Після ухвалення законопроекту лідера Радикальної партії Олега Ляшка (на знімку), спрямованого на захист людей з особливими потребами, чверть мільйона українців зітхнули з полегшенням.
Раніше люди з обмеженими фізичними можливостями мали щороку оббивати пороги медкомісій, доводячи, що вони насправді недієздатні. Ця бюрократична процедура була дуже складна, принизлива і незрозуміла. Скажімо, навіщо людині без ноги щороку пояснювати відповідним службам, що кінцівка у нього не відросла?
Після прийняття парламентом законопроекту народного депутата України Олега Ляшка («Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проведення медико-соціальної експертизи») відповідним категоріям людей достатньо буде лише раз підтвердити інвалідність і більше не принижуватися перед чиновниками.
Повторних медоглядів не буде
«Рада проголосувала мій закон, щоб інваліди, які не мають рук чи ніг, отримували пожиттєво групу інвалідності!», — радо повідомив політик.
Ляшко знає, про що каже. За його словами, мало не щодня до нього зверталися десятки виборців з аналогічними проблемами: люди жалілися, що повинні щороку проходити медико-соціальну експертизу або ж просто платити хабарі за відповідні довідки, які надають право на мізерні пільги.
Насправді відповідно до Конституції та законів України держава повинна гарантувати інвалідам належний соціальний захист та забезпечення реалізації їхніх невід’ємних прав. Але на практиці мали місце численні порушення. Зокрема, коли певним категоріям таких осіб призначають необґрунтовані повторні медичні огляди з метою встановлення та підтвердження відповідної групи інвалідності.
«Приміром, особам з ампутованими кінцівками медико-соціальні експертні комісії встановлюють ІІІ групу інвалідності без зазначення строку повторного огляду. Однак у разі необхідності підвищення групи інвалідності таким особам наступна група встановлюється вже не безстроково», — обурювався народний депутат Олег Ляшко.
За його словами, це змушувало інваліда в подальшому рік за роком проходити повторні огляди для підтвердження групи, хоча фактично анатомічний дефект не зникав, оскільки він є необоротним.
Попри це, важко хвора людина мусила постійно відвідувати медико-соціальні експертні комісії, що спричиняло додатковий негативний вплив на її здоров’я — всі ми знаємо, скільки нервів і сил забирають походи до лікарень.
Радіють і медики
Страждали від зайвої бюрократії не лише інваліди, а й медичні працівники: проведення повторних медоглядів забирало багато часу та тягнуло за собою чималі фінансові витрати лікарень.
Документом, розробленим Ляшком, було внесено зміни до статті 7 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні». Суть цих змін — дати змогу людям «з анатомічними дефектами та іншими необоротними порушеннями функцій органів» отримувати інвалідність пожиттєво.
Повторний медичний огляд з метою підвищення групи інвалідності таким особам у законі пропонується проводити на підставі особистої заяви інваліда, його законних представників у разі настання змін у стані здоров’я і працездатності інваліда або за рішенням суду.
За даними офіційної статистики, у 2012 році в Україні вперше інвалідність було встановлено 171 тисячі 826 особам, із них понад 136 тисяч — це люди працездатного віку. Водночас питома вага первинних оглядів, здійснених медико-соціальними експертними комісіями у 2012 році, становила 27,1 відсотка, а повторних оглядів — 72,9.
Фото прес-служби депутата.