Голова Верховної Ради України Володимир Литвин зустрівся з віце-президентом Сполучених Штатів Америки Джозефом Байденом (на знімку) у вівторок, 21 липня 2009 року. Під час зустрічі, яка тривала вдвічі більше запланованого часу, В. Литвин, підкреслюючи особливо об’єктивне ставлення гостя до України, зазначив, що візит Дж. Байдена має велике значення для українських політиків, які «стривожені тим, що у разі перезавантаження стосунків Росії та США Україна буде відсунута на периферію». На його думку, візит наочно підтвердив, що це не відповідає дійсності.
Голова Верховної Ради заявив, що Україна переживає надзвичайно відповідальний момент у своїй історії: «Створено фундамент державності, маємо потужні паростки демократії, та водночас ми зупинилися на роздоріжжі», — зазначив він. На його переконання, «важливо продовжувати рух у правильному напрямку».
В. Литвин зазначив, що президентські вибори сьогодні для України мають другорядне значення, «на першому місці стоїть питання — чи спроможні ми забезпечити кооперацію і разом, спільно відповісти на виклики, які постають перед Україною». Він укотре підкреслив, що центром діалогу з цього приводу має стати Верховна Рада.
Віце-президент США Дж. Байден заявив, що для нього велика честь бути у Верховні Раді України, бо, за його словами, «серцем будь-якої демократії є парламент». «Це той прямий доступ, який мають люди до влади», — підкреслив він. Дж. Байден повідомив присутнім, що у той самий час, коли планувався візит Президента США до Росії, був затверджений і візит віце-президента до України. За його словами, прагнення Америки покращити стосунки із Росією не може скомпрометувати взаємовідносини Сполучених Штатів із Україною.
Дж. Байден наголосив на двох ключових позиціях, яких дотримується його країна: по-перше, Америка не сприймає того, що Росія має сферу впливу на будь-яку країну, та, по-друге, кожна країна має право сама визначати, які стосунки вона буде розвивати. Він зазначив, що всі країни після революцій опиняються на перехресті, та запевнив керівника українського парламенту, що Америка підтримує Україну.
Віце-президент зазначив необхідність вирішення Україною низки питань, які, на його думку, допоможуть залучити додаткові іноземні інвестиції та отримати кошти Міжнародного валютного фонду. Зокрема, він наголосив на необхідності більшої прозорості законів, які приймаються, удосконалення судової системи. «Інвестиції, зростання економіки та кінцева безпека залежать від економічної незалежності», — додав Дж. Байден. В. Литвин погодився із співрозмовником, зазначивши, що «без інвестицій Україна не зможе вистояти в умовах кризи».
Голова Верховної Ради вважає, що «призначення парламенту і його особисте — примушувати політиків вести діалог». Цей діалог, на його переконання, «необхідно налагодити у стінах парламенту, щоб не довелось звертатися до іноземних посередників». Він також повідомив про запрошення до важливої «прилюдної» розмови перших осіб держави «з усіх питань нашого життя, щоб знайти компроміс в інтересах не політиків, а народу України, щоб виробити систему стримування та противаг». «Я переконаний, що іншого шляху не існує, якщо ми хочемо утриматись на демократичних позиціях. Необхідно прийняти складні рішення, це потрібно робити разом, бо з кризи ніхто ще не виходив з позиції протистояння та зведення політичних рахунків», — підкреслив В. Литвин, нагадавши слова А. Лінкольна «Дім, поділений зсередини, не вистоїть».
Голова Верховної Ради повідомив Дж. Байдену, що він запросив політиків «зробити крок назустріч один одному, а то й відступити назад — щоб відбувся діалог, щоб люди отримали певний спокій». В. Литвин заявив, що він апелюватиме до людей, аби вони примусили політиків до такого діалогу.
Відповідаючи на запитання високого гостя щодо можливості виконання умов МВФ для отримання наступного траншу, керівник українського парламенту наголосив на необхідності прозорого вирішення проблем енергоносіїв, використання нових енергозберігаючих технологій, використання інших джерел енергії та в цілому реформування економіки. «Якщо не вирішити проблеми енергоносіїв — не буде незалежної держави», — підкреслив він.
Дж. Байден побажав країні успіху, бо вона, за його словами, цього заслуговує. «Ваш успіх буде наріжним каменем успіху усієї Європи, а успіх демократії в Україні стане запорукою успіху демократії в Росії, — підкреслив він. — Кожна країна добивається успіху тоді, коли всі дії і рішення приймаються в ній прозоро».
Прес-служба Верховної Ради України.
Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.