Відтепер кожна третя субота травня відзначатиметься як день Південного Бугу. Так вирішила створена з ініціативи адміністрацій шести областей України Басейнова рада цієї річки — однієї з найбільших водних артерій нашої країни.
«Сьогодні необхідні екстрені заходи з порятунку Південного Бугу, що протікає територією Хмельницької, Вінницької, Одеської, Кіровоградської й Миколаївської областей», — вважає директор Південної філії інституту екології Національного екологічного центру України Олег Деркач. Південний Буг з кожним роком міліє, вода в ньому забруднена, купатися стає дедалі небезпечніше. Ось кілька цифр: тільки в 2008 році в Південний Буг скинуто 230 мільйонів кубометрів стічних вод, у тому числі — 57 мільйонів забруднених, з яких 56 мільйонів — недостатньо очищені. Величезні грошові штрафи, які платять підприємства-забруднювачі, на жаль, не можуть компенсувати порушену екологічну рівновагу.
ТІЛЬКИ ЦИФРИ
* На берегах Південного Бугу розташовані три обласні центри — Хмельницький, Вінниця, Миколаїв.
* Довжина річки — 806 км.
* У басейні річки протікає 11 середніх річок і більш як 6,5 тисячі малих.
* У басейні річки проживає 4,2 млн. жителів: 2,5 млн. — городян і 1,7 млн. — селян.
* Південний Буг — єдина річка, яка повністю здійснює водозбори на території України.
Інше лихо Південного Бугу — 180 водойм місткістю 900 мільйонів кубометрів води, у тому числі біля самого русла річки — 16 водоймищ місткістю 300 мільйонів кубометрів. А якщо приплюсувати ще 8 тисяч ставків, у яких — 600 мільйонів кубометрів води, то можна сказати — Південний Буг давно сидить на «водній дієті». Адже всі рукотворні водойми наповнюються південнобузькой водою, не даючи річці жодного мілілітра стоку.
Треба сказати, що місця в басейні Південного Бугу дуже красиві! Тут розташовується 160 заповідних об’єктів. У деяких місцях плуг хлібороба так і не потривожив незайману землю. Але сьогодні через порушення водного балансу деякі з них зникають, немов міраж у пустелі. Про це йшлося на регіональному семінарі «Проблеми інтегрованого управління басейном річки Південний Буг: погляд з Миколаївщини». Його учасники наводили дуже тривожні факти — через будівництво, наприклад, Ташлицької ГАЕС і підняття рівня Олександрівського водосховища до 14,7 метра екологічна ситуація в регіоні стала різко погіршуватися.
Наша довідка
Ташлицька гідроакумулююча електростанція уже понад 25 років є епіцентром екологічного протиборства енергетиків з одного боку й жителів Миколаївської області з другого. Екологи впевнені, що по завершенню її будівництва буде нанесено потужний удар по самій річці, води якої використовуються для наповнення чаші Олександрівського водосховища.
В’ячеслав ВОРОНКОВ.
Миколаївська область.