![](/images_upload/2009/07/080709/Nefedov_Al.jpg)
Настільки це вплинуло на життя запоріжців і що робиться для того, щоби скрута минула якнайшвидше, розповідає кореспондентові «Голосу України» голова обласної ради Олександр Нефьодов (на знімку).
— Ситуація і справді непроста. Загальний обсяг промислового виробництва в області за п’ять місяців скоротився порівняно з відповідним періодом минулого року на 39 відсотків (по Україні — на 31,9). У сільському господарстві спад не такий відчутний, тож сподіваємося, що після жнив там щось вдасться поправити. Але з наповненням бюджетів усіх рівнів виникли великі проблеми — тільки в загальний фонд державного бюджету за півріччя ми не змогли мобілізувати більш як 900 мільйонів гривень! Тож хочеш чи не хочеш, а треба простягати ніжки по вдяганці...
— Тобто, Олександре Степановичу, доводиться відмовлятися від раніше прийнятих соціальних програм і уповати на кризу? Тим паче що нині на рівні держави пріоритети змінилися, і ставка робиться на впровадження альтернативних джерел енергії.
— Я не був би таким категоричним, як деякі урядовці, котрі договорилися до того, що, виявляється, газифікація сільської місцевості — несусвітна дурниця. Бо, мовляв, газ дорожчатиме й дорожчатиме, а отже, треба переходити на опалення соломою. А хто впевнений, що солома в умовах ажіотажного попиту не стане золотою? Та й совість, врешті-решт, треба мати, бо так ми ніколи село не піднімемо. А те, що уряд згорнув програму газифікації, не означає, що на ньому світ зійшовся клином — будуть вибори, і люди скажуть, що думають про таку владу. Нам же несоромно перед земляками — тільки за три останні роки в області газифіковано 12 відсотків населених пунктів, тоді як за всі попередні роки — лише 20. Ось буквально кілька тижнів тому отримали блакитне паливо жителі найбільшого в Пологівському районі села Чапаївка. Але на даний момент в області налічуються 52 населені пункти, де роботи з газифікації виконано на 70—96 відсотків. Знову-таки в найбільшому в Оріхівському районі селі Кіровому мешканці на власні кошти збудували газопровідну мережу, залишилося тільки підвести сюди газопровід середнього тиску. Ціна питання — 800 тисяч гривень. Цих грошей з державного бюджету тепер не буде, тому доведеться виділяти їх з обласного, переглянувши інші видатки. Тобто все, що ми розпочали, незважаючи ні на що, доведемо до пуття. І не тільки газопроводи, а й водомережі, артезіанські свердловини тощо. Де — з бюджету, де — за кошти інвесторів. На найближчій сесії приймемо ще одну програму «Сільський клуб». Для чого вона, пояснювати не треба. Бо тільки-но в селах життя налагоджується, різко підвищується їхня капіталізація та інвестиційна привабливість, а отже, з’являється перспектива для молоді.
— Усе це чудово, але ж і справді потрібно займатися пошуком альтернативних джерел енергії!
— І в першу чергу — енергозбереженням, бо ми таки, дійсно, великі марнотратники. Щодо цього в області діє комплексна програма, яка приводиться у відповідність з вимогами часу. Але я хочу сказати не про те, скільки встановлено котлів, що опалюються солом’яними тюками, а про зовсім новий напрям — вітрову енергетику. Будівництво першого парку вітрових електростанцій має розпочатися вже восени в Якимівському районі. Тут ми попереду всієї України, бо тільки реалізація заявлених проектів дасть змогу вийти на сумарну потужність, що еквівалентна потужності найбільшої в Європі Запорізької атомної електростанції.
— А чому останнім часом не чути про «народну дипломатію», якою славились запоріжці, підтримуючи дружні відносини з різними регіонами України, Росії і Білорусі? Забракло пороху?
— Пороху вистачає, хоча, треба сказати, що після позачергових виборів до Тернопільської обласної ради зв’язки з цим регіоном стали не такі інтенсивні. Але, думаю, все налагодиться дуже скоро. І з львів’янами ми оформимо стосунки на рівні угоди, бо цього хочуть люди. Піднімаючи економіку своїх регіонів, ми разом підніматимемо й Україну. А що стосується підписання договору про дружбу і співробітництво з Московською областю, то виникли несподівані бюрократичні перешкоди, бо тепер проект нашого спільного документа мають завізувати в обох міністерствах закордонних справ. Такий нині порядок завели. Хоча, як на мене, завданням політиків є саме зняття штучних бар’єрів у міжнародних відносинах.
— Спасибі за цікаву розповідь, успіхів вам і всім запоріжцям!
Бесіду вів Микола Манько.
Запорізька область.
Фото автора.