й меланжу, чиниться такий незрозумілий спротив. Зволікати з виконанням таких робіт ніяк не можна. Я знаю, що кажу...
Тим часом, як стало відомо, Міноборони продовжувало працювати з ОБСЄ у питаннях надання допомоги щодо утилізації компонентів ракетного палива. Результатом такої співпраці стало підписання угоди 16 вересня ц. р. між названими структурами про утилізацію 3168 тонн меланжу, серед яких тисяча тонн — з військової частини у райцентрі Калинівка Вінницької області. Донорами у виконанні робіт стали деякі країни Європи. Тендер на їх виконання виграли росіяни. За повідомленням УНІАН, меланж утилізуватиме фірма, до складу якої входять три російські компанії: науково-виробниче підприємство «Техноазот», федеральне казенне підприємство «Завод імені Свердлова» та федеральне казенне підприємство «Бійський олеумний завод». Усі 3168 тонн меланжу вивезуть з України до Росії на хімічні підприємства, де їх перероблять на корисні хімічні продукти для цивільного використання, зокрема, азотну кислоту, нітробензен.
Вінницькі екологи звертають увагу, що для вивезення меланжу необхідні спеціальні залізничні цистерни. Без цього, застерігають вони, транспортувати небезпечну речовину не можна, щоб не сталося лиха. Так само наголошують на необхідності надання інформації громадськості перед початком виконання робіт. Незважаючи на те, що виконавець з іншої країни, все одно він має отримати дозвіл екологів, пройти всі ті процедури, які перед цим проходило вітчизняне підприємство.
Ще одне нагадування екологів стосується прискорення виконання таких робіт. Це пов’язано з тим, каже еколог Іван Українець, що під час тривалого зберігання агресивної речовини вона роз’їдає стінки резервуарів. За попередніми даними, вони вже зменшилися у два-три рази. За інформацією військових, в ОБСЄ розроблена програма суворого контролю за виконанням міжнародних стандартів під час таких робіт. Вона, зокрема, передбачає постійний моніторинг на всіх етапах — від вивезення до утилізації меланжу.
У Калинівці місцеві жителі більше довіряють представникам ОБСЄ, ніж своїм військовим. Про це вони відверто говорили під час громадських слухань узимку ц. р. Можливо, це також стало однією з причин того, що вітчизняна компанія так і не отримала дозволу на ліквідацію меланжу.