За офіційною інформацією, яка надходить до мене як до Голови Верховної Ради України, ситуація, що має місце в сфері лікування дітей з гематоонкологічними захворюваннями в Україні, є вкрай несприятливою і такою, що потребує невідкладного вирішення.
Вважаю, що питання удосконалення надання медичної допомоги таким дітям повинно постійно перебувати на контролі уряду.
Проблема дитячих лейкозів стоїть на сьогодні в Україні дуже гостро. Вони становлять майже 1/3 всіх злоякісних захворювань у дітей і посідають перше місце серед інших захворювань системи крові. Найбільш поширеною формою гострого лейкозу в дитячому віці є гострий лімфобластний лейкоз, на який припадає 80%.
Захворюваність на лейкоз коливається від 3,2 до 4,4 на 100 000 дітей до 15 років, причому в Україні після Чорнобильської аварії є тенденція до збільшення випадків гострого лейкозу до 5,1 на 100 000 дітей віком до 15 років. Пік захворюваності припадає на вік 2—5 років. 50% дитячих онкологічних смертей трапляється саме через лейкоз.
Водночас відомо, що в поточному році у Державному бюджеті взагалі не передбачено фінансування для закупівлі обладнання із проведення сучасної діагностики та лікування дітей з онкологічними та онкогематологічними захворюваннями за Державною програмою «Дитяча онкологія на 2006—2010 роки», затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №983 від 19 липня 2006 року. До того ж на виконання зазначеної програми в 2007 і 2008 роках для закладів АМН України було передбачено закупівлю обладнання для лабораторії імуногістохімії і витратних матеріалів для проведення відповідних досліджень, але в зв’язку з недостатнім бюджетним фінансуванням зазначену закупівлю не було реалізовано.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України №34-О від 09.02.2009 р. «Про створення референс-лабораторії з лабораторної діагностики онкогематолічних захворювань», на базі спеціалізованої лабораторії Центру дитячої онкогематології і трансплантації кісткового мозку НДСЛ «ОХМАТДИТ» було створено референс-лабораторію. Зазначена лабораторія з 2007 року працює як референтна для профільних відділень України та акредитована в напрямку виконання всіх необхідних для встановлення діагнозу онкогематологічних захворювань тестів. Однак через постійний брак коштів немає можливості здійснити необхідне дооснащення вказаної референтної лабораторії.
На сьогодні надзвичайно актуальним є придбання сучасного обладнання для проведення молекулярно-генетичних досліджень злоякісних клітин, а також повного комплексу обладнання для проведення гістотипування пацієнтів і донорів гемопоетичних клітин для проведення трансплантації кісткового мозку від несімейного донора та визначення її ефективності.
Саме через неможливість здійснювати такий вид трансплантації кісткового мозку (від нерідного сумісного донора і частково-сумісного рідного донора) Україна сьогодні вимушена щорічно витрачати значні бюджетні кошти на лікування дітей з онкогематологічними захворюваннями за кордоном.
Вартість лікування дитини, яка потребує трансплантації кісткового мозку від несімейного донора, може становити до 200 тисяч доларів і більше. Таких дітей в Україні щорічно близько 200, отже, державних асигнувань на лікування за кордоном не вистачає, щоб провести його всім пацієнтам, і тяжко хворі діти вимушені з року в рік чекати своєї черги на проходження лікування, до якого більшість із них не доживає.
Таким чином, з метою врегулювання цієї критичної ситуації, прошу розглянути можливість щодо виділення в поточному році необхідних бюджетних коштів для здійснення відповідного дообладнання референс-лабораторії Центру дитячої онкогематології і трансплантації кісткового мозку НДСЛ «ОХМАТДИТ» та збільшити видатки на лікування громадян України за кордоном.
Також прошу при підготовці проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» передбачити необхідні кошти для створення в Україні єдиного реєстру донорів кісткового мозку, передбачити фінансування заходів із подальшого впровадження системи надання високоспеціалізованої допомоги дітям, що мають онкологічні та гематоонкологічні захворювання, та відповідні кошти для фінансування в повному обсязі заходів Державної програми «Дитяча онкологія на 2006—2010 роки», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №983 від 19 липня 2006 року.
Про результати розгляду порушеного питання прошу повідомити мене у встановлений законодавством строк.
Голова Верховної Ради Володимир ЛИТВИН.