Ранкове засідання 9 липня
Оскільки фракція Партії регіонів продовжувала блокування роботи Верховної Ради, то центром політичних подій стали кулуари парламенту. Перший свій брифінг провів заступник голови фракції Блоку Литвина Олег Зарубінський, котрий зазначив, що приводом для цього стала небезпечна тенденція, коли в системі маніпулювання масовою свідомістю вже використовують законодавчий процес. Насамперед це стосується ініціативи фракції Партії регіонів щодо збільшення розмірів мінімальної зарплати та мінімального прожиткового мінімуму. Відтак О. Зарубінський запропонував звернутися до фактів, які показують, що саме за ініціативою Миколи Азарова, котрий є «промоутером» нинішніх соціальних ініціатив, свого часу, а саме у 2003 та 2006 роках, до закону про оплату праці було внесено поправки, за якими у Верховної Ради забрали право ініціювати зміни до прожиткового мінімуму. «Отож на сьогодні в Законі «Про оплату праці» записано, що «розмір мінімальної заробітної плати приймається Верховною Радою за поданням Кабінету Міністрів не більше разу на рік у Законі «Про Державний бюджет України», — зазначив О. Зарубінський. До того ж він особливо наголосив, що ці зміни було прийнято за ініціативи тодішнього міністра фінансів М. Азарова. Окрім того, О. Зарубінський нагадав, що під час недавньої зустрічі з представниками Міжнародного валютного фонду за участю Президента саме М. Азаров пропонував секвеструвати бюджет, тобто скоротити його, в частині соціальних видатків, але ось минуло декілька тижнів і його позиція змінюється — збільшити бюджет в частині соціальних видатків.
Саме тому О. Зарубінський вважає, що стосовно збільшення соціальних стандартів насамперед мають висловитися члени фракції Партії регіонів, які представляють реальний сектор економіки. Він вважає, що це буде лакмусовим папірцем на предмет того, наскільки щирі пропозиції регіоналів. А у щирості цих намірів О. Зарубінський сумнівається тому, що саме фракція Партії регіонів відмовилася підтримати законопроект про встановлення мінімальної погодинної оплати праці, про обмеження розміру максимальних пенсій, законопроект, який встановлює відповідальність за невиплату зарплати.
Щоправда, регіонали поки що не збираються відмовлятися від своїх вимог. Як зазначив заступник голови фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, розблокування роботи Верховної Ради можливе лише за умови, «що наші колеги шукатимуть шляхи до компромісу». Якщо ж цього не буде, то він прогнозує, що парламент може піти на канікули, не закривши сесію. «Нічого страшного у цьому немає, бо оскільки Регламентом не обумовлюються терміни закриття сесії, то у вересні можна буде, закривши нинішню сесію, відкрити наступну», — сказав він. Коментуючи можливість проведення за ініціативою БЮТ позачергового засідання Верховної Ради, О. Єфремов зазначив, що це їхнє право, але водночас він наголосив, що збиратися на таке засідання є сенс лише після досягнення компромісу стосовно збільшення мінімальних зарплат та мінімального прожиткового мінімуму. В іншому разі фракція Партії регіонів і далі наполягатиме на своїй позиції. Також він повідомив, що фракція Партії регіонів готує з цього питання подання до Конституційного Суду та сподівається, що після отримання відповідного роз’яснення уже на його основі вимагатиме від уряду виконання законів.
Сергій Міщенко (БЮТ), коментуючи ініціативу регіоналів стосовно звернення до Конституційного Суду, наголосив, що КС лише розглядає питання про конституційність законів, постанов уряду та указів Президента, але аж ніяк «не чиєсь бажання підвищувати прожитковий мінімум». Проте він припустив, що ПР може звернутися до КС стосовно конституційності деяких статей бюджету. А загалом бютівець назвав ідею регіоналів про звернення до КС приводом для розблокування трибуни. «Дякувати Богу, що вони знайшли цей привід, бо на раніше озвучувані ідеї, як-то включення друкарського верстата для збільшення прожиткового мінімуму чи отримання для цього кредиту МВФ, ми не погодимося», — сказав С. Міщенко.
Як бачимо, поки що про досягнення компромісу не йдеться. Тим паче, за словами автора законопроекту про збільшення розміру мінімального прожиткового мінімуму та зарплати Михайла Папієва (Партія регіонів), нині за вказівкою уряду блокується засідання Бюджетного комітету з підготовки цього законопроекту до другого читання. Представники Міністерства фінансів посилаються на те, що вони не мають доручення від прем’єра шукати під цей закон гроші, — сказав він. Саме тому фракція Партії регіонів вирішила звернутися з цього приводу до Конституційного Суду, адже аналогічні рішення судом уже ухвалювалися. А після отримання позитивного вердикту суду Кабмін уже буде зобов’язаний подати до Верховної Ради власний законопроект про збільшення мінімальних соціальних стандартів, — наголосив депутат.