Щоб не розпорошувати бюджетні кошти на утримання маленьких шкіл-комплектів, у Кам’янець-Подільському районі на Хмельниччині в минулому навчальному році їх закрили аж 11. Це більше половини від загального числа всіх ліквідованих шкіл по області. За такий радикальний крок знайшлися охочі «всипати» районній владі «на горіхи». Причому незадоволення нуртувало не на місцях, а в обласному центрі! Саме звідти збиралися маніпулювати протестними акціями в селах Кам’янеччини окремі громадські «діячі».
Однак, як виявилося, потреби в пікетах, мітингах, перегороджуванні автострад самі «постраждалі» не мали. Дуже швидко люди в селах зрозуміли: зміни, що відбуваються, — лише на краще для їхніх дітей. Адже саме батьки обирають, де вчитися їхній дитині. Опинившись біля старої хати в селі Рункошів, яка правила за школу для 12 учнів, можна лише вжахнутися: як не боялися дорослі за життя дітей?! Одна зі стін відійшла, утворивши чималу тріщину, вікна малесенькі, старій хаті, яку пристосували колись під школу, понад сто років. Усю підлогу з’їв грибок. За радянських часів у селі почали споруджувати нову школу, але так і не звели її, довгобуд перетворився на руїни. Переведення юних рункошівців у Грушківську школу, яка славиться на всю округу, було порятунком для них. Батькам Маринки Кузьмінської голосувати за таке рішення не довелося: обоє вони в Італії на заробітках, а дівчинка — під опікою тітки. Маринка захоплено розповідає про велику школу: «У нас є комп’ютерні класи, майстерні, велика гарна їдальня, своє поле і трактори. Усі дівчатка можуть вивчитися на швачок, а хлопці — на трактористів. Нас зустріли дуже привітно, ніхто не ображає. Я вже так скучила за всіма!».
Закривши 11 неперспективних закладів, де утримання одного школяра на рік обходилося вчетверо дорожче за навчання дитини в великих школах, в районі змогли навіть зекономити. А кошти спрямували на розвиток нових освітніх округів. Ось недавно з’явився шкільний автобус у Гуменецькій школі. Учні з п’яти сіл тепер мають чим добиратися на уроки. «Загалом є десять шкільних автобусів, ще два орендуємо, — повідомили в районному відділі освіти. — Проте витрати на них — менші, ніж на утримання, ремонти та опалення старих пристосованих під школи хат. На Кам’янеччині є ще шість шкіл, в яких освіту здобувають навіть менше, ніж по десятку дітей. У багатьох навчається півтора десятка. Ми хочемо створити рівні умови для здобуття сучасної освіти кожній дитині, не гірші за міські».
Кам'янець-Подільський.