Верховна Рада України ухвалила закон, що надав цьому науково-виробничому аграрному об’єднанню національного значення статусу державного концерну. Це убезпечить його землі від зазіхань вельможних і грошовитих забудовників. Об’єднанню дали п’ять років на подолання наслідків кризи і економічне зміцнення.
Нагадаємо, що в липні 2006 року Мінагрополітики України видало розпорядження розділити «Масандру» на кілька самостійних організацій, що фахівці розцінили як підставу для початку боротьби за привласнення унікальних земель біля моря. Рішення міністерства оскаржили в суді, й «Масандра» зберегла всі свої радгоспи-заводи.
Але остаточно питання буття чи розвалу знаного у всьому світі своїми вишуканими винами підприємства вирішено тільки тепер — з прийняттям народними депутатами закону про його статус держконцерну.
Віднині управлятиме концерном, якому перейде все майно «Масандри», Кабмін. Закон також увів п’ятирічну заборону на відчудження майна, санацію і банкрутство концерну, мораторій на зміну цільового призначення та оренду земель, переданих державою «Масандрі», й забороняє приватизацію її господарських комплексів.
Виноградарі й винороби держконцерну найціннішою позицією нового закону вважають «земельний пункт»: адже землю визнано особливо цінною й відповідно до статті 150 Земельного кодексу України для її відведення потрібні дуже особливі умови. Тепер «круті» бізнесмени, що вперто намагаються спорудити приморські палаци на виноградниках, не зможуть вихопити тут будь-який шмат землі. Нині захищені законом трудівники «Масандри» головним своїм завданням поставили боротьбу із захланними перекупниками і реалізаторами. Бо, приміром, найтитулованіше вино «Масандри», що отримало на міжнародних конкурсах три кубки Гран-прі, двадцять одну золоту й одну срібну медалі, — Мускат білий червоного каменю — заводи вимушені реалізувати усього по 12 грн. за літр. А в торговій мережі пляшка такого благородного вишуканого вина продається шонайменше за 120 — 150 гривень. Гроші осідають у посередників, а виробники залишаються в боргах.