Засідання 24 вересня

Учорашня робота народних депутатів розпочалася з погоджувальної ради. Адже трибуна в сесійній залі залишалася заблокованою.
Обговорюючи подальші можливі варіанти роботи парламенту, керівник «НУ—НС» Микола Мартиненко підкреслив, що його фракція категорично проти того, щоб змінювалася процедура голосування з приводу соціального законопроекту. Його колега із БЮТ Іван Кириленко запропонував узагалі відкласти питання, яке стало причиною блокування, на стільки часу, скільки знадобиться Партії регіонів, щоб назбирати потрібні голоси. Натомість парламентарій запропонував розглянути низку інших важливих документів, які стоять на порядку денному. Як от, наприклад, проект бюджету-2010. Представник Блоку Литвина Ігор Шаров повідомив, що його колеги перебувають у повному складі в сесійній залі й готові віддати голоси за соціальний документ. Але вони також проти того, щоб змінювати процедуру голосування. Схожу позицію озвучив і комуніст Адам Мартинюк.
У це одноголосся дисонансу додав лідер Партії регіонів Віктор Янукович. Він назвав голосування руками принизливим і таким, що може знищити закон про підвищення соціальних виплат. Окрім того, підкреслив політик, таке голосування суперечить Регламентові. Адже система «Рада» в повній дієздатності, і немає жодної підстави, щоб не користуватися нею. Якщо ж і голосувати особисто, сказав Віктор Янукович, то вже за всі законопроекти. Чому лише один із них має стати винятком?
Голова Верховної Ради Володимир Литвин звернув увагу свого колеги по парламенту на те, що блокування трибуни в Регламенті також не передбачається. Натомість представники Партії регіонів 20 днів не давали працювати народним депутатам, вимагаючи поставити на голосування проект закону про підвищення соціальних виплат. Коли ж документ опинився на порядку денному, знайшлася нова причина для блокування трибуни, наголосив Володимир Литвин. Щоб голосувати руками за всі законопроекти, Володимир Литвин запропонував представникам Партії регіонів зареєструвати проект постанови про вимкнення системи «Рада».
Пошук компромісу на погоджувальній раді переріс у гостру полеміку. Так, Микола Мартиненко наголосив: соціальний документ Михайла Папієва — може призвести до зростання інфляції та збільшення безробіття. Позицію Партії регіонів він назвав диктатом, який легко можна пояснити тим, що фракція не може зібрати всіх своїх депутатів у сесійній залі. У відповідь на це звинувачення Віктор Янукович наголосив, що, блокуючи трибуну, його колеги намагаються саме уникнути диктату більшості. Мовляв, у парламенті 18 років голосували картками, доки 240 «факірів» за допомогою тих-таки карток не змінили процедуру на власний розсуд. Якби ці голоси довелося підтвердити присутністю народних депутатів у залі, ситуація могла б змінитися, припустив політик. Він звернувся до колег-парламентаріїв з пропозицією «працювати як люди, а не влаштовувати концерт на камери». Поступом з боку Партії регіонів, сказав Віктор Янукович, став поділ соціального законопроекту на дві частини.
Взаємні звинувачення традиційно звелися до наполягання Партії регіонів полегшити життя найбіднішим верствам населення і пропозиції БЮТ зробити це за власний рахунок — збільшити зарплати на підприємствах і запровадити різноманітні «податки на багатство». У дискусії регіонал Микола Азаров звернув увагу на те, що не раз ішла мова про утворення робочої групи із представниками уряду, яка попрацювала б над соціальним законопроектом. Однак у Кабміну не могли допроситися навіть голих цифр. Про який компроміс за таких умов може йтися, поцікавився парламентарій.
Незважаючи на конфліктність ситуації, яка утворилася на погоджувальній раді, глава парламенту Володимир Литвин все-таки закликав народних депутатів до порозуміння. Він наголосив: на ухвалення соціального закону голосів більш ніж достатньо. Адже і Блок Литвина, і КПУ, і два десятки представників «НУ—НС» висловили свою готовність підтримати цей документ. Тож щонайменше 242 голоси набереться. Однак регіонали залишалися непохитними: скасування голосування руками за соціальний законопроект або ухвалення всіх без винятку законів у такий спосіб. Якщо парламент погодиться на одну з цих пропозицій, трибуну розблокують негайно, наголосив Віктор Янукович.
У відповідь Володимир Литвин підкреслив, що є рішення Верховної Ради, згідно з яким голосування має бути особистим. Можливо, воно і неправильне, але не суперечить Конституції. Глава парламенту перелічив низку шляхів виходу із ситуації. Передусім це голосування руками й ухвалення соціального закону в першому читанні. Адже необхідні голоси є. На що Микола Азаров зазначив: і справді, нині голосів достатньо. Але як ситуація складеться до розгляду документа у другому читанні, невідомо. Також пропонувалося скасувати особисте голосування. Але це питання не підтримала б необхідна кількість парламентаріїв. Серед компромісів також пропонувалося відкласти розгляд соціального законопроекту. Коли дискусія зайшла у глухий кут, і далі говорити не було про що, глава парламенту запропонував розійтися на 30-хвилинну перерву, щоб узгодити свої позиції у фракціях. «Якщо ви не хочете працювати, навіщо нам сюди приходити», — сказав у відповідь Віктор Янукович, покидаючи залу. На цьому півторагодинні пошуки компромісу вчора завершилися. Трибуна залишалася заблокованою, а сесійна зала та кулуари майже порожніми.
 
***
Учора були всі підстави ухвалити закон про підвищення соцстандартів як мінімум у першому читанні. Про це заявив після погоджувальної ради глава парламенту Володимир Литвин. Крім того, Голова Верховної Ради зазначив, що готовий на будь-які компроміси.
«Ви ж розумієте, що депутати перебувають у збудженому стані. І я переконаний, що сьогодні є установка від погроз переходити до практичних дій. Я такої розкоші нікому не дозволю — влаштувати бійку. Це один зі сценаріїв — влаштувати погром у Верховній Раді. Цього не буде», — сказав Володимир Литвин.
Він зазначив, що на погоджувальній раді лідери фракцій не знайшли компромісу стосовно розблокування роботи парламенту, а «опустилися до чергового з’ясування стосунків».
«Реалізуються сценарії, в яких працююча Верховна Рада не потрібна», — переконаний глава парламенту.
«Уже всі забаганки були виконані. У звичний спосіб голосувати не хочуть, таємне голосування не хочуть, у публічний спосіб не хочуть. Висновок очевидний: треба добити все, що ще живе і ворушиться у країні», — сказав він.
На запитання, допоки триватиме блокування Верховної Ради, Литвин сказав: «Поки не лопне терпіння у людей».
Коментуючи слова лідера Партії регіонів Віктора Януковича про те, що йому принизливо ходити на погоджувальні ради, глава парламенту сказав, що він зобов’язаний це робити.
«Якщо не ходити на погоджувальну раду, то треба прийти на засідання Верховної Ради, розблокувати її і голосувати», — підкреслив Володимир Литвин.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.