* ВВП знизився на 20,3% в першому кварталі 2009-го щодо аналогічного періоду минулого року
* Інфляція продовжує зростати
* Позитивні тенденції в промисловому виробництві на дещо зростаючому внутрішньому споживанні
Як і очікувалось, Україна відчула на собі найбільший економічний спад серед країн Центральної і Східної Європи у І кв. 2009 року. ВВП знизився на 20,3% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Найбільший спад валової доданої вартості спостерігався в секторі будівництва — 54,1% порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Аграрна промисловість була єдиним сектором, в якому спостерігалося зростання на рівні 1,3%. З боку споживання попит домогосподарства знизився на 11,6%. Реальний експорт — на 15,9%, при зниженні реального імпорту на 35,6% порівняно з попереднім роком. Ґрунтуючись на цих показниках, аналітики Ерсте Банку прогнозують зниження ВВП на 12% до кінця 2009 року.
Індекс споживчих цін зріс на 1,1% у червні порівняно з минулим місяцем, піднявши рівень інфляції до 15% порівняно з минулим роком. Поточна динаміка рівня інфляції відображає зусилля уряду стабілізувати надходження і видатки бюджету шляхом підвищення акцизних зборів. Незважаючи на це, показники впевненості споживачів поступово покращуються. Останнє дослідження GfK Ukraіne та Міжнародного центру перспективних досліджень свідчить, що впевненість та позитивні очікування споживачів зростали у травні 2009-го до рівня жовтня 2008 р. Це четвертий поспіль місяць із тенденцією зростання, що відбилося на збільшенні притоку депозитів в банківську систему.
Стабілізація впевненості споживачів позитивно вплинула також на внутрішній попит, як результат, покращилися показники в харчовій та легкій промисловості. Темпи скорочення обсягів промислового виробництва уповільнилися до 27,5% порівняно з падінням у розмірі 31,9% за перші п’ять місяців 2009 року. Також зафіксовано перші позитивні тенденції в експортно-орієнтованих секторах, проте поки що немає ознак зростання зовнішнього попиту.
Місія МВФ, яка працювала в Україні з 24 червня до 10 липня, досягла згоди з українською владою про завершення другого огляду в рамках Резервної угоди про наступний транш позики на суму 2,13 млрд. спеціальних прав запозичення (3,2 млрд. дол. США). МВФ ще раз зробив істотні поступки для України, погодившись на навіть більший дефіцит бюджету в 6% від ВВП.
Ерсте Банк.