Вечірнє засідання 23 червня
Депутати повернулися до розгляду нової редакції Бюджетного кодексу і після бурхливої дискусії підтримали його в другому читанні та в цілому 232 голосами. На погоджувальній раді, яка відбулася під час перерви, було вирішено спочатку заслухати доповідь від бюджетного комітету і першим поставити на голосування головну пропозицію стосовно формульного розрахунку трансфертів прямих взаємовідносин між державним бюджетом і місцевими бюджетами — сіл, селищ та міст районного значення. Голова Верховної Ради Володимир Литвин зауважив, що сьогодні Верховна Рада затверджує 700 бюджетів, а якщо буде прийнято це рішення, то доведеться затверджувати додатки із 12 тисяч бюджетів, починаючи із сіл і догори.
За словами доповідача, першого заступника голови Комітету з питань бюджету Євгена Кирильчука (фракція БЮТ), у новій редакції Бюджетного кодексу закладено правову основу та вдосконалення програмно-цільового методу в бюджетному процесі, середньострокового бюджетного планування, зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування, застосування сучасних методів управління боргом, поліпшення системи контролю і відповідальності за дотримання бюджетного законодавства.
Під час обговорення за підтримку законопроекту висловилися представники фракцій «Блок Литвина» і БЮТ. Ксенія Ляпіна («НУ—НС») стверджувала, що законопроект потребує серйозного доопрацювання. Регіонали заявили, що не голосуватимуть за документ. Микола Азаров — що цей законопроект є «спробою підпорядкувати місцеву владу Кабінету Міністрів». Комуністи, як повідомила Алла Александровська, вирішили голосувати за цей законопроект, хоча в ньому враховано не всі пропозиції від КПУ.
Підсумовуючи дискусію, глава парламенту Володимир Литвин наголосив: «На превеликий жаль, наша розмова звелася до перетягування каната. Позитивні моменти в тому, що ми перейдемо на 12 тисяч бюджетів, — є, але треба подивитися, чи переважують вони негативні моменти, які також присутні й про які багато говорили». Він висловив думку, що під час обговорення народні обранці «не говорили про потреби людей, а говорили про одне: хто буде на президентських виборах мати підтримку серед тієї чи іншої категорії місцевого самоврядування». Пропозицію про підтримку формульного розрахунку трансфертів прямих взаємовідносин між державним бюджетом та безпосередньо місцевими бюджетами було підтримано 239 голосами. А з урахуванням цієї поправки законопроект набрав у цілому 232 голоси.
У першому читанні прийнято проект змін до Закону «Про політичні партії в Україні» (щодо звітності партій за політичні та передвиборні програми). Автор законопроекту — народний депутат Олег Зарубінський (Блок Литвина) запропонував встановити політичну відповідальність парламентських партій за реалізацію їх партійних та передвиборних програм і затвердити на рівні закону вимогу щодо звітності партій за реалізацію власних програм. Пропонується встановити, що парламентські партії (блоки) мають щорічно звітувати за виконання партійної та передвиборної програми. А ці звіти публікуватимуться в газетах «Голос України» та «Урядовий кур’єр». За основу було також прийнято проекти змін до законів «Про аудиторську діяльність» (щодо вдосконалення окремих положень); про скорочення заборгованості перед Пенсійним фондом України підприємств, які мають стратегічне значення, та вугледобувних підприємств і відновлення пенсійних прав їхніх працівників.
У цілому як закон також прийнято законопроекти про внесення змін до статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (щодо захисту дітей, які навчаються в закладах системи загальної середньої освіти у зв’язку з втратою годувальника); про внесення змін до статей 167 і 186 Кодексу адміністративного судочинства України.