У Вінниці почалася реалізація програми «Муніципальне житло» — працівники бюджетних організацій, для яких воно передбачене, купуватимуть квартири у кредит за їх собівартістю.
Більш як сім тисяч вінничан стоять у черзі на отримання житла. Тільки сорок з них отримали протягом двох останніх років квартири, до того ж на вторинному ринку (власники цих квартир не мали спадкоємців, тому після їхньої смерті житло перейшло у власність громади). Рішення міськвиконкому про надання територіальній громаді декількох квартир у кожному новому будинку втратило силу у 2008 році, коли Кабмін своєю постановою зобов’язав органи самоврядування купувати житло в забудовника.
Не вдалося також реалізувати програму будівництва соціального житла. На спорудження першого багатоповерхового будинку, під який міська влада виділила майданчик у мікрорайоні Східний, держава не надала передбачених програмою 10% вартості будівельних робіт. Таким чином, не збудовано жодної з передбачених 930 квартир.
Треба мати не тільки кошти, а й... стаж
— Завдяки реалізації програми «Муніципальне житло» маємо намір забезпечити дахом над головою тих, хто працює в освіті, охороні здоров’я, культурі, органах самоврядування, соціального захисту населення, в міліції та прокуратурі, тобто працівників установ та організацій, що утримуються за кошти державного та місцевих бюджетів, — каже начальник управління економіки й інвестицій Вінницької міськради Галина Якубович. — Залежно від того, скільки працівників галузі потребує поліпшення житлових умов, виділятимемо кількість квартир у кожному будинку.
Перший пілотний будинок за програмою «Муніципальне житло» почали зводити на вулиці Келецькій у мікрорайоні Вишенька. Будівельники завершили роботи так званого нульового циклу і приступили до спорудження стін. У новобудові буде 89 квартир — 36 однокімнатних, решта — двокімнатні. Площа однокімнатної квартири — від 43 до 46 квадратних метрів, двокімнатної — 62-69 квадратних метрів. Будівельники планують здати новобудову через півтора року.
— Щоб стати учасником програми, необхідно подати заяву до відповідної галузевої профспілки, — уточнює Галина Якубович. — Профспілки разом з представниками спостережної ради визначатимуть претендентів на придбання муніципального житла, надаватимуть перевагу тим, хто найбільш гостро потребує поліпшення житлових умов. Саме тому встановили ще одну обов’язкову умову — один з подружжя або одинак повинні мати стаж роботи у бюджетній сфері не менше п’яти років. Також слід сплатити перший внесок — 30% вартості квартири. Подальша оплата може здійснюватися за рахунок власних коштів учасника програми протягом періоду будівництва або за рахунок залучення іпотечного кредиту, його надаватимуть на термін до 20 років.
«Нам уже телефонують з інших міст і запитують, як ми це робимо...»
Партнерами програми «Муніципальне житло», затвердженої виконкомом Вінницької міськради, є, зокрема, ТОВ «Вінницябуд» та Вінницька філія банку «Аркада». «Вінниця першою в державі розпочинає добру справу, — каже генеральний директор ТОВ «Вінницябуд» Володимир Гігінешвілі. — Нам уже телефонують з інших регіонів і запитують, як ми це робимо. Для учасників програми повідомлю обнадійливу інформацію: названа вартість квадратного метра у споруджуваному нині будинку по вулиці Келецькій — 4200 гривень, є граничною. Тобто вищою вона не буде. А ось її зниження можливе у процесі виконання робіт».
«Запропонована програма економічно обґрунтована, — каже керуючий Вінницькою філією банку «Аркада» Володимир Семчук. — При її реалізації застосовується схема діяльності Фонду фінансування будівництва (ФФБ). Вона вже давно апробована банком спільно з будівельною компанією «Київміськбуд». Така схема ще жодного разу не дала збоїв, якщо точніше, не постраждав жоден клієнт та інвестор. Бо надійно захищені їхні права. Кредит видаємо у гривнях під 19% річних терміном до 20 років».
***
Коментар вінницького міського голови Володимира Гройсмана:
— Державні програми забезпечення житлом, на превеликий жаль, не діють. Ми в цьому переконалися зайвий раз, коли декілька років тому погодили в Києві програму будівництва соціального житла. Передбачених на її реалізацію 10% державних коштів чекаємо дотепер. Тому почали шукати формулу реалізації житла за собівартістю. Як на мене, нам вдалося виробити максимально сприятливі умови для всіх учасників програми. Хоча давалося це не просто. Здешевлення будівництва маємо намір досягти за рахунок фінансування з міського бюджету робіт з виготовлення проектно-кошторисної документації, будівництва інженерних мереж та звільнення будівельників від сплати внеску у створення та розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Вірю в те, що програма працюватиме і слідом за першим пілотним будинком виросте ще багато новобудов. Муніципальне житло плануємо споруджувати у різних районах міста.