![](/images_upload/2009/09/220909/akula.jpg)
Цей випадок спостерігали під час одного наукового експерименту. Дослідники хотіли дізнатися, чи відчувають акули та скати мізерно малі електричні поля, створювані живими рибами. Із цією метою вони сховали в піску акваріума, де перебувала акула, електроди й дали відповідну напругу. Яка була реакція акули? Опинившись неподалік від електродів, вона одразу ж люто накинулася на них.
Акулам притаманна так звана пасивна електрорецепція: вони відчувають електричні поля так само, як вухо чує звуки — не докладаючи при цьому спеціальних зусиль. Однак деякі види риб, що мають електричні органи, можуть користуватися активною електрорецепцією. Подібно до того, як кажан випускає акустичні сигнали й приймає їхнє відбиття, ці риби створюють електричні хвилі або імпульси, а потім за допомогою спеціальних рецепторів уловлюють будь-які збурювання в утворюваних полях. Так «електрична риба» може оминати перешкоди, знаходити потенційну здобич і навіть партнера для спарювання.
***
Уявіть, яким було б життя, якби в організмі ви мали вбудований компас. Тоді б ви точно ніколи не заблукали! В організмах багатьох істот, у тому числі медоносних бджіл і форелі, учені знайшли мікроскопічні кристали магнетиту — мінералу, що має магнітні властивості. Клітини, які містять ці кристали, з’єднані з нервовою системою. Тому бджоли й форель здатні відчувати магнітні поля. Бджоли керуються магнітним полем землі при будівництві стільників і при орієнтації в просторі.
Дослідники також виявили магнетит в одному з видів бактерій, що живуть у відкладеннях на морському дні. Коли з морського дна піднімається мул, магнітне поле землі діє на магнетит бактерій, змушуючи їх осідати на дно. Без такого пристосування бактерії б не потрапили додому й загинули.
Можливо, багато мігруючих тварин, включаючи птахів, черепах, лососів і китів, теж мають магнітну чутливість. Але, вочевидь, для навігації вони використовують не тільки це, але й багато інших чуттів. Наприклад, лососям у пошуках ріки, у якій вони народилися, допомагає прекрасно розвинений нюх. Європейські шпаки орієнтуються по сонцю, а деякі інші птахи — по зірках. Але, як зазначив у своїй книзі «Сенсорна екзотика — світ за межами людського сприйняття» професор психології Хауард Хьюз, «вочевидь, ми ще дуже далекі від розуміння цих та інших загадок природи».
У наступних «Посиденьках» читайте про неймовірний слух тварин.
На знімку: акула з мультфільму «У пошуках Немо».
Фото з сайта www.wallpaper.zoda.ru.