Нині на розгляді в Комітеті Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму знаходиться 30 проектів законів та 12 проектів постанов. Вже внесено на розгляд парламенту 10 законопроектів. Про це «Голосові України» повідомили в секретаріаті комітету.
Найважливіші законопроекти, на думку народних депутатів, — проект закону про фізичну культуру і спорт (№ 2562), який комітет пропонує розглянути в повторному другому читанні та прийняти в цілому, і проект закону про внесення змін та доповнень до статті 212 Сімейного кодексу України щодо мораторію на всиновлення іноземцями дітей з України (№ 4313), який пропонується прийняти за основу.
Розробка нової редакції закону про фізичну культуру і спорт викликана тим, що чинна редакція закону, прийнятого ще в 1993 році, не відповідає сучасним соціальним і економічним основам діяльності сфери фізичної культури і спорту. У законопроекті сформовано терміни, визначено основи законодавства країни про фізичну культуру і спорт та право громадян незалежно від походження, соціального і майнового становища, расової і національної належності, статі, освіти, віросповідання, роду і характеру занять, місця проживання та інших обставин, займатися фізичною культурою і спортом.
Законопроектом передбачено, що фінансування розвитку фізкультури і спорту здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством. На цілі фізичної культури і спорту використовуються кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також позабюджетні надходження. У межах, визначених законодавством, не оподатковуються кошти підприємств, установ, організацій, спрямовані на фізкультурно-оздоровчу та спортивну діяльність. Заклади фізичної культури і спорту звільняються від сплати земельного податку в порядку, встановленому законодавством.
У новій редакції закону вперше:
— визначено організаційно-правові основи для ефективного розвитку дитячо-юнацького, резервного спорту та спорту вищих досягнень;
— врегульовано питання формування національної збірної команди та правовий статус спортсменів-професіоналів.
Внесення законопроекту щодо запровадження мораторію на всиновлення іноземцями дітей з України зумовлено відсутністю ефективного механізму контролю Української держави над умовами перебування та дотриманням прав українських дітей, усиновлених іноземцями, а також численними зверненнями щодо використання українських дітей для медичних потреб та сексуальних знущань.
Законопроектом обмежується всиновлення іноземцями — громадянами держав, з якими не укладено двосторонні міждержавні договори про співробітництво з питань усиновлення, а також особами без громадянства. Мораторій не може поширюватися на випадки всиновлення іноземцями, котрі є родичами дитини; іноземцем, що перебуває в офіційно зареєстрованому шлюбі з батьком чи матір’ю дитини.