Ранкове засідання 24 червня
У першому читанні сесія ухвалила проект закону про промислову безпеку. За словами автора документа Михайла Волинця, поштовхом до його написання стали масштабні аварії на шахтах. «В Україні найбільший рівень травматизму у вугільній галузі. Там загинуло 1300 осіб», — сказав депутат. Не набагато краща ситуація, переконаний він, і в металургії, машинобудуванні, сільському господарстві та на будівництві. Тож законопроект покликаний поліпшити стан захищеності життя людей від небезпечних чинників.
За основу народні обранці ухвалили зміни до деяких законодавчих актів щодо впорядкування дозвільних процедур. Зокрема, вносяться зміни до Закону «Про пожежну безпеку», в яких міститься вимога дотримуватися пожежної безпеки вже під час проектування, будівництва та реконструкції об’єктів виробничого та іншого призначення, а також впорядковується видача відповідних дозволів. Під час обговорення документа депутати зауважили, що в законопроекті варто встановити чіткі терміни видачі таких дозволів, а також передбачити відповідальність дозвільного органу за їх порушення.
Підтримку в першому читанні дістав і проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань діяльності неприбуткових організацій. Його спрямовано на підтримку підсобних особистих селянських і фермерських господарств, які створюють обслуговуючі кооперативи для збуту виробленої продукції. За словами доповідача заступника міністра аграрної політики Романа Шмідта, ці категорії дрібних сільгоспвиробників виробляють понад 60 відсотків валової сільгосппродукції. А окремих видів продовольства — 80—96 відсотків, не маючи при цьому державної підтримки. Відповідно до законопроекту обслуговуючі кооперативи належать до неприбуткових організацій і позбавляються від подвійного оподаткування.
О 12.30 парламентарії заслухали щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради з прав людини про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні.
За словами Ніни Карпачової, з початку діяльності інституту Омбудсмена до Уповноваженого Верховної Ради звернулося понад 950 тисяч осіб. «У кожному другому зверненні йдеться про порушення громадянських прав. У кожному третьому — соціальних гарантій. У понад 13 відсотків звернень йдеться про порушення особистих прав, зокрема, застосування тортур», — сказала вона і додала: «Найбільше скарг надходить на діяльність і бездіяльність судів, органів МВС, прокуратури, державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування». Моніторинг звернень, за словами Ніни Карпачової, змушує констатувати про наявність ознак загальнодержавної кризи в галузі забезпечення прав і свобод людини.
Але, на думку Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, саме бідність є найбрутальнішим порушенням прав людини. Саме вона унеможливлює реалізацію інших прав і свобод. Непокоїть Омбудсмана і ситуація із зниженням рівня заробітної плати і зростання заборгованості з її виплати. «На травень поточного року заборгованість із виплати заробітної плати становила 1 млрд. 405 млн. грн., — наголосила вона. — Тоді як середня заробітна плата за рік зросла всього на 6 відсотків порівняно з минулим роком, а споживчі ціни підвищилися майже на 15 відсотків».
Загрозливих форм, наголосила Ніна Карпачова, набирає і земельна реформа, результатами якої став не розвиток села, а його руйнування. За її словами, на сьогодні понад 11 млн. гектарів землі вже виведено із сівозміни, грабіжницький перерозподіл землі дедалі частіше супроводжується травмуванням і навіть загибеллю людей.
Після завершення доповіді парламентарії ухвалили за основу постанову, в якій доповідь Уповноваженого Верховної Ради з прав людини взяли до відома.
Потому парламентарії перейшли до розгляду інших питань порядку денного. Зокрема, включили до розгляду проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо особливостей проведення заходів з фінансового оздоровлення банків, але розглядатимуть його після висновку профільного комітету. А також два альтернативні проекти Житлового кодексу України, які концептуально не відрізнялися один від одного. Однак більшості голосів не дістав жодний документ, тож їх направили на повторне перше читання.
Олег Зарубінський, Михайло Волинець.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.