Відгомін газових конфліктів між Росією та Україною відлунився й органам місцевого самоврядування. Про те, що робить місцева влада для енергозбереження, розповідає голова Кам’янця-Подільського Анатолій НЕСТЕРУК.
— Ми подбали до початку сезону, щоб місто регулярно отримувало ліміти на газ, погасили всі борги, і постійно стежимо, щоб споживачі вчасно розраховувалися. Тепло і гаряча вода — без перебоїв. Надійна та перевірена і газорозподільча система. Однак в умовах газової війни навіть це не може бути запорукою стовідсоткового отримання блакитного палива.
Думаємо про те, щоб повернутися до використання мазуту. Були часи, коли за сезон стотисячний Кам’янець-Подільський споживав його 50 тисяч тонн.
Але для цього треба відновити обладнання на нашій ТЕЦ. Утім, мазутне господарство вельми витратне, адже треба повсякчас тримати лінію в підігрітому стані. Тож більш привабливе вугілля. До речі, один із заводів, який раніше споживав 70 відсотків газу, призначеного для Хмельницької області, вже рік успішно працює на вугіллі.
А найпершим кроком влади є істотне енергозбереження. Нещодавно прийняли програму
«Вікна», згідно з якою в усіх бюджетних установах замінимо старі вікна, через які втрачається 40 відсотків тепла, на енергозберігаючі. Плануємо замінити труби тепломереж на попередньоізольовані. Сподівалися, що це зробить інвестор, який орендує майновий комплекс тепло-водогосподарства. Та жодної копійки вкладень не дочекалися. Тож нині через суд повертаємо громаді її майно, щоб використовувати його ефективно і не втрачати щороку державну субвенцію на розвиток мереж, передбачену для комунальних підприємств. Хочемо отримати кредит Світового банку на 20 років на реконструкцію водо-каналізаційного господарства. Частково і це вплине на економію енергоресурсів. Найкращим варіантом для українців, на мою думку, мала б стати державна програма поступового переходу на електричні носії. Проте жодній місцевій громаді не під силу це вирішити самостійно. Адже слід поміняти електромережі в усіх будинках, старі не витримують напруги вже сьогодні.Записала Віра ШПИЛЬОВА.
Хмельницька область.