Комунальний парадокс по-одеськи полягає в тому, що вперше за останні десять років міське господарство, підготувавшись практично на всі сто відсотків до опалювального сезону, ризикує цей сезон не почати.
З огляду на уроки минулої зими, коли комунальники міста практично щодня працювали у форсмажорному режимі, до нового опалювального сезону в Одесі почали готуватися буквально на другий день після завершення попереднього.
Якщо говорити коротко, то комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» за рахунок оборотних коштів підприємства практично повністю готове до зими. Така оптимістична економічна й технологічна розкладка сил теплового господарства не може спрацювати через чималу заборгованість в оплаті за газ. Сьогодні борги Одеси за блакитне паливо становлять 150 мільйонів гривень, і з них 120 припадає на населення, котре, спостерігаючи за підготовкою до зими й захоплюючись енергією й майстерністю тепловиків, не квапиться оплачувати старі борги й накопичує нові.
Заступник директора комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» Юрій Луска заявляє: «Технічний стан тепломереж і котелень у повному порядку». А виконавчий директор ВАТ «Одесагаз» Віталій Герасимов каже, що в котельні Одеси припинено подачу газу через зростаючу заборгованість в оплаті.
Усе за планом
Сьогодні тепловики працюють не в авральному, а в плановому режимі, тобто за графіком. У ході осіннього гідравлічного обпресування мереж було виявлено 688 пошкоджень, з яких 630 вже усунуто. Зроблено заміну 9 кілометрів нових труб, якими надходить тепло. З 7 районних котелень 6 уже відремонтовано, з 223 бойлерних до роботи повністю готові 210. Такий темп робіт з підготовки до зими став можливий завдяки впровадженню двоставкового тарифу оплати. У комунального підприємства з’явилися кошти для проведення й ремонту теплових мереж і їхньої реконструкції.
Зараз в Одесі можна спостерігати таку картину. Першими на відремонтовану котельню приїжджають не експлуатаційники, а працівники ВАТ «Одесагаз», які перекривають вентилі подачі блакитного палива й пломбують засувки й котли. Така доля спіткала обидві котельні на житловому масиві Котовського, така само вготована і котельням на Південно-Західному житловому масиві. Причина таких дій «Одесагазу» та сама: «Вранці — гроші, ввечері — газ».
Виникла патова ситуація: готові до експлуатації в зимових умовах котельні не можуть розпочати роботу через відсутність газу.
Чи є варіанти виходу з теплової кризи, що склалася? Є. Перший з них зрозумілий — населення просто має виконати свій громадянський обов’язок і розрахуватися з боргами за спожитий газ. Є й другий вихід — державний. Кабінет Міністрів видав постанову про проведення заліків у сфері теплопостачання. Залікові схеми — це реалізація виниклих заборгованостей державного бюджету по різниці тарифів, яка виникла в минулі роки. Були часи, коли комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» не одержало компенсації у вигляді різниці між тарифом і собівартістю палива. Погашення державного боргу перед постачальниками тепла можливе у разі одержання субвенцій з держбюджету. Якщо така залікова схема спрацює (а ініціатором її, нагадаю, був Кабінет Міністрів), то «Теплопостачання міста Одеси» зможе одержати 112 мільйонів гривень. 24 мільйони гривень, до речі, уже отримані.
Уперше за довгі роки з’явилася надія на безперебійне постачання тепла у центральну частину Одеси. Вона опалюється за рахунок тепла, яке виробляє одеська ТЕЦ. Це підприємство перебуває в державній власності, і органи місцевого самоврядування не мають права втручатися в ремонт устаткування ТЕЦ, вік якої наближається до 60 років. За ці роки на ТЕЦ жодного разу не проводився капітальний ремонт, а вся підготовка до зими зводилася, як кажуть, до латання дір. Тому з настанням опалювального сезону ТЕЦ починало лихоманити. І як результат — центральна частина міста перебувала на межі замерзання. У нинішньому році ситуація змінилася на краще.
І знову про тарифи
Що ближче початок опалювального сезону, то активніше починає розкручуватися деякими депутатами міської ради тема економічної необґрунтованості тарифів на теплопостачання в Одесі. Які тільки аргументи не наводять критики одеської міської влади: тут і крадіжки грошей, які сплачує населення за тепло, і злочинна змова з постачальниками газу, і непрозорість формування тарифів і т. д. Доходить до абсурду. Противники міського голови Едуарда Гурвіца проводять спеціальні «інструктивні» заняття для одеситів, у ході яких переконують жителів міста не платити за спожитий газ, воду, послуги водовідведення. Основний аргумент цих «інструктажів» полягає в тому, що в Одесі найвищі тарифи на тепло. Але це неправда!
Дані статистики
За офіційним даними Міністерства ЖКГ України тариф на гаряче водопостачання за 1 кубометр становить: у Львові — 17,77 грн., у Херсоні — 17,15 грн., у Луганську — 16,62 грн., у Кіровограді — 16,50 грн., у Донецьку — 14,30 грн., а в Одесі — 10 грн. 39 копійок.
Це дві великі різниці, як кажуть в Одесі.
Депутати-крикуни маячать на телеекранах, лізуть в очі зі сторінок місцевих газет, «викриваючи» міську владу, лякаючи населення новим Алчевськом, а тим часом підготовка до зими завершується.
Початок опалювального сезону — не за горами: місяць-другий — і вдарять холоди. З різних причин не у всіх будинках Одеси  буде тепло. Але як тільки з’ясування стосунків між тепловиками й населенням перейде на високі ноти, виробничники зажадають від скаржників договори на надання послуг із теплопостачання. У багатьох одеситів таких договорів немає. На 14 вересня з комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» укладено всього 86325 договорів, що становить 48 % квартир, куди надходить централізоване тепло. Нема договору — немає й розмови про те, як ліквідувати проблему з надходженням тепла у квартиру.
На знімку: одеська  ТЕЦ.

Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО.