У той день депутат Вінницької районної ради, заступник головного лікаря районної лікарні Валерій Щербань (на знімку) на своєму обійсті у селі Якушинці чіпляв на дереві шпаківню. З висоти побачив пожежу в лісі. Сів у власне авто і поспішив гасити вогонь.
— В урочищі Христикове горіла трава, вогонь підійшов до крайніх сосон і вже
«лизав» кору, — каже Валерій Щербань. — Тим деревам більше тридцяти років. Їх садили мій батько і двоюрідний брат. В урочищі переважно хвойні породи.Приблизно через годину вогонь вдалося приборкати. Однак у деяких місцях він знову розгорався. Остаточно впоратися з бідою допомогли пожежники, яких Валерій Щербань викликав зі свого мобільного.
— Це не простий ліс, — уточнює співрозмовник. — Ми ініціювали створення в ньому ландшафтного природного заказника місцевого значення. Вінницька районна рада прийняла таке рішення. Сесія облради підтримала ініціативу і постановила створити заказник. Документ облради датовано 1 червня 2006 року. Однак заказник досі не створено.
Під час пожежі найбільше постраждали рослини у лісовому яру. Як пояснив співрозмовник, там ростуть рідкісні трави — живокіст, чебрець, мати-й-мачуха, лікарські рослини. Гніздяться птахи-зимородки, бугай болотний, лелеки. Ліс унікальний ще й тим, що за роки його існування не проводили рубки деревини.
«Це спричинено тим, — пояснює пан Валерій, — що на цьому місці стояла ракетна частина. Крім солдатів, ніхто більше не мав права з’являтися у лісі».За словами депутата, наступного дня у тому самому лісі зайнялася ділянка молодих однорічних дубів. На жаль, дерева не вдалося врятувати.
— Це урочище поки що залишається нічийним, — пояснили в обласному управлінні охорони навколишнього природного середовища. Коли ліс передавали підприємству
«Облагроліс», ділянка урочища Христикове, чомусь не ввійшла до переліку.В управлінні запевнили, що матеріали про пожежу передадуть до прокуратури. Щоб шукали зловмисника. Однак поки що жодного палія лісів ніхто не спіймав за руку.
Вінницька область.
Фото автора.