Компромісу щодо соціальних стандартів не знайдено
Ранкове засідання 7 липня
Ще з дев’ятої ранку фракція Партії регіонів знову заблокувала трибуну та забарикадувала вхід до президії Верховної Ради стільцями. Вона вимагала спочатку розглянути соціальні законопроекти про зростання мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. В сесійній залі було розвішано плакати, які відображають позицію регіоналів: «Партія регіонів захистить соціальні гарантії людей», а в урядовій ложі — «Міністри почекають, спочатку допоможіть людям». Тоді як коаліція наполягала на розгляді змін до Конституції про скасування депутатської недоторканності. О 10-й годині пленарне засідання не розпочалося.
З дев’ятої ранку в кабінеті Голови Верховної Ради під головуванням Володимира Литвина тривало засідання робочої групи з підготовки проекту змін до держбюджету в частині зростання соціальних стандартів. Співголова робочої групи Олег Ляшко (фракція БЮТ) на брифінгу повідомив, що згідно з листом, який надав главі парламенту ще один співголова робочої групи, Микола Азаров від Партії регіонів, додаткова потреба коштів держбюджету на виконання норм закону про збільшення мінімальної зарплати, пенсії та прожиткового мінімуму в разі його ухвалення становить 15 мільярдів 600 мільйонів гривень. Регіонали пропонують ці кошти взяти з перевиконання дохідної частини (3 мільярди гривень), нерозподілених залишків коштів стабілізаційного фонду (4,8 мільярда) і решта — кошти з другого траншу кредиту МВФ. Тоді як, за інформацією Міністерства фінансів, потреба на зростання зарплат і пенсій становить 48 мільярдів гривень. Окрім того, зауважив О. Ляшко, Мінфін вказує на нереальність джерел, названих М. Азаровим, які він пропонує спрямувати на підвищення соціальних стандартів. «Єдина можливість виконати норми цього закону — це додаткова емісія (як того і вимагав, до речі, на зустрічі пан Азаров), котру має провести Національний банк України, — сказав Олег Ляшко. — Але ж проведення емісії, коли одномоментно вкинути в економіку 48 мільярдів, — це інфляція. Це дестабілізує країну, і це справді зубожіння людей».
Голова Верховної Ради і члени робочої групи, за словами О. Ляшка, запропонували компромісний варіант: розпочати роботу парламенту з виступів двох співголів робочої групи, до четверга продовжити діяльність робочої групи, а в четвер, 9 липня, незалежно від результатів поставити на голосування у другому читанні законопроект Михайла Папієва — про внесення змін до Закону «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (щодо розмірів прожиткового мінімуму та розміру мінімальної заробітної плати) та в першому читанні законопроект Олега Зарубінського — про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати в 2010 році.
Однак представники Партії регіонів не погодилися на такий компроміс і продовжили блокування Верховної Ради. «Це дає привід думати, що насправді мотивація, з якою Партія регіонів блокує роботу парламенту, є надуманою, їх насправді цікавить не цей закон, а бездіяльність Верховної Ради, щоб вона не працювала, — вважає Олег Ляшко. — З якою метою — треба спитати в ініціаторів цього проекту».
Водночас БЮТ вирішив ініціювати позачергове засідання парламенту 16 липня. Про це повідомив після засідання фракції голова Комітету з питань правової політики Сергій Міщенко. «Очевидно, сьогодні парламент працювати не буде, — заявив він. — І тому ми вже обговорювали можливість того, щоб зібрати позачергове засідання Верховної Ради 16 липня. Якщо і це не вийде, то таке засідання в будь-якому разі буде або 20-го, або 22 липня. Тобто літніх канікул однозначно Партії регіонів не бачити, ми примусимо їх працювати».
Після засідання робочої групи, за словами депутата Катерини Ващук (Блок Литвина), в кабінеті глави парламенту лідери фракцій зібралися на погоджувальну раду.
Заступник голови фракції Партії регіонів Борис Колесніков заявив, що регіонали й надалі блокуватимуть трибуну парламенту, доки не будуть виконані їхні кадрові та соціальні вимоги. «Наші вимоги складаються з двох блоків. Один — соціальний, другий — адміністративних призначень. Якщо наші вимоги не будуть виконані, парламент не працюватиме», — наголосив народний депутат. Разом із тим він запевнив, що Партія регіонів дасть закрити сесію.
***
Усі раунди погоджувальної ради завершилися безрезультатно: регіонали вимагали не лише поставити на голосування їхній законопроект про підвищення мінімальної зарплати та пенсії, а й результативного голосування. Нестор Шуфрич заявив, що в іншому разі Партія регіонів дозволить главі парламенту Володимиру Литвину лише закрити сесію. Лідери фракцій домовилися лише до того, що до четверга працюватиме робоча група з опрацювання змін до держбюджету в частині підвищення соціальних стандартів.
***
Партія регіонів уже зібрала 151 підпис за проведення позачергового засідання Верховної Ради. Про це журналістам повідомив перший заступник голови фракції Олександр Єфремов. При цьому він зазначив, що фракція ще не визначилася з датою проведення позачергової сесії. «Все залежатиме від розвитку подій у парламенті. Ми готові працювати до того моменту, поки не буде прийнято закон про соціальні гарантії», — сказав він.