Сьогодні ми хотіли б звернути вашу увагу на ще два випадки оскарження судових рішень — у зв’язку з винятковими обставинами та за нововиявленими обставинами.
Нововиявлені обставини
Рішення або ухвала, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, а також судовий наказ можуть бути переглянуті у зв’язку з нововиявленими обставинами. Підставами для такого перегляду є:
1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлені вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдиві показання свідка, завідомо неправильний висновок експерта, завідомо неправильний переклад, фальшивість документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення рішення чи постановлення ухвали, що підлягають перегляду;
4) встановлена Конституційним Судом України неконституційність закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Заяви про перегляд у зв’язку з нововиявленими обставинами можуть бути подані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, протягом трьох місяців з дня встановлення обставини, що є підставою для перегляду (строк для подання заяв обчислюється для визначених кодексом випадків з дня встановлення обставин, що мають істотне значення для справи; з дня, коли вирок у кримінальній справі набрав законної сили; з дня набрання законної сили судовим рішенням, яким скасовано судове рішення, що стало підставою для ухвалення рішення чи постановлення ухвали, які підлягають перегляду; з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення.
Рішення (ухвала, судовий наказ) переглядаються у зв’язку з нововиявленими обставинами тим судом, який ухвалив їх. Заява про перегляд рішення (ухвали чи судового наказу) у зв’язку з нововиявленими обставинами розглядається у судовому засіданні з повідомленням заявника та інших осіб, які беруть участь у справі, про час і місце засідання.
Виняткові обставини
Другий варіант передбачає можливість оскарження до Верховного Суду України судових рішень у цивільних справах після їх перегляду у касаційному порядку у зв’язку з винятковими обставинами.
При цьому рішення можуть бути переглянуті, якщо вони оскаржені з мотивів:
1) неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одного і того самого положення закону;
2) визнання судового рішення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, таким, що порушує міжнародні зобов’язання України.
Скарга може бути подана протягом одного місяця з дня відкриття виняткових обставин за правилами подання касаційних скарг.
Розглядаючи справу, суд має право:
1) постановити ухвалу про відхилення скарги і залишення рішення, ухвали без змін;
2) постановити ухвалу про повне або часткове скасування судового рішення і направити справу відповідно на новий розгляд у суд першої, апеляційної або касаційної інстанції;
3) постановити ухвалу про скасування судового рішення і залишити в силі судове рішення, що було помилково скасовано судом апеляційної або касаційної інстанції;
4) постановити ухвалу про скасування судових рішень і закрити провадження в справі або залишити заяву без розгляду;
5) скасувати судові рішення і ухвалити нове рішення по суті справи або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.
У випадках, коли допущені судом першої інстанції порушення закону не були усунені судом апеляційної чи касаційної інстанції або одночасно допущені судом першої, апеляційної і касаційної інстанцій, Верховний Суд України скасовує всі рішення та ухвали у справі. Ухвалені судом рішення (ухвали) набирають законної сили з моменту їх проголошення і оскарженню не підлягають.