Минулого тижня одне з провідних бюджетоутворюючих підприємств Сум, колишній флагман вітчизняної хімічної індустрії — ВАТ «Сумихімпром» — повністю зупинив роботу. Подачу в цехи сировинного газу припинили через борги підприємства — понад 25,5 мільйона гривень.

В результаті цієї заборгованості 5,3 тисячі робітників заводу опинилися на межі безробіття, а обласний центр — на межі зникнення суттєвого джерела наповнення бюджету, що може обернутися для міста повним економічним колапсом. Для порівняння: сьогодні на обліку у міському центрі зайнятості перебуває менше п’яти тисяч чоловік.
Ще минулого року між колективом «Сумихімпрому» і нинішнім урядом було підписано меморандум про співпрацю. Однак «висока» сторона, як сказав один з керівників заводу, «забила болт» на угоду і постійно порушувала умови підписаного нею документа. Тож, щоб хоч якось зводити кінці з кінцями, сумські хіміки змушені були реалізовувати готову продукцію за зниженими цінами. Важке становище на підприємстві погіршувала відсутність оборотних коштів через неповернення йому тією ж таки державою 70 мільйонів гривень податку на додану вартість. Кількамісячні спроби обласного керівництва закликати Кабмін та його очільницю зробити щось залишалися без відповіді. Замість надання допомоги уряд удався до своїх апробованих «штучок»: у першому півріччі «залучив» до перевірки заводу безліч контролюючих органів, які не покидали ВАТ «Сумихімпром» 278 днів!
Та унікальне вітчизняне виробництво ще можна врятувати. Передусім, забезпечивши повернення колективу заборгованого державою ПДВ. Крім цього, підприємству потрібно 150 мільйонів гривень для компенсації вартості фосфорних добрив вітчизняного виробництва для сільгоспвиробників. Сумські хіміки також вимагають встановлення урядом нульової ставки на ПДВ і внесення основної сировини (фосфоритів, сірки, хлористого калію) до переліку критичного імпорту, реструктуризації боргу за газ, введення квотування обсягу імпортних міндобрив і встановлення ввізного мита, введення держзамовлення на міндобрива, регулювання ціни на продукцію заводу залежно від вартості енергоносіїв, сировини, транспортних витрат.
Щоб урядовці швидше зглянулись на критичну ситуацію на флагмані хімічної індустрії та замість свідомо вставляти йому палиці в колеса, швидше взялися за розум, сумські хіміки провели багатотисячну акцію, в якій озвучили свої вимоги можновладним «ліквідаторам» вітчизняних галузей виробництва.
Чи допоможе? Адже у столиці вже давно точаться незрозумілі ігри навколо «монополізації» титанової галузі. Спочатку Кабмін заявив про наміри створити концерн «Титан України», який мав об’єднати металургійні компанії з виробниками фосфатних добрив і двоокису титану. Однак створення концерну було призупинено через юридичні складності. Та в лютому нинішнього року Конституційний суд відмовив у відкритті провадження на подання Президента України стосовно постанови Кабміну, яка обумовлює створення титанового мегахолдингу. Тобто постанова, згідно з якою статутний фонд «Титана України» формується зі 100 відсотків акцій «Сумихімпрому», а також ДАК «Титан» і ДКП «Запорізький титано-магнієвий комбінат», досі залишається в силі і чекає слушного моменту для вибуху.
Таким чином, неозброєним оком спостерігається протистояння, яке схоже на комерційну титанову війну, котру ведуть між собою пропрезидентські і прокабмінівські бізнес-структури. А в економічних кланових війнах, які ведуться за ще не розділений державний пиріг, інтереси держави, як відомо, завжди всім до лампочки...
P. S. Коли матеріал був підготовлений до друку, після масових протестів сумських хіміків у кабмінівських діячів прорізався слух, і після піврічної мовчанки у Мінпромполітики України без зволікань схвалили програму заходів Сумської облдержадміністрації щодо виходу з кризи ВАТ «Сумихімпром», яка складається з 12 невідкладних пунктів. Щоб зняти напругу навколо підприємства, на перемовини до сумчан спішно прибув заступник міністра промислової політики Сергій Грищенко, який запевнив, що уряд обмежить квоту на імпорт до України міндобрив, виділить кошти вітчизняним сільгоспвиробникам на придбання міндобрив та найближчим часом погасить значну частину заборгованості з ПДВ.
Стало також відомо, що Кабінет Міністрів України готує розпорядження щодо стабілізації фінансового стану та виробничої діяльності всіх українських підприємств із виробництва фосфорних добрив.
Та чи по-справжньому в уряді взялися за оздоровлення хімічної галузі, чи тільки роблять вигляд, покаже час.