Розслідування кримінальної справи за фактом геноциду українського народу у 1932—1933 роках вийшло на етап формулювання звинувачення. Про це заявив голова СБУ Валентин Наливайченко. «Зараз із фахівцями, у тому числі адвокатами, знавцями національного законодавства, науковцями, ми доходимо до формулювання обвинувального висновку. Це   найголовніший етап, який у співпраці з Генеральною прокуратурою має зробити Служба безпеки України», — наголосив голова СБУ під час «круглого столу» «Злочин геноциду-голодомору 1932-33 років в Україні», що днями відбувся у Києві. За словами В. Наливайченка, до складу слідчо-оперативної групи у цій кримінальній справі залучено понад 150 осіб. «Безпрецедентний для України за масштабом злочин винищив мільйони людей і потребує детального розслідування усіх обставин», — зазначив він.
У свою чергу, заступник голови СБУ Микола Герасименко додав, що слідство встановило й допитало більш як 500 свідків і очевидців подій, а також віднайшло майже півтори тисячі архівних документів, які свідчать про факти геноциду 1932—1933 років. За його словами, за постановою органу досудового слідства Служби безпеки проводиться науково-демографічна експертиза, яка дасть відповіді про кількість загиблих за період голодомору та його вплив на демографічний стан України. Зокрема, уже відомо, що від злочинних дій влади найбільше постраждали саме центральні та східні регіони України.
Як повідомляють у СБУ, до кримінальної справи долучено матеріали роботи спеціальної комісії Конгресу США, що працювала до 1988 року. У цих матеріалах зібрано свідчення українських емігрантів, які пережили голодомор. У рамках розслідування СБУ також надіслала клопотання до ФСБ Росії, правоохоронних органів Білорусі та Молдови про надання доступу до архівних документів ЦК ВКП(б) та Ради народних комісарів СРСР, нормативно-правових актів, директив, розпорядчих, статистичних та інших документів вищих органів влади за період голодомору в Україні.
До Італії направлено клопотання про надання правової допомоги з метою отримання з архівних установ документів, дипломатичного листування за 1932—1933 роки Консульства Італії у Харкові. Також направлено до Польщі клопотання про надання правової допомоги щодо отримання з архівних установ наявних документів Головного штабу, польської державної поліції, польського Консульства в Харкові та інших відомств, які стосуються періоду голодомору в Україні.
Після «круглого столу», присвяченого геноциду 1932—1933 років, журналісти запитали у голови СБУ й про нещодавні звинувачення Росії у нібито участі українських військових у минулорічному збройному конфлікті у Грузії. «Моя принципова позиція полягає в тому, що Україна не була і не є стороною цього конфлікту. Більше того, ми не є агресором у цій ситуації, тому ми не потребуємо ніяких коментарів щодо тих чи інших тверджень слідчого комітету, тим паче що вони брехливі», — заявив Валентин Наливайченко. Він також додав, що нагнітання ситуації навколо цього питання є «зашморганою ганчіркою»: «Служба безпеки минулого року вже це спростувала і надала свідчення про сфабриковані справи про найманство наших громадян з тим, щоб їх втягнути на територію Абхазії. Ми все це показали з відеосвідченнями і свідченнями наших громадян. Я закликав би всі сторони дотримуватися головних принципів міжнародного права».
Голова СБУ Валентин Наливайченко, заступник голови СБУ Микола Герасименко, правозахисник Євген Захаров.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.