Голова Верховної Ради України Володимир Литвин зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Словацької Республіки в Україні Паволом Гамжіком, який нещодавно приступив до своїх обов’язків.
Під час цієї зустрічі сторони обговорили подальший розвиток українсько-словацьких відносин.
У ході розмови було приділено увагу політиці європейської та євроатлантичної інтеграції України та важливості використання досвіду Словацької Республіки в досягненні євроінтеграційних цілей.
Зокрема, П. Гамжік нагадав, що Посольство Словацької Республіки в Україні виконує функції Контактного посольства НАТО, та висловив зацікавленість у співробітництві України і Словацької Республіки. Торкаючись питання визначеності вибору геополітичного розвитку України, Голова Верховної Ради України заявив, що «розбіжностей у європейському виборі немає, але немає і напруженої роботи».
На його переконання, «співробітничати зі структурами НАТО потрібно, але не говорити про пункт призначення як такий, бо це приводить до розколу країни у той час, коли потрібно консолідувати народ, консолідувати націю, консолідувати країну». Він вважає, що необхідно підходити з прагматичних позицій, «показуючи людям плюси від співпраці з НАТО». Як приклад В. Литвин навів необхідність виконання зобов’язань з боку членів Альянсу щодо надання допомоги Україні в утилізації ракетного палива.
Посол також заявив, що у період фінансово-економічної кризи його країна шукає нові сфери взаємовідносин та зробить все можливе, аби ситуація із постачанням газу до європейських країн, яка склалась у минулому році, не повторилась. За його словами, «необхідно підписати договір між обома країнами про взаємну підтримку і охорону інвестицій».
Зі свого боку, Голова Верховної Ради пояснив, що ситуація з енергопостачанням склалась таким чином «через відсутність прозорості у цій сфері та політизацію питання, яке таким же гострим залишається і зараз». На його переконання, «необхідно залишити лише прагматичний підхід: визнати, що є Росія, яка є постачальником газу, є Україна як транзитер газу, і є європейська спільнота, яка його споживає». «Необхідно, щоб домінував здоровий глузд при всіх спокусах», — наголосив він.
За словами В. Литвина, у той час, коли країна вступила в активну фазу президентських виборів, посилюється роль парламенту, який має утримати ситуацію під контролем. «Бо якщо парламент зійде зі шляху здорового глузду, то це боляче вдарить по всій країні», — зазначив він.
В. Литвин висловився за необхідність активізувати співпрацю між Україною та Словацькою Республікою на рівні міжпарламентських структур, по лінії комітетів як у питаннях зовнішньої політики, питаннях євроінтеграції, так і у питаннях безпеки. «Міжпарламентське співробітництво необхідно піднести на самий високий рівень, потрібна системність в роботі», — підкреслив він.
Окреслюючи ситуацію, яка склалась навколо внесення змін до Конституції, Голова Верховної Ради України заявив, що «до виборів Президента це виключено». На його думку, необхідно «визначити спочатку дорожню карту, котра б склала для світу уявлення, як буде розвиватись країна». Для цього необхідно, «щоб і Президент, і більшість у парламенті, і опозиція, і уряд склали план невідкладних дій».
На його переконання, «потрібно визначити спочатку, в якому стані перебуває країна, з’ясувати реальний стан речей, потім вирішити питання з кадрами, які потрібні для розв’язання поставлених завдань, а потім — визначити, яке потрібно законодавче забезпечення, в тому числі і Конституція». «Така послідовність дій дозволить людям навіть найбільш радикальні новації сприймати більш спокійно», — сказав він.

Ахіллесовою п’ятою країни Голова Верховної Ради назвав «революційну зневагу до закону». В. Литвин наголосив, що «Українська Конституція не вмонтована в систему влади — вона не виконується». Це, на його думку, пояснюється відсутністю правової культури у суспільстві, тому немає впевненості у тому, що інша Конституція буде виконуватись. Водночас він не виключає, що «після президентських виборів політикум повернеться до розгляду змін до Основного Закону».