![](/images_upload/2009/05/230509/Galych.jpg)
«Отыщите в Луганске Галича...»
На Луганщині Олександр Галич — найавторитетніший знавець творчості Тараса Шевченка. Саме це звело його з Леонідом Большаковим — письменником, науковцем, який своє життя присвятив пошукам архівних документів періоду заслання Шевченка в Оренбурзі. Большаков родом з Чернігівщини. В час війни опинився в Оренбурзькій області. Ще студентом зацікавився Шевченком. Перелопатив архіви не лише Оренбурга та Орська, а й московські. Большаков зібрав багато невідомих фактів, свідчень тих, хто знав Кобзаря. Все це стало основним фондом музею Кобзаря, ініційованого Леонідом Наумовичем в Оренбурзі. А ще він створив інститут Тараса Шевченка, що досліджує спадщину українського поета. Цей інститут і досі єдиний на пострадянському просторі. Саме там було видано Оренбурзьку Шевченківську енциклопедію, побудовану на унікальних документах.
З Большаковим Олександр Галич познайомився в 2000 році. Тоді луганська делегація вперше побувала в Оренбурзі, де, до речі, переплелись долі ще кількох літераторів, що мають стосунок до Луганська. Зокрема, там служив Козак Луганський — письменник Володимир Даль. Участь у Шевченківських читаннях потім переросла у листування між Большаковим і Галичем.
— Леонід Наумович надсилав мені книжки, що у нього виходили, — розповідає Олександр Галич. — Останній пакунок з його творами я отримав за місяць до смерті Большакова. На книжках було написано «Моєму луганському другові».
Після смерті Леоніда Наумовича зв’язки з оренбурзькими колегами на певний час перервались. Аж раптом до Галича потрапила телеграма, що надійшла до відомого українського шевченкознавця Валентини Білянської. «Отыщите в Луганске Галича», — зверталась до неї донька Леоніда Большакова. Вона запрошувала луганського науковця знову взяти участь у традиційних Шевченківських читаннях і підготувати доповідь «Луганськ і Большаков». А ще на тому зібранні Галич сказав вітальне слово від батьківщини Великого Кобзаря.
«Стереотипи треба змінювати»
— Шевченківська тема потребує більшої уваги, — вважає професор Галич. — А у нас навколо творчості Кобзаря багато розмов, а коли потрібні конкретні дії, завжди знаходяться причини, що виправдовують нашу інертність. У світі не так і багато поетів, котрих усі знають і люблять.
Тарас Шевченко — один з них. Соромно, що в Україні й досі не можуть профінансувати 20-томне видання Кобзаря. У нас навколо постаті Шевченка створено міф, а він був зовсім іншою людиною, ніж його досі зображали. Зверніть увагу лише на пам’ятники поету. Вони є в кожному великому місті, і скрізь Кобзар — похмурий і суворий. Насправді ж Тарас Григорович був веселою людиною, і архівні документи це доводять. Гадаю, нам треба неупереджено перечитати твори Кобзаря і змінити стереотипи свого ставлення до нього. Нікому з поетів не поставлено стільки пам’ятників, як Шевченку. Ми саме так висловлюємо йому пошану. Але приходять нові покоління, й слід вже зараз з нових позицій формувати їхнє ставлення до українського поета, що став гордістю народу. Наш інститут цим і займається.
До речі, у поточному році виповнюється 60 років від того, як вузу присвоєно ім’я Тараса Шевченка.
Луганськ.
Фото з архіву Олександра Галича.