Якщо у держави не знайдеться коштів на охорону безцінних скарбів, на музеях Львова через два тижні висітиме табличка: «Зачинено!»
Лише такий строк чекатимуть львівські музейники на виділення державою коштів на охорону музеїв, а після цього, якщо проблема не вирішиться, підуть на радикальні кроки — зменшення часу роботи та обмеження допуску відвідувачів. І припадатиме таке рішення саме на час, коли наплив туристів сягатиме свого піку. Якщо ж і це не допоможе, надаватимуть справі державного розголосу й скличуть перед Днем Незалежності «круглий стіл» у Києві.
Як стверджує директор Національного музею імені А. Шептицького у Львові Ігор Кожан, з січня 2009 року в Держбюджеті напроти статті видатків на охорону музеїв, які фінансуються Міністерством культури, стоїть цифра нуль. До речі, музеї обласного підпорядкування таких проблем не мають. І ось він уже отримав лист від Управління державної охорони, в якому йдеться про намір однобічно розірвати договір про охорону музею. Згідно з чинним законодавством ніхто, окрім УДО, не може займатись їхньою охороною, а цій службі музейники з початку року вже заборгували два мільйони гривень. Люди ще два тижні терплять, а далі — зніматимуть решту постів. Бо декілька постів уже зняті.
— Нам було обіцяно: як тільки сформується стабілізаційний фонд, почнеться фінансування охорони музеїв. Та державна машина рухається повільно. Стабілізаційний фонд сформували у квітні, наступного місяця вийшла урядова постанова про виділення коштів на охорону музеїв. В червні погодили з бюджетним комітетом. Та комітет з фінансів і банківської діяльності не збирався, а коли перед останнім засіданням Верховної Ради зібрався, то розглянув лише одне питання, але не музейне. Отже, розгляд нашого болючого питання відтерміновується на вересень. Важко собі уявити, що буде, коли в розпал туристичного сезону Державна служба охорони зніме свої пости з музеїв. Тоді ми змушені будемо згорнути свою діяльність з обслуговування відвідувачів. Але й це не усуне проблеми. Бо треба буде думати, що робити далі, адже в штатних розписах музеїв сторожі не передбачені, — з сумом констатує Ігор Кожан.
Не кращий настрій і в Героя України директора Львівської галереї мистецтв Бориса Возницького:
— Невдовзі відкриваємо великий палац у Золочеві, і одразу доведеться його закрити через відсутність фінансування на охорону. Найприкріше те, що ми дзвонили у всі дзвони, надсилали телеграми: плануємо закривати музеї, а від влади жодної реакції! Якщо не буде грошей, ми мусимо закривати п’ять об’єктів.
Загалом, як стверджують керівники державних музеїв у Львові, на рік Україна потребує усього лиш 18 мільйонів гривень на охорону музеїв, бібліотек та заповідників. Але й цих невеликих коштів вони не можуть домогтися вчасно. Закриття ж експозицій негативно вплине і на імідж України.
Львів.