Проблема несвоєчасного повернення податку на додану вартість останнім часом набула загрозливих масштабів для економіки, — констатували на нараді в облдержадміністрації. Промислові підприємства фактично зазнають збитків двічі — від світової економічної кризи і від того, що уряд притримує ПДВ для вирішення власних проблем.
Тільки по Запорізькій області держава заборгувала вітчизняним товаровиробникам майже 1,2 мільярда гривень. Найбільше — ВАТ «Металургійний комбінат «Запоріжсталь» (272 мільйони гривень), ВАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» (191 мільйон гривень), ЗАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» (108 мільйонів гривень). На тлі цих сум невідшкодовані сільгосппідприємствам три мільйони гривень ПДВ за продані молоко та м’ясо здаються начебто дрібницею. Але напередодні жнив для селян навіть такі незначні кошти мають життєво важливе значення. Тим більше, що наприкінці квітня внаслідок сильних заморозків загинула частина посівів озимих і ярих культур та зведено майже нанівець урожайність плодово-ягідних культур. Уже тричі облдержадміністрація подавала всі необхідні документи щодо компенсації збитків аграріям, і лише днями урядовці нарешті проявили до цього якийсь інтерес.
Як констатували учасники наради, не принесла бажаного результату й постанова уряду, згідно з якою за рахунок відшкодованого ПДВ планувалося погашати заборгованість із зарплати. Таким чином, підприємствам області повернули лише 177 тисяч гривень, тоді як на одному лише державному заводі «Радіоприлад» борги із зарплати перевищують три мільйони. А загалом ситуація дуже невтішна. Борги запорізьких підприємств перед своїми працівниками вже перевищили 54,4 мільйона гривень, а в найгіршому становищі опинився казенний титано-магнієвий комбінат. На місцевому рівні допомогти йому немає чим, а держава могла б зняти гостроту проблеми, якби закуповувала нереалізовану титанову губку в свій резерв на період економічної депресії.
— Про які антикризові заходи можна говорити, якщо не виконуються навіть елементарні зобов’язання перед виробниками та вимоги закону! — невесело констатував нинішні реалії на своєму щотижневому брифінгу голова обласної державної адміністрації Олександр Старух. На його думку, настрої в уряді можна порівняти хіба що з відомою картиною радянських часів «Райком закрыт — все ушли на фронт!» Різниця тільки в тому, що сьогодні в Кабміні про країну вже не думають, бо всі охоплені передвиборною гарячкою.
Явне відсторонення урядовців від вирішення нагальних проблем ще більше ускладнює і без того непросте становище, в якому опинилася національна економіка. А коли щось і вирішується, то лише на папері. Як, скажімо, виділення коштів на ремонт та утримання автомобільних шляхів державного значення або компенсація збитків сільгосптоваровиробникам від весняних заморозків. Більше того, поза увагою урядовців залишаються навіть ті питання, вирішення яких взагалі не потребує фінансових витрат.
— Йдеться про елементарне управлінське рішення про передачу природоохоронних зобов’язань щодо Молочного лиману від приватної структури до Якимівської райдержадміністрації, — пояснив Олександр Старух, — але всі наші звернення до Мінекології залишаються без відповіді. А тим часом лиман, який є унікальною природною перлиною і однією з кращих рекреаційних зон Приазов’я, мілішає...
«Пробуксовує» також питання спорудження мостових переходів через Дніпро, багато зайвого клопоту завдає кадрова політика уряду, що здійснюється більше за партійним, ніж професійним принципом. Унаслідок цього тільки в Запорізькій області тривалий час залишаються вакантними посади чотирьох голів районних державних адміністрацій. А це, впевнений керівник регіону, зумовлює некерованість ситуації на місцях.
Запорізька область.
Мал.  Василя ФЛЬОРКА.