Верховна Рада України четвертого скликання закінчила свою роботу. Після тривалого протистояння і блокування роботу парламенту зрештою було розблоковано, тож загроза розпуску Верховної Ради наразі відступила. Депутати до кінця тижня ще працюватимуть у комітетах та округах, а потім вирушать у відпустки. Втім, до остаточного компромісу ще далеко, фактично кожна сторона залишилася на своїх позиціях та при своїй правді. А наближення президентських виборів лише посилюватиме політичне протистояння.
Позачергове засідання 16 липня
Ранок у парламенті розпочався з подвійного блокування: бютівці ще з сьомої ранку оточили трибуну та президію Верховної Ради, щоб не дати змоги регіоналам заблокувати роботу парламенту. Натомість регіонали заблокували вихід із кабінету Голови Верховної Ради України Володимира Литвина, вимагаючи першими розглянути законопроекти про зростання соціальних стандартів — мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму.
Як заявив в інтерв’ю журналістам народний депутат від БЮТ Олег Ляшко, бютівці зайняли «бойові позиції», щоб парламент міг працювати. Він запевнив, що незважаючи на те, що двері в президію заблоковано кріслами, В. Литвину дадуть можливість зайти до президії.
Перший заступник голови фракції Партії регіонів Олександр Єфремов назвав дії коаліції алогічними. Перед кабінетом глави парламенту відбулася сутичка між депутатами від БЮТ і Партії регіонів, проте В. Литвину вдалося пройти до сесійної зали.
О 10.15 Голова Верховної Ради Володимир Литвин відкрив пленарне засідання. Однак зареєструвалося лише 250 народних обранців. Майже в повному складі не зареєструвалися депутати від Партії регіонів. До трибуни підтягнулися і регіонали, і бютівці. Представники біло-блакитних стали виривати мікрофон у В. Литвина, але його «обороняли» біло-сердечні.
Володимир Литвин назвав неприпустимим блокування роботи парламенту і закликав лідерів усіх політичних сил прийти до Верховної Ради і викласти свою позицію. «Що ви творите, одумайтесь! Нехай усі вожді прийдуть до Верховної Ради України і аргументують свою позицію. Дали вказівку на війну, що це дає?» — звернувся Голова Верховної Ради до парламентаріїв. В. Литвин охарактеризував те, що відбувається в Раді, як «безчестя» та «закріпачення депутатів», а вимоги Партії регіонів про підвищення соціальних стандартів назвав «політичним прикриттям». За його словами, депутати казали йому, що в них забрали картку для голосування.
В. Литвин нагадав, що відповідно до Регламенту 151 народний депутат вніс пропозицію про проведення позачергового засідання парламенту. До порядку денного було включено сім питань. Новообраний народний депутат Олег Тищенко (обраний від БЮТ замість Віктора Лозінського, котрого позбавили мандата) склав присягу з урядової ложі, оскільки до трибуни доступитися не міг.
Після оголошення депутатських запитів глава парламенту поставив на голосування проект постанови про скасування рішення Верховної Ради від 1 липня 2009 року про прийняття в цілому як законопроект Закону України «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Національний банк України» (йдеться про фінансування будівництва доріг у рамках підготовки до «Євро-2012»), проте депутати з Партії регіонів (Владислав Лук’янов, Ельбрус Тедеєв та ін.) вивели з ладу систему голосування «Рада». «Що за самосуд твориться у країні?» — спитав В. Литвин, вкотре закликавши депутатів «не смішити країну», а працювати, і запропонував голосувати будь-яким іншим робом. Голова Верховної Ради вкотре запропонував прийти до парламенту всім лідерам фракцій, Президенту та прем’єру. «Чому ми так боремося за народ, а самі з високої трибуни на цей народ плюємо?» — не приховував Володимир Литвин своїх емоцій.
Його колега по блоку Катерина Ващук також намагалася переконати депутатів і закликала до плідної роботи: «Не можна опускати до такого низького рівня законодавчий орган. Сьогодні в державі така складна ситуація, а ми зводимо рахунки. А частина депутатів уже відпочиває на островах і яхтах». Депутат пропонувала також розглянути питання про наповнення аграрного фонду.
Володимир Литвин заявив: якщо парламент не піде на порозуміння, він закриє пленарне засідання, але не закриватиме сесію, бо йому не дають змогу виконати конституційні обов’язки. І скликатиме позачергові засідання парламенту доти, в тому числі й у вихідні, доки не буде ухвалено всі заплановані рішення.
***
Після перерви роботу парламенту було нарешті розблоковано: лідери фракцій домовилися завершити розгляд запланованих питань, а законопроект про внесення змін до держбюджету—2009, зростання мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму, на якому наполягали регіонали, відправити на повторне друге читання і доручити урядові разом із профільним комітетом доопрацювати показники. За це проголосували 419 депутатів (регіонали вже також брали участь у голосуванні). За ратифікацію угоди про позику (проект покращення автомобільних доріг та безпеки руху) між Україною і Міжнародним банком реконструкції та розвитку на суму 400 мільйонів доларів проголосували 411 депутатів. Законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей проведення заходів з фінансового оздоровлення банків також відправлено на повторне друге читання.
Після цього Голова Верховної Ради Володимир Литвин закрив четверту сесію парламенту. Якщо з’являться невідкладні питання, зауважив він, сесія може знову зібратися на позачергове засідання. Наступна, п’ята, сесія парламенту розпочне роботу 1 вересня. Лідер фракції БЮТ Іван Кириленко заявив, що БЮТ має намір скликати позачергову сесію в серпні, бо вже є «багато невідкладних питань». Про намір провести позачергову сесію говорили і регіонали: за словами Олександра Єфремова, партія хоче винести на розгляд зміни до закону про вибори Президента.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.