![](/images_upload/2009/08/140809/arxeolog.jpg)
Не перестає дивувати археологів урочище Шанків Яр біля села Хрінники Демидівського району. Серед раніше знайдених тут реліквій — амфора з зображенням рала, яка змінила наукову думку про перший малюнок землеробського знаряддя праці; виготовлена з так званого біметалу (сплаву золота, срібла, свинцю та бронзи) фігурка божка Сарапіса, придуманого греками з метою зближення з єгиптянами приблизно у ІІІ—ІІ століттях до нашої ери; древній тризуб, якому 2700 років.
У цьому сенсаційному переліку зайняла місце і цьогорічна знахідка, про яку, власне, мріє кожен археолог: масштабна (з півсотнею місць для житла) поселенська місцина племен готів, у центрі якої збереглися залишки древнього жертовника.
— Це поселення готів ІІ—ІV століть нашої ери, — розповідає заступник директора Інституту археології НАН України, керівник археологічної експедиції Денис Козак. — Нам і раніше (а розкопки ведуться тут більш як півтора десятка років) траплялися окремі готські ознаки. Наразі ж їх маємо цілу низку: срібні монети (у тому числі й римські), старовинна зброя — бойова сокира-кельт, жіночі прикраси-обереги (намистини з бурштину). Ще одним оберегом виявився знайдений срібний дзвіночок, який ще й досі дзвонить. Щоправда, ця знахідка стосується періоду Давньої Русі й датується Х століттям. Цікаво, що жінки носили на собі по кілька таких прикрас. Вважалося, що цей дзвін відлякує злих духів.
![](/images_upload/2009/08/140809/arxeolog_Kozak.jpg)
Загалом нинішня експедиція дала чимало доказового матеріалу про існування на тутешніх теренах готів і їхній спосіб життя.
Євген ЦИМБАЛЮК, Олександра ЮРКОВА.
На знімках: археологи на місці готського поселення в урочищі Шанків Яр; керівник експедиції Денис Козак.
Фото Євгена ЦИМБАЛЮКА.