Ранкове засідання 23 червня
Депутати повернулися до розгляду питання про призначення чергових виборів Президента України. На розгляд парламенту було внесено три проекти постанов. Бютівець Андрій Шевченко пропонував призначити вибори на 27 грудня 2009 року, однак він відкликав свою постанову. Депутат від «НУ—НС» Геннадій Москаль — на 22 листопада 2009 року, але він був відсутній на пленарному засіданні й не відстоював свій проект. А проект постанови у авторстві Володимира Литвина передбачав призначення чергових президентських виборів на 17 січня 2010 року. Профільний комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування підтримав проект В. Литвина.
За проект Г. Москаля проголосували лише 42 депутати. А проект постанови В. Литвина набрав 399 голосів. Постанова набирає чинності з дня її опублікування.
А перед тим Голова Верховної Ради Володимир Литвин поінформував, що згідно з протоколом засідання фракції Партії регіонів народних депутатів Інну Богословську та Тараса Чорновола виключено зі складу фракції. Ці депутати наразі є безпартійними.
Перед розглядом нової редакції Бюджетного кодексу в другому читанні глава парламенту запропонував провести «сигнальне голосування», щоб побачити готовність сесійної зали. Лідер фракції БЮТ Іван Кириленко запропонував опублікувати результати цього голосування в «Голосі України». За розгляд цього питання проголосував 251 депутат. «Воля є розглядати і приймати рішення», — сказав В. Литвин. Проте потім фракція Партії регіонів, яка у повному складі не голосувала за розгляд законопроекту, заблокувала парламентську трибуну.
Перший заступник голови фракції Партії регіонів Микола Азаров жорстко розкритикував запропонований урядом законопроект. «Справа не в тому, що країні не потрібні зміни до Бюджетного кодексу, — стверджував депутат. — Справа в тому, що необхідно зміцнювати базу місцевих бюджетів». М. Азаров наголосив, що запропоновані урядом зміни до Бюджетного кодексу пов’язані з тим, що «Тимошенко іде на вибори Президента», а тому їй необхідно «вишикувати у чергу до Кабміну всі 12 тисяч місцевих бюджетів».
Голова Верховної Ради зібрав лідерів фракцій на погоджувальну раду. А пленарне засідання тривало під головуванням першого заступника Голови Верховної Ради Олександра Лавриновича.
Після розгляду в повторному другому читанні 362 голосами депутати прийняли в цілому проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи. Законом, зокрема, пропонується встановити обов’язковий продаж протягом не пізніше п’яти днів з дня надходження 50% обсягу надходжень в іноземній валюті на користь резидентів (юридичних осіб та фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності) через уповноважені банки та уповноважені фінансові установи на міжбанківському валютному ринку України.
Верховна Рада прийняла, частково врахувавши пропозиції Президента, проект змін до закону «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та деяких інших законів України (343 «за»). Цей законопроект розроблено з метою додаткового наповнення бюджету та приведення вітчизняного законодавства з питань акцизного збору у відповідність до норм Європейського Союзу. Законом пропонується підвищити ставки акцизного збору, зокрема, на пиво та вина.
Потім глава парламенту зачитав заяву міністра транспорту і зв’язку Йосипа Вінського про відставку у зв’язку з його незгодою з політикою уряду. Водночас парламент отримав звернення від Прем’єр-міністра Ю. Тимошенко, в якому вона вносить подання про звільнення Й. Вінського. За задоволення заяви Й. Вінського про відставку з посади міністра проголосували лише двоє народних депутатів. А подання прем’єра про відставку міністра транспорту та зв’язку підтримали 365 народних обранців.
У першому читанні схвалено й законопроект щодо відповідальності за приховування факту перебування у громадянстві іншої держави або набуття такого громадянства. Відповідно до нього, громадянин України, який набуває громадянство (підданство) іншої держави або держав, зобов’язаний протягом 30 календарних днів письмово повідомити про це будь-який з державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства. За невиконання цих вимог пропонується встановити кримінальну відповідальність.
Депутати привітали з днем народження свого колегу Бориса Петрова.