Чернігівська земля останнім часом майже щокварталу додає в ізолятори тимчасового утримання, виправні заклади відповідальних чиновників, які наважилися передати її — не без користі для себе — приватним особам поза вимогами чинного законодавства. Ось і в серпні правоохоронці, наприклад, схопили, як мовиться, на гарячому двох очільників Чернігівської райдержадміністрації.
Вони вимагали й отримали від директора одного з ТОВ міста Чернігова 25 тисяч доларів за затвердження технічної документації землеустрою, яка б засвідчувала право оренди земельної ділянки площею 5 гектарів строком на 49 років.
Здавалося б, уся земля правдами і неправдами уже розподілена. Тож кожний клаптик під «подарунок» стає через те дорожчим. Однак, як з’ясовується, з’явилися нові схеми в отриманні бажаного результату.
Під прицілом любителів придеснянських краєвидів з прицілом на їх приватизацію стали... ліси. Згідно зі ст. 56 Земельного кодексу України, громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів. Тобто не в якомусь лісовому масиві, а у вигляді «зеленого острівця» серед паю тощо.
Але в Ніжинському районі фахівцями відділу земельних ресурсів був підписаний державний акт на право власності на земельну ділянку площею 4,5 гектара, розташовану в лісі (!), для ведення лісового господарства. При цьому чиновники так поспішали догодити добродію Б., що навіть забули виготовити проектну документацію щодо надання цієї площі у власність. Розпорядження голови РДА про надання 4,5 га лісу в особисте користування за протестом ніжинського міжрайонного прокурора нині скасоване. Порушено й кримінальну справу стосовно службових осіб райвідділу земельних ресурсів.
Чимало подібних фактів виявлено у ході недавньої ревізії лісгоспів Придесення. Перевірка КРУ встановила, що на лісовій ділянці площею 3,15 гектара, за яку відповідає державне підприємство «Борзнянське лісове господарство», за відсутності проекту відведення землі збудовані два мисливські будинки, лазня, готель та господарські будівлі з вольєром. ДП «Чернігівське лісове господарство» не виготовило жодного акта на право користування земельними ділянками. Між тим на його території встановлено самовільне захоплення земель сторонніми особами біля с. Червона Гута (урочище Крива річка). У ДП «Холминське лісове господарство» «зникло» майже 35 гектарів земель лісового фонду.
У Ріпкинському районі серед лісу розташована перлина чернігівського краю — Голубе озеро.
— Однак насправді ніби його й немає, — розповів начальник КРУ Ріпкинського району Віталій Крутченко. — Під час ревізії ми встановили, що в технічній документації землеустрою для отримання державних актів на право користування землею була відсутня будь-яка інформація щодо водного об’єкта «Голубе озеро «Велике» площею 18 гектарів. Це потягло за собою викривлення інформації щодо наявності водних ресурсів на території Добрянської селищної ради.
Немає сумніву, що Голубе озеро «хтось» облюбував для використання у власних інтересах. І цій особі допомагали десятки чиновників, які ставили свої підписи під важливими документами. Мабуть, за добре заохочення.
На жаль, поки що віднайдено далеко не всі «зниклі» гектари. Деякі з них, наприклад, знаходяться під час пожеж, як це трапилося з 14 гектарами Косачівського лісництва.
Чернігівська область.
На знімку: заступник начальника КРУ в Чернігівській області Світлана ШАШ.
Фото автора.