Сьогодні на єдиній в Україні шахті-новобудові №10 «Нововолинська», яку споруджують з 1989 року, склалася катастрофічна ситуація.

«Нововолинська», пуск якої переноситься з року в рік, зможе щорічно впродовж чотирьох десятиріч видавати на-гора по мільйону тонн кам’яного вугілля, якого так потребують енергетики Добротвора, Бурштина, місцеві підприємства та населення. Окрім того вона забезпечить роботою півтори тисячі гірників. Для Нововолинська, де за останні роки закрито шість із дев’яти шахт, це питання подальшого життя міста.

Однак попри всі обіцянки чиновників, а впродовж останніх років тут побували всі галузеві міністри, справа з будівництвом шахти просувається вкрай повільно. Так, через затримання з фінансуванням у першому кварталі 2009 року заборгованість за виконані роботи шахтобудівельними організаціями — ВАТ «Трест Луганськшахтпроходка» і ВАТ «Укрзахідвуглебуд» — сягнула 40 мільйонів гривень, з них 10,3 мільйона — на виплату заробітної плати. Без засобів до існування залишилося понад тисячу шахтобудівельників. Крім того, не сплачено за спожиту електроенергію два мільйони гривень, і ВАТ «Волиньобленерго» попередило про припинення подачі на будову електроенергії. Тобто є реальна загроза зупинки комплексів «Вентиляція» та «Водовідлив», що неминуче призведе до припинення гірничих робіт і затоплення шахти.

У своєму зверненні до уряду шахтобудівельники просять забезпечити достатнє і ритмічне фінансування шахти в 2009 році в обсязі не менше 200 мільйонів гривень з першочерговим погашенням заборгованості у заробітній платі трудовим колективам. Освоєння капіталовкладень у передбаченому обсязі забезпечить введення в експлуатацію основної технологічної артерії шахти — комплексу головного ствола у грудні цього року, що дасть змогу з січня 2010 року збільшити концентрацію гірничих робіт для введення потужностей першого етапу — 640 тисяч тонн вугілля на рік. Замороження спорудження гірничого підприємства може призвести до занепаду вугільної галузі у західному регіоні.

Наша довідка

Шахта №10 «Нововолинська» — останнє вугільне підприємство, яке буде споруджено на Волині. Щодо Львівщини, то видобуток вугілля тут ведеться лише на Межирічанському і Забузькому родовищах. Зовсім не освоєними залишаються Тяглівське і Любельське, запаси вугілля яких (в основному коксівного) перевищують мільярд тонн.

Зберегти колективи шахтобудівельників надзвичайно важливо ще й тому, що запаси надр Львівсько-Волинського вугільного басейну ще далеко не вичерпані. Тут величезні запаси «чорного золота» і, що важливо, для його видобутку не слід опускатися на кілометрову глибину.

Волинська область.