![](/images_upload/2009/07/030709/bjusty2.jpg)
На думку головного хранителя Волинського краєзнавчого музею Наталії Пушкар, скульптури були заховані в червні 1941 року, перед вступом у місто гітлерівців. Як відомо, Луцьк був захоплений фашистами вже 25 червня. Такої ж версії дотримується і головний інженер комунального господарства Луцька Євген Лисак, який був присутній при піднятті погрудь. Євген Онуфрійович звернув увагу, що всі вони були ретельно складовані, особливо нижні. Деякі з них пошкоджені. У цьому теж нічого дивного немає. Скульптури виготовлені зі звичайного бетону. Двір після війни забудовувався багатоповерхівками, ним їздила важка техніка.
Наталія Пушкар висловила також припущення й щодо можливого розміщення скульптур у передвоєнному Луцьку. Зокрема, погруддя Горького і Маяковського, наімовірніше, були розташовані перед будинком відкритого в 1940 році вчительського інституту (колишнього сиротинця). Тепер тут школа-інтернат. Скульптури Сталіна — у штабі 5-ї армії (нині тут Волинський краєзнавчий музей), Калініна і Сталіна — у приміщенні облвиконкому (Луцька міська рада), ще одна скульптура Сталіна — в обкомі партії. Зараз вирішується доля знахідки. Можливо, з часом погруддя знайдуть місце в експозиції краєзнавчого музею.
До речі, років двадцять тому в Луцьку, теж під час прокладання силового кабелю, біля приміщення обласного радіо було відкопане бронзове погруддя маршала Юзефа Пілсудського. На жаль, скульптура загубилася. Кажуть, що її заховав хтось із польських патріотів у вересні 1939 року, коли в Луцьк вже мали вступити радянські війська. Скільки ж то ще таємниць приховує земля древнього Луцька?!
Фото Оксани МИСЮК.