Справжня історія українців мало відома самим українцям. Однак історія ще одного нашого корінного народу — кримських татар — нам відома навіть ще менше. Якщо Богдана Хмельницького ми «впізнаємо» бодай завдяки його портрету на п’ятигривневій купюрі, то сучасники Богдана, кримські хани, впливові політики, хоробрі лицарі й достойні поети, залишаються для нас людьми без облич.
Цю прогалину певною мірою заповнює виставка «Чингізиди України», що демонструється у столичній галереї «Дукат».
Живописець Юрій Нікітін створив першу в історії художню реконструкцію портретів кримських ханів династії Гераїв, нащадків легендарного Чінгісхана, лідерів середньовічної кримськотатарської держави, котра протягом 300 років була провідним геополітичним утворенням на теренах нинішньої України. Наша газета раніше вже повідомляла про цю унікальну портретну серію. Але виставка в «Дукаті» — це цілий мультимедійний художній проект, добре продуманий та організований. Спеціально для виставки композитор Алла Загайкевич створила музичну інсталяцію «Два кольори світу: червоний — синій». Нагадаємо, що Загайкевич показала унікальність старовинного кримськотатарського мелосу, ще коли писала музику до фільму Олеся Саніна «Мамай».
Окрім живопису та музики, до проекту входила також презентація розкішно виданого двотомника Олекси Гайворонського «Повелителі двох материків» (Київ—Бахчисарай, 2007-2009). Ця книга вперше у науково-популярному викладі подає історію ханства з кримоцентричних позицій. Це спроба поглянути на важливий і цікавий період з історії династії Гераїв — добу, яка тісно переплелася з історією нашої держави. До того ж нині в Україні практично нема наукових чи науково-популярних праць на згадану тему. Це вдвічі збільшує цінність такого видання для українського читача. Втім, чи стане книга справді популярною, якщо її тираж — тисяча примірників? Прикметний курйоз: у «Дукаті» презентували по суті лише другий том, бо перший, виданий два роки тому, вже розійшовся...
Довгоочікувана поява цієї книжки має хоча б частково ліквідувати білі плями в історії України, зокрема й історії Кримського ханства. Нехай науковці об’єктивно оцінять ступінь наукової достовірності книжки — аматори ж зможуть вдовольнити свою цікавість до цікаво й послідовно викладеної історії Кримського ханства тих часів). Єдина прикрість —поки що немає україномовного варіанту. Але загалом книжка може претендувати на популярність і в наукових колах, і серед любителів, взагалі всіх, кого цікавить політична історія та історія міжнародних відносин у Східній Європі XV — XVІІ століть.
Сама ж виставка «Чингізиди України» працюватиме у «Дукаті» до 9 липня — щоденно з 11.00 до 19.00.